قانون روابط موجر و مستأجر مصوب 1362

قانون روابط موجر و مستاجر

‌فصل اول – کلیات

‌ماده 1- اماکنی که برای سکنی با تراضی با موجر به عنوان اجاره یا صلح منافع و یا هر عنوان دیگری به منظور اجاره به تصرف متصرف داده شده یا ‌بشود اعم از این که سند رسمی یا سند عادی تنظیم شده یا نشده باشد، مشمول مقررات این قانون است.


قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 1376

قانون روابط موجر و مستأجر

فصل اول - روابط موجر و مستاجر

ماده 1- از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون، اجاره کلیه اماکن اعم از مسکونی، تجاری، محل کسب و پیشه، اماکن آموزشی، خوابگاه‌های دانشجویی و ساختمان‌های دولتی و نظایر آن که با قرارداد رسمی یا عادی منعقد می‌شود تابع مقررات قانون مدنی و مقررات مندرج در این قانون و شرایط مقرر بین موجر و مستاجر خواهد بود.


آیین‌نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری

آیین‌نامه اجرایی قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری

شماره: 6811ت 27455هـ

تاریخ: 1382/2/15

وزارت دادگستری

هیأت وزیران در جلسه مورخ 1382/2/7 بنا به پیشنهاد شماره 111/02/2797 مورخ 1381/7/28 وزارت دادگستری و به استناد ماده (40) قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری - مصوب 1381-آیین‌نامه اجرایی قانون یادشده را به شرح زیر تصویب نمود.


نظام‌نامه نقل و انتقالات کارشناسان رسمی دادگستری

نظام‌نامه نقل و انتقالات کارشناسان رسمی دادگستری

مقدمه مستفاد از بند ب ماده 7 قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری در ارتباط با وظایف و اختیارات شورای عالی کارشناسان در زمینه چگونگی نقل و انتقالات کارشناسان این نظامنامه در جلسه مورخ 1392/5/24 شورای عالی کارشناسان تصویب و برای اجرا به کانون‌های کارشناسان رسمی استان‌ها ابلاغ می‌گردد.

انتقال کارشناسان به صورت‌های ذیل قابل‌اعمال است.


قانون راجع به اصلاح قانون کارشناسان رسمی وزارت دادگستری

قانون راجع به اصلاح قانون کارشناسان رسمی وزارت دادگستری

مصوب 14 اردیبهشت‌ماه 1339 کمیسیون مشترک دادگستری مجلسین

ماده 1- از تاریخ تصویب این قانون انتخاب و تجدید و تمدید پروانه کارشناسان رسمی به طریق زیر به عمل می‌آید:

کسانی که بخواهند پروانه کارشناسی تحصیل و یا پروانه خود را تجدید و یا تمدیدی نمایند باید تقاضانامه خود را با قید رشته تخصصی در تهران به اداره فنی وزارت دادگستری و در شهرستان‌ها به رؤسا دادگستری محل تسلیم نمایند.


قانون بازسازی کارشناسان رسمی دادگستری مصوب 1365

ماده 1- ارکان بازسازی کارشناسان رسمی دادگستری عبارت‌اند از:

الف- هیأت بازسازی

ب- دادگاه


قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری مصوب 1381

‌ماده ۱- کانون‌های کارشناسان رسمی دادگستری در مراکز استان‌ها که مطابق این قانون تشکیل می‌گردند به‌عنوان ‌کانون استان شناخته می‌شوند و ‌دارای شخصیت حقوقی مستقل غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی می‌باشند.

ماده ۲- کانون استان در مراکز استان‌ها باوجود حداقل سی نفر کارشناس رسمی مقیم تشکیل می‌گردد و تا وقتی که در مرکز استانی کانون مستقل‌ تشکیل نگردیده است، کارشناسان رسمی آن استان عضو نزدیک‌ترین کانون به آن استان خواهند بود.


قانون تعاریف محدوده و حریم شهر، روستا و شهرک و نحوه تعیین آن‌ها

مصوب 1384/10/14

ماده 1- محدوده شهر عبارت‌اند از حد کالبدی موجود شهر و توسعه آتی در دوره طرح جامع و تا تهیه طرح مذکور در طرح هادی شهر که ضوابط و مقررات شهرسازی در آن لازم‌الاجرا می‌باشد.
شهرداری‌ها علاوه بر اجرای طرح‌های عمرانی از جمله احداث و توسعه معابر و تامین خدمات شهری و تاسیسات زیربنایی در چارچوب وظایف قانونی خود کنترل و نظارت بر احداث هرگونه ساختمان و تاسیسات و سایر اقدامات مربوط به توسعه و عمران در داخل محدوده شهر را نیز به عهده ‌دارند.


قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

‌مصوب 1351/12/22

‌ماده 1- برای هماهنگ کردن برنامه‌های شهرسازی به‌منظور ایجاد محیط زیست بهتر برای مردم همچنین به‌منظور اعتلای هنر معماری ایران و ‌رعایت سبک‌های مختلف معماری سنتی و ملی و ارائه ضوابط و جنبه‌های اصیل آن با در نظر گرفتن روش‌های نوین علمی و فنی و درنتیجه یافتن‌ شیوه‌های اصولی و مناسب ساختمانی در مناطق مختلف کشور با توجه به شرایط اقلیمی و طرز زندگی و مقتضیات محلی، شورای عالی شهرسازی و ‌معماری ایران تأسیس می‌شود.


قانون راجع به کارشناسان رسمی مصوب 1317/11/23

ماده 1- در حوزه‌هایی که وزارت دادگستری اعلام می‌کند هر وقت رجوع به کارشناسی لازم باشد دادگاه‌ها و پارکه‌ها و هر مقام رسمی دیگر باید منحصراً از بین کارشناسان رسمی انتخاب کنند.
تبصره- در هر مورد که تعیین کارشناس مطابق قانون با اصحاب دعوی است طرفین در صورت تراضی می‌توانند از غیر کارشناسان رسمی انتخاب نمایند.

1 2
استفاده از مطالب درگاه آرمان سنجش فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت آرمان سنجش عادل می‌باشد. @2018
طراحی سایت پافکو