مقالات کارشناسی

فرهنگ آپارتمان‌نشینی

فرهنگ آپارتمان‌نشینی

چند دهه است که آپارتمان‌نشینی فارغ از محاسن و معایبی که دارد در کشور ما متداول گردیده است. رشد جمعیت، کمبود زمین برای احداث خانه‌های ویلایی در شهرها، امکان برقراری امنیت بیشتر در مجتمع‌های مسکونی آپارتمانی، پائین بودن توان مالی اکثر شهروندان، گرانی قیمت زمین شهری و بسیاری دلایل دیگر که می‌توان برشمرد از دلایلی که آپارتمان‌نشینی را توجیه می‌نماید می‌توان برشمرد.

زندگی و اسکان در مجتمع‌های مسکونی و تعامل تنگاتنگ با دیگر همسایگان و شهروندان و بسیاری دلایل دیگر از عواملی به شمار می‌روند که بر لزوم توجه هرچه بیشتر به موضوع آپارتمان‌نشینی تأکید دارد. سکونت در مجتمع‌های مسکونی و زندگی تنگاتنگ با دیگر شهروندان به هر یک از این دلایل، ادبیات و فرهنگ خاصی را می‌طلبد که عدم آشنایی و رعایت آن‌ها موجب بروز کدورت‌ها و اختلاف‌های فراوان بین ساکنین می‌گردد. نکته جالب‌توجه اینکه، فرهنگ آپارتمان‌نشینی در هیچ‌یک از مقاطع آموزشی رسمی آموزش داده نمی‌شود ولیکن از همگان انتظار داریم که کلیات این موضوع را بدانند و رعایت کنند.

شاید عامل اصلی که موجب بروز اختلاف در بین همسایگان بر سر موارد متعدی که ممکن است در یک مجتمع مسکونی و آپارتمانی رخ دهد را بتوان عدم آشنایی ساکنین به حقوق و وظایف خود بیان کرد. لذا در این مختصر تلاش می‌گردد که عمده‌ترین مقررات مربوط به مجتمع‌های مسکونی و ساختمانی در قالب فرهنگ آپارتمان‌نشینی توضیح داده شوند. امیداست که در سایه افزایش دانش حقوقی شهروندان، زمینه همزیستی مسالمت‌آمیز هر چه بیشتر بین آن‌ها فراهم گردد.

فرهنگ آپارتمان‌نشینی
فرهنگ آپارتمان‌نشینی

 تعریف آپارتمان:

در قانون از آپارتمان تعریفی به عمل نیامده است ولی در اصطلاح می‌توان گفت: آپارتمان عبارت است از یک واحد مستقل در ساختمان چندطبقه که از آن برای سکونت یا جهت کسب و پیشه استفاده می‌شود. بر اساس تعریف مالکیت در آپارتمان‌ها شامل دو قسمت مالکیت اختصاصی و مالکیت مشترک است.

قسمت اختصاصی:

به بخشی از ملک گفته می‌شود که فقط صاحب آپارتمان حق استفاده از آن را دارد مثل فضای اعیانی قید شده در سند مالکیت و ازجمله بالکن.

 قسمت مشترک:

قسمت‌هایی از ساختمان است که کلیه مالکین حق استفاده از آن را دارند، شامل: زمین زیربنا (خواه متصل به بنا باشد یا بنا به‌وسیله پایه روی آن قرار گرفته باشد). تأسیسات قسمت‌های مشترک از قبیل چاه آب، پمپ، منبع آب، مرکز حرارت و تهویه، رختشوی‌خانه، تابلوهای برق، کنتورها، تلفن مرکزی، انبار عمومی ساختمان، اتاق سرایدار، راهروها، آسانسور، چاه‌های فاضلاب، لوله‌ها از هر قبیل مانند لوله‌های فاضلاب، برق و تلفن، گذرگاه‌های شوت زباله، اسکلت ساختمان، تأسیسات مربوط به راه‌پله، وسایل تأمین‌کننده روشنایی، زنگ اخبار، شیرهای آتش‌نشانی، پشت‌بام و تأسیساتی که در پشت‌بام برای استفاده عمومی احداث گردیده است، نمای خارجی ساختمان، محوطه ساختمان، باغ‌ها و پارک‌ها که جنبه استفاده عمومی دارند و در سند اختصاصی قید نگردیده‌اند. پله‌های ورود به پشت‌بام و پله‌های ایمنی، درها و پنجره‌ها، راهروها و پاگردها که در قسمت‌های غیراختصاصی باشند. دیوارهای حدفاصل بین قسمت‌های اختصاصی چنانچه جزو اسکلت ساختمان نباشند، بین آن قسمت‌ها مشترک هستند.

