مقالات کارشناسی

کمیسیون ماده ۱۰۰

کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری
جهت رسیدگی به تخلفات ساخت‌وسازهای بدون پروانه یا مجوز ساختمان و یا خلاف مجوز ساخت، کمیسیونی تحت عنوان کمسیون ماده 100 در شهرداری تشکیل می‌شود.

مطابق قانون تمامی مالکین املاک و اراضی می‌بایست قبل از شروع ساخت‌وساز از شهرداری مربوطه پروانه ساختمان دریافت کنند و شهرداری موظف است از هرگونه عملیات ساختمانی بدون پروانه ساختمان یا خلاف پروانه ساختمان توسط مأموران خود جلوگیری کند.

در صورت مشاهده تخلفات از عملیات ساختمانی جلوگیری و در کمسیون ماده 100 به آن‌ها رسیدگی می‌شود.
کمیسیون ماده 100 در محل شهرداری و از اعضاء و شخصیت‌های حقوقی مجزا از شهرداری به شرح ذیل تشکیل می‌شود:

 1. نماینده دادگستری
 2. نماینده شورای شهر
 3. نماینده فرمانداری

در ضمن علاوه بر سه عضو اصلی، یک نماینده از شهرداری برای ادای توضیحات به نمایندگی از شهرداری و مالک در این کمیسیون حضور دارد که حق رأی ندارد.

روند اجرا و تشکیل کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری چگونه است؟

 1. پس از مشخص شدن موارد تخلف و تنظیم و اخذ لایحه دفاعیه مالک، پرونده برای بررسی و رسیدگی در کمیسیون ماده 100 آماده می‌شود،
 2. پس از تشکیل کمیسیون و ابلاغ رأی، مالک یا شهرداری می‌تواند ظرف مدت 10 روز نسبت به رأی اعتراض خود را اعلام کنند تا کمیسیونی با اعضای جدید تشکیل شود.

پس از تشکیل مجدد کمیسیون ماده 100 رأی صادره از این کمیسیون قطعی است.


انواع تخلفات در عملیات ساختمانی که به کمیسیون ماده 100 در شهرداری ارجاع داده می‌شوند و پس از تشکیل کمیسیون یکی از احکام زیر صادر می‌شود:

 • تخریب: اگر عملیات ساختمانی بدون پروانه یا خلاف پروانه، مخالف اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی باشد، حکم تخریب بنا در کمیسیون ماده 100 صادر می‌گردد.
 • اخذ جریمه: درصورتی‌که اصول فنی، بهداشتی و شهرسازی رعایت شده باشد، کمیسیون ماده 100 می‌تواند رأی به اخذ جریمه مالک یا ذینفع ملک صادر کند و مالک یا ذینفع می‌بایست به اجزاء ساخت هر مترمربع ملک بدون جواز ساخت، یک‌دهم ارزش معاملاتی ساختمان یا یک‌پنجم ارزش سرقفلی ساختمان (برای املاک تجاری) درصورتی‌که ساختمان ارزش سرقفلی داشته باشد، (هرکدام که مبلغ آن بیشتر است) را به شهرداری پرداخت و پایانکار ساختمان خود را از شهرداری دریافت کند.
انواع تخلفات در عملیات ساختمانی
انواع تخلفات در عملیات ساختمانی

1- تخلف مربوط به تراکم اضافی: ساخت بنایی اضافه‌تر از بنای درج‌شده در پروانه ساختمان از سوی مالک که در کمیسیون ماده 100 بررسی و تصمیم‌گیری می‌شود، بعد از بررسی امکان صادرشده دو حکم وجود دارد:

 • تخریب در صورتی عدم رعایت اصول بهداشتی، فنی و شهرسازی یا عدم پرداخت جریمه تعیین‌شده از سوی کمیسیون ماده 100 برای ساخت اضافه بنا اعمال می‌شود.
 • رأی به دریافت جریمه از مالک یا ذینفع

با تشخیص کمیسیون در صورت عدم ضرورت تخریب اضافه بنا، رأی به پرداخت جریمه از سوی مالک یا ذینفع را می‌دهد. رأی به پرداخت جریمه و میزان آن به عواملی به شرح ذیل بستگی دارد:

 • نوع موقعیت ملک ازنظر مکانی
 • نوع استفاده از فضای ایجادشده
 • نوع ساختمان ازنظر نوع مصالح
 • نوع کاربری اراضی

اراضی میتوانند:
الف-مسکونی باشد
میزان جریمه نباید از حداقل یک‌دوم کمتر و از سه برابر ارزش معاملاتی روز ساختمان برای هر مترمربع بنای اضافی بیشتر باشد.
ب-تجاری، صنعتی و اداری باشد
میزان جریمه نباید از حداقل دو برابر کمتر و از چهار برابر ارزش معاملاتی روز ساختمان برای هر مترمربع اضافی احداث‌شده بیشتر باشد.
2- تخلف مربوط به عدم احداث پارکینگ و یا غیرقابل استفاده بودن پارکینگ: 
میزان جریمه می‌بایست حداقل یک برابر و حداکثر دو برابر ارزش معاملاتی ساختمان برای هر مترمربع فضای از بین رفته پارکینگ باشد (مساحت هر پارکینگ با احتساب گردش ۲۵ مترمربع است)
3- تخلف مربوط بهتجاوز به معابر شهر:
منظور تجاوز به ملک سابق خود که در طرح مصوب شهرداری جزء معبر قرارگرفته است و باید نوسازی یا ساخت‌وساز جدید مطابق این طرح انجام شود، در این مورد می‌بایست طرح موضوع دعوا در کمیسیون ماده 100 انجام شود.
4- تخلف مربوط به عدم استحکام بنا:
چنین تخلفی زمانی پیش می‌آید که سازنده ملک بدون رعایت اصول فنی و مهندسی اقدام به احداث بناکرده باشد و بنا استحکام لازم و کافی را نداشته باشد در مورد این تخلف کمیسیون ماده 100 حکم به تخریب بنا را اعلام می‌کند.
5- تخلف مربوط به تغییر کاربری:
 به‌طور مثال در یک زمین با کاربری مسکونی بنایی اداری یا تجاری احداث شود.

 • نویسنده : مهسا محمدنژاد آینده
  • امتیاز :
  • 1
  • 0
 • تاریخ انتشار : 1397/11/13
 • تعداد مشاهده : 221 بار
نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

استفاده از مطالب درگاه آرمان سنجش فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت آرمان سنجش عادل می‌باشد. @2018
طراحی سایت پافکو