کارشناس تفسیر عکس های هوایی و تصاویر ماهواره ای

تفسیر عکس‌های هوایی و تصاویر ماهواره ای

عکس هوایی چیست؟

برداشت عوارض و جزییات از سطح زمین توسط دوربین‌های عکس‌برداری از ارتفاع را عکس هوایی می‌گویند که توسط هواپیما انجام می‌گیرد. در یک تقسیم‌بندی کلی امروزه دو نوع عکس هوایی وجود داد: عکس‌های آنالوگ و عکس‌های دیجیتال.

موارد استفاده از عکس‌های هوایی:

از عکس‌های هوایی برای تهیه نقشه، مطالعات زمین‌شناسی، تفسیر، راه‌سازی، محیط زیست و کشاورزی، مدیریت منابع آب، برنامه‌ریزی شهری، هواشناسی، مسائل نظامی و... استفاده می‌کنند که به‌عنوان یک سند در خیلی از موارد راهگشا و کاربردی می‌باشند.

آرشیو عکس‌های هوایی پوششی در ایران:

دو سازمان نقشه‌برداری کشور و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح به‌عنوان متولیان امر عکس‌های هوایی می‌باشند، این دو سازمان آرشیوهایی از عکس‌های هوایی کل ایران را در اختیار دارند. با توجه به شرایط و نوع کار و پروژه و محدوده جغرافیایی خاص می‌توان به دو سازمان متولی مراجعه و با ارائه درخواست عکس‌های موردنظر را دریافت و اطلاعات خاص خود را از آن‌ها طبق استانداردها و ضوابط استخراج می‌کنیم.

اولین عکس‌برداری سرتاسری و پوششی در ایران طی سال‌های 1334 الی 1336 هجری شمسی توسط آمریکایی‌ها و به مقیاس 1:50000 انجام شد. دومین عکس‌برداری سرتاسری و پوششی در کشور ایران به مقیاس 1:20000 در سال شروع 1343 و حدود 10 سال به طول انجامید. سومین عکس‌برداری سرتاسری و پوششی در کشور ایران مربوط به سال 1370 است که در مقیاس‌های 1:40000 و 1:70000 تهیه گردید و هدف از آن برای تهیه نقشه‌های پوششی 1:25000 بود.

لوگو سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح
لوگو سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

تفسیر عکس هوایی:

منظور از تفسیر عکس هوایی، تشخیص و شناسایی عوارض، استخراج اطلاعات و تعیین حدود بر روی عکس هوایی است. اندازه‌گیری کلیه ویژگی‌های هندسی شامل طول، عرض، مساحت و ارتفاع در تفسیر عکس هوایی از اهمیت زیادی برخوردار هستند که یک کارشناس باید دقت لازم را در این مورد بکار ببندد. در تفسیر عکس هوایی باید دقت کرد که مقیاس عکس، سال عکس‌برداری، زمان عکس‌برداری (مربوط به چه فصلی از سال است) و ساعت عکس‌برداری چه ساعتی از روز بوده است. برای شناسایی عوارض می‌توان از نشانه‌ها و معیارهای گوناگونی استفاده کرد که این تخصص را کارشناسان رسمی دادگستری دارند و صلاحیت نقشه‌برداری در این مورد کسب کردند با مراجعه به کارشناسان زبده و متخصص در این زمینه می‌توان حداکثر استفاده را از اطلاعات و مستندات عکس‌های هوایی برد.

موارد استفاده عکس‌های هوایی در زمینه‌های املاک، شهر و شهرسازی:

امروزه با پیشرفت علم و فنّاوری در هر زمینه‌ای و به طبع در زمینه عکس‌های هوایی استفاده از این علوم روز برای کشف حقایق بسیار ارزشمند است. از این مستندات می‌توان در زمینه‌های گوناگون و برای تأمین دلیل و ارائه حجت استفاده کرد. متخصصان تفسیر عکس‌های هوایی با استفاده از تخصص خود در این زمینه، در موارد مربوط به اختلاف املاک یا تعیین حدود املاک، مستندات و مدارک لازم را جهت ارائه آماده می‌کنند. در مواردی که بین مالکین املاک و کشاورزان در مورد زمین‌های کشاورزی اختلاف به وجود می‌آید عکس هوایی به‌عنوان یکی از مستندات مورد استفاده قرار می‌گیرد و تفسیر می‌شود و تکلیف کاملاً مشخص می‌گردد. البته همه این موارد حتماً باید مورد تأیید کارشناس قرار گیرد و کارشناس با مهر و امضای خود به گزارش رسمیت داده و آن را به‌عنوان یک سند قابل استناد ارائه می‌دهد.
همان‌طور که قبلاً گفته شد عکس‌های هوایی رقومی هم با پیشرفت علم و فنّاوری مرسوم شده‌اند که با دوربین‌های دیجیتال عکسبردای شده‌اند و دارای دقت بهتری نسبت به عکس‌های هوایی آنالوگ هستند و قابلیت استفاده با نرم‌افزارهای گوناگون را هم دارند، البته با اسکن کردن عکس‌های آنالوگ هم می‌توان آن‌ها را برای استخراج اطلاعات آماده نمود ولی با به وجود آمدن عکس‌های هوایی دیجیتال و با حذف مرحله اسکن دقت عکس‌های هوایی رقومی به‌مراتب بالاتر است. مزایای عکس‌های هوایی نسبت به نقشه این است که کلیه عوارض را به‌صورت حقیقی و به همان شکلی که در طبیعت می‌باشند نشان می‌دهد و دلیل کمتر استفاده شدن از این امکانات عدم داشتن تخصص و اطلاعات است.

لوگو سازمان نقشه‌برداری کشور
لوگو سازمان نقشه برداری کشور

جهت انجام هر فعالیت و پروژه‌ای در زمینه عکس‌های هوایی می‌توانید با متخصصان و کارشناسان ما مشاوره کنید و از نظرات آن‌ها در این زمینه استفاده نمایید. کارشناسان رسمی و متخصصان ما در زمینه‌های گوناگون مربوط به عکس‌های هوایی می‌توانند شما را راهنمایی کنند. تفسیر عکس‌های هوایی در زمان محدود و با دقت به همراه ارائه مستندات مربوطه و گزارش کارشناسی برای ارگان یا سازمان مربوطه توسط کارشناسان این شرکت انجام می‌پذیرد، برای استفاده بهتر از عکس‌های هوایی باید آشنایی لازم با دستگاه‌های استرسکوپ و پلانیمتر و همچنین نرم‌افزارهای مربوطه داشته باشید. البته در خیلی از موارد برای ایجاد یک فایل سه‌بعدی احتیاج به یک زوج عکس هوایی داریم که به کمک این زوج عکس بتوانیم فایل سه‌بعدی خود را تشکیل داده و اطلاعات مربوطه را استخراج کنیم. در زمینه‌های گوناگون من‌جمله معادن، شهرسازی، کشاورزی و ... می‌توان از زوج عکس‌های مربوط به سال‌های گذشته استفاده کرد و با ایجاد فایل سه‌بعدی و با استفاده از نرم‌افزارهای مربوطه آنالیزهای لازم را با تخمین قابل قبولی ارائه داد.

استفاده از مطالب درگاه آرمان سنجش فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت آرمان سنجش عادل می‌باشد. @2018
طراحی سایت پافکو