 اداره امور آپارتمان:

درصورتی‌که تعداد مالکین آپارتمان‌ها از سه نفر بیشتر باشد مجمع عمومی مالکین تشکیل می‌شود و در اولین جلسه مدیر یا هیئت‌مدیره را انتخاب می‌کند. مدیر می‌تواند از اعضای ساختمان باشد یا از خارج انتخاب شود. برای رسمیت مجمع عمومی، حضور بیش از نصف مالکین آپارتمان‌ها ضروری است و در صورت عدم حصول اکثریت، در جلسه سوم با رأی اکثریت حاضر در جلسه تصمیمات به تصویب می‌رسد و آرای اتخاذشده توسط حاضرین در جلسه، توسط مدیر به ساکنین غایب اطلاع داده می‌شود.

 اختیارات و وظایف مدیران ساختمان:

مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و درواقع تصمیم‌های مجمع عمومی را به اجرا درمی‌آورد. مدیر برای مدت دو سال انتخاب می‌شود. البته ممکن است مجمع برای سال‌های بعد هم او را انتخاب کند. مجمع عمومی علاوه بر انتخاب هیئت‌مدیره یک خزانه‌دار نیز انتخاب می‌کند که نسبت به تنظیم هزینه و درآمد و گزارش به مجمع اقدام نماید. هیئت‌مدیره موظف است تمام ساختمان را در مقابل آتش‌سوزی بیمه کند و هزینه بیمه را بین شرکا تقسیم نماید. در صورت عدم بیمه و وقوع آتش‌سوزی هیئت‌مدیره مسئول جبران خسارت‌ها است. چنانچه تعداد واحدها بیش از 10 آپارتمان باشد انتخاب یک دربان برای مجموعه ضروری است.

 هزینه آپارتمان‌ها:

مالکین آپارتمان‌ها موظف‌اند هزینه‌های مشترک و مستمری را که برای قسمت‌های مشترک ساختمان ضروری است مانند آب، برق، گازوییل، گاز و غیره پرداخت نمایند. هزینه‌های قابل پرداخت یا بستگی به مساحت ارتباطی ندارند مانند هزینه تأسیسات، نظافت، حقوق و مزایا سرایدار و دربان، دستمزد هیئت‌مدیره و غیره. پرداخت هزینه آپارتمان توسط مالک یا مستأجر آن پرداخت می‌گردد «بستگی به قرارداد تنظیم شده بین مالک و مستأجر دارد». چنانچه مالک طبق قرارداد از پرداخت هزینه خودداری نماید، مستأجر می‌تواند آن را از اجاره‌بها کسر کند. چنانچه مستأجر از پرداخت هزینه خودداری نماید، هیئت‌مدیره حق دارد برای دریافت آن به مالک مراجعه کند. هیئت‌مدیره می‌تواند برای تأمین هزینه مبلغی را از صاحبان آپارتمان‌ها به‌عنوان تنخواه‌گردان اخذ نماید. مدیر آپارتمان مسئول حفظ و اداره ساختمان است و درواقع تصمیم‌های مجمع عمومی را به اجرا درمی‌آورد. چنانچه سه نفر کارشناس رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل‌تجدید بنا خواهد بود.

 وظایف دفاتر اسناد رسمی:

دفاتر اسناد رسمی موظف‌اند هنگام تنظیم هر نوع سند انتقال، اجاره، رهن، صلح هبه و ... گواهی تسویه‌حساب هزینه‌های مشترک را که به تأیید هیئت‌مدیره یا مدیر ساختمان رسیده باشد، از مالک دریافت نمایند.

 تعمیرات آپارتمان‌:

تعمیرات ساختمان اگر در بخش‌های اختصاصی واحد باشد می‌بایستی توسط مالک مربوطه و یا مستأجر پرداخت گردد. در صورتی تعمیر بخش‌های عمومی لازم باشد، وظیفه انجام محاسبه هزینه‌ها بر اساس قدرالسهم هر واحد، دریافت هزینه‌ها و انجام عملیات اجرایی تعمیرات بر عهده هیئت‌مدیره و مدیر ساختمان است.

تخریب و نوسازی آپارتمان:

ازجمله موارد مبتلابه مجموعه‌های ساختمانی کلنگی که تعدادی از مالکین و یا ساکنین درصدد تخریب و نوسازی بنا هستند و برخی با این موضوع مخالف‌اند طی سال‌های گذشته رو به فزونی است. مطابق قانون مدنی هیچ‌کس حق ندارد مالکیت مالک را سلب و یا خدشه‌ای بر آن وارد نماید. هرگاه هریک از مالکین حتی اگر یک نفر از یک مجتمع 100 واحدی باشد، با تخریب و نوسازی ملک مجتمع ساختمانی موافق نباشد، امکان تخریب و نوسازی میسر نیست. در موارد خاص که ساختمان ازنظر استحکام بنا وضعیت نامناسبی داشته باشد و احتمال ریزش ساختمان و خطر جانی و مالی برای ساکنین داشته باشد درصورتی‌که سه نفر از کارشناس‌های رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا و بیم خطر جانی و مالی ناشی از آن را گواهی نمایند ساختمان قابل‌تجدید بنا خواهد بود. در این صورت چنانچه اقلیتی از صاحبان واحدها نسبت به جدید بنا رضایت ندهند، مالکین موافق تجدید بنا می‌بایست با اخذ مجوز از دادگاه خانه مناسبی برای آن‌ها اجاره کنند تا به مکان جدید منتقل شوند. درصورتی‌که مخالفین از انتقال به خانه اجاره‌ای خودداری کردند. هیئت‌مدیره یا مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی مراجعه می‌کند و با اخذ دستور تخلیه آن واحدها، نسبت به این کار اقدام می‌نماید.

  • نویسنده : کارشناس رسمی دادگستری
    • امتیاز :
    • 6
    • 0
  • تاریخ انتشار : 1396/10/06
  • تعداد مشاهده : 1215 بار
نظرات کاربران
امیر

امیر

با سلام..مالک طبقه اول یه خانه شمالی هستم..پشت خانه که کسی هم رفت و امدی ندارد یک حیاط خلوط یا پاسیو وجود دارد..برای اینکه انجا راحت باشیم وکسی از بالا دیدی نداشته باشد در هنگام رفت و امد ..خانواده..ایرانیتی روی ان کشیده ام..ایا این خلاف هست..؟ وکلا نظافت ان قسمت نیز بعهده من هست..حتی مواقعی اشغالی هم از واحدهای بالا روی ایرانیت یا حیاط خلوط میریزند..درسته حیاط خلوط..یا پاسیو مشاع هستش..ولی پشت واحد بنده هست..وهیچکس هم نمیتونه بیاد از داخل واحد من بره انجا..سوال بنده..اینه که ایا ایرانیت کشیدن روی ان قسمت..خلاف هستش؟ ممنون از پاسخی که میفرمایید

پاسخ دادن 0 0

مدیر سیستم

مدیر سیستم

اگر حیاط‌خلوت جزء قسمت مشترک ساختمان است، سایر ساکنین می‌توانند به تصرف اختصاصی شما ایراد بگیرند.

پاسخ دادن 0 0

امیر

امیر

سلام..چند متری از حیاط خلوط تو سندم هستش..ولی بقیش جز مشرکاته..ولی من طبقه همکف هستم..وکل سقف حیاط خلوط رو پوشش ندادم..دو سوم ان رو ایرانیت کشیدم..وچون کسی رفت و امدی از انجا نداره..وبا ایرانیت کشیدن.جلوی نور کسی رو نگرفتم..چه ایرادی میتونه داشته باشه این کار من داشته باشه ؟ ممنون از پاسخی که میدید

پاسخ دادن 0 0

مدیر سیستم

مدیر سیستم

خیر، شما صرفا در بخش اختصاصی حق تصرف دارید.

پاسخ دادن 0 0

زهرا

زهرا

سلام ما در یک اپارتمان 4واحدی درطبقه اول ساکن هستیم واحد چهارم بدون کسب اجازه نورگیر دستشویی وحمام خود را به حیاط خلوت( که در سند هم به نورگیری از اینقسمت اسمبرده شده واستفا ه کف هم برای طبقه اول اشاره شده)بازکرده واز انجا به عنوان هواکش استفاده نموده که بوی حمام ودسشویی در انجا میپیچد و علاوه بر ان سرویسها سوسک دارند که از پنجره ای که باز کردن راحت به واحد ما میاید بعد از اعتراضات ما برای دسشویی هواکش گذاشتندکه ما مخالف ان هم بودیم ولی برای حمام و دسشویی فرنگی این کاررو هم نکردن حرف ما این است که پنجره ها مثل حالت. اول پرسی شود چون خود سرویسهاهواکش دارنداگر کفاف نمیدهد هواکشتان را از داخل واحد خود بزرگ نمایید ایا ما از طریق قانون میتوانیم انها را ملزم به این کار نماییم ایا ضمانت اجرایی وجود داردیا ما کاری در این خصوص نمیتوانیم بکنیم

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

گرفتن نور و هواکش در فضای مشاعی منعی ندارد.

پاسخ دادن 0 0

نازی موسوی

نازی موسوی

سلام دقیقا کدام بند مصوبات قانون تملک آپارتمانها در مورد قانون نصب آسانسور در آپارتمان قدیمی اشاره می کند.

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

ماده 23 در فصل سوم آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمان‌ها می‌گوید: شرکای ساختمان موظف‌اند در پرداخت هزینه‌های‌ مستمر و هزینه‌هایی که برای حفظ و نگاهداری قسمت‌های مشترک بنا مصرف می‌شود، طبق مقررات زیر مشارکت نمایند: درصورتی‌که مالکین ترتیب دیگری برای پرداخت هزینه‌های مشترک پیش‌بینی نکرده باشند، سهم هریک از مالکین یا استفاده‌کنندگان از هزینه‌های مشترک آن قسمت که ارتباط با مساحت زیربنای قسمت اختصاصی دارد از قبیل آب‌، گازوئیل‌، آسفالت پشت‌بام و غیره به ترتیب مقرر در ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها و سایر مخارج که ارتباطی به میزان مساحت زیربنا ندارد از قبیل هزینه‌های مربوط به سرایدار ، نگهبان‌، متصدی آسانسور، هزینه نگاهداری تأسیسات، باغبان‌، تزیینات قسمت‌های مشترک و غیره ‌به‌طور مساوی بین مالکین یا استفاده‌کنندگان تقسیم می‌گردد. تعیین سهم هر یک از مالکین یا استفاده‌کنندگان با مدیر یا مدیران می‌باشد.

پاسخ دادن 0 0

اسلام

اسلام

با سلام و احترام و خسته نباشید به شما و دوستان گرامیتان بابت کاری که انجام داده اید ، به استحضار میرساند که اینجانب در ساختمانی زندگی میکنیم که به تعداد کلیه واحد ها پارکینگ اختصاصی وجود ندارد اما در بخش مشاع به تعداد واحدهایی که پارکینگ اختصاصی ندارند ، پارکینگ مشاعات در نظر گرفته شده است - حال با احداث برخی از پارکینگ ها در روبه روی ساختمان مدیر ساختمان ایراد براین گرفته که پارکینگ نزنید اگر میزنید ورق پشت که مانع آفتاب میشود نزنید که عملا آفتاب عمود بر ماشین پارک شده میگردد ، لذا از آنجا که ایشان مخالف بوده و با احتساب بر اینکه ایجاد و نقشه پارکینگ در نقشه آمده است خواهشمند است با توجه به حرفهای ایشان (مدیر ساختمان) آیا میتواند باعث خرابی پارکینگ ها گردد./ با تشکر ./.

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

در صورتی که پارکینگ در سند مالکیت قید شده باشد مطابق صورت مجلس تفکیکی جانمایی هر یک از پارکینگ ها نیز مشخص شده باشد. هیچ یک از ساکنین حق تعرض به ملک اختصاصی فرد دیگری از ساکنین را ندارند.

پاسخ دادن 0 0

جعفر دژدان

جعفر دژدان

با سلام و خسته نباشید ساختمان ما 5طبقه و دارای آسانسور میباشد مالک طبقه اول که فعلا نماینده ساختمان نیز می باشد تقسیم یکسان هزینه های تعمیر آسانسور را که بیش از یکصد هزار تومان باشد را قبول ندارد ومعتقد به تقسیم صعودی با بالا رفتن طبقات می باشد و مالک طبقه پنجم مخالف این امر است بفرمایید حق با کدام یکی است ممنون

پاسخ دادن 1 0

مدير سيستم

مدير سيستم

هتنها قانون مستند در این زمینه قانون تملک آپارتمان ها است که در این خصوص بصورت کلی امور مربوط به روابط همسایگان را به هیئت مدیره و مدیریت مجتمع های آپارتمانی واگذار نموده است. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید: 1- قانون تملک آپارتمان ها 2- فرهنگ آپارتمان نشینی 3- توصیه هایی در فرهنگ آپارتمان نشینی را مطالعه فرمایید.

پاسخ دادن 0 0

حمیدرضا

حمیدرضا

باسلام میخواستم بدونم گذاشتن دیش ماهواره روی پشت بام که از مشترکات میباشد قانونی هست؟ اگه قانونی نیست چطور باید برخورد کنیم؟ ممنون

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

پشت بام ساختمان جزو مشاعات ساختمان است و هریک از مالکین و ساکنین بر اساس ضوابط و توافقات با هم می توانند از آن استفاده کنند.

پاسخ دادن 0 0

دادگستر

دادگستر

مجتمع اپارتمانی ۱۶ واحدی هستیم مدیر ساختمان به نسبت دریافتی شارژهای ماهیانه ۳۰۰۰۰ تومان هرواحد به صورت درست به وضعیت ساختمان رسیدگی نمیکند و بدلایل مختلف از ساکنین پول دریافت میکند . مدتی اسانسور خراب بود هرچه اعتراض کردیم کاری انجام نداد تا اینکه اسانسور سقوط کرد وباعث خرابی کامل ان شده .ایا هزینه های تعمیرات اسانسور بعهده ساکنین میباشد یانه .وایا مدیر ساختمان این حق را دارد کنتورهای اب ساکنین رو قفل کند و بصورت دل بخواهی از ساکنین پول اب بگیرد . ..متشکرم

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

از آنجایی که هیئت مدیره و مدیر ساختمان منتخب خود ساکنین و مالکین است، لذا تصمیمات اتخاذی مدیر براساس حقی که به ایشان داده شده است برای سایر ساکنین لازم است اجرا شود، در صورت تخلف ایشان نسبت به برکناری و معرفی مدیر جدید اقدام نمایید.

پاسخ دادن 0 0

ایمان سرلک

ایمان سرلک

سلام بنده در یک ساختمان مستاجر میباشم اخیراً آسانسور از لحاظ ظاهری به صورت خیلی جزیی از طرف شخصی نا معلوم صدمه دیده و مدیریت ساختمان از اینحانب هم طلب جبران خسارت کرده آیا بنده از لحاظ قانونی مکلف به پرداخت میباشم یا صاحب ملک باید جبران خسارت کند؟

پاسخ دادن 0 0

شاینا

شاینا

با سلام احتراما اینجانب مالک یک واحد آپارتمان 38 واحدی در طبقه پنجم هستم که آخرین طبقه می باشد می خواستم بدونم آیا با توجه یه اینکه طبقه پنج هستم آیا می توانم کولر گازی خود را بر روی پشت بام واحد خود نصب کنم به گونه ای که خسارتی به ایزوگام پشت بام وارد نشود ؟ لطفا مرا راهنمایی کنید و بگویید ایا ساکنین دیگر می توانند نسبت به این موضوع که کولر بر روی بام واحد خود نصب می شود اعتراضی داشته باشند یا خیر؟؟

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

پشت با جزو قسمتهای مشاعی ساختمان است و استفاده از آن برای همه ساکنین مجاز است، توصیه می شود برای نصب کولر توافق سایر ساکنین را هم جلب نمایید.

پاسخ دادن 0 0

مهرشاد

مهرشاد

سلام با تشکر از سایت خوبتون یک سوال در رابطه با پارکینگ دارم من مدیر یک ساختمان 22 واحدی هستم. همه واحدها به جز دو واحد در زیرزمین پارکینگ مشخص دارند و دو واحد در حیاط برای آنها پارکینگ لحاظ شده و این طبق سند مالکیت هر واحد است. مشکل اینجاست که یکی از واحد ها خالی است و یکی از واحد ها نیز ماشین خود را در حیاط میگذارد. آیا مدیر ساختمان می‌تواند اجازه استفاده موقت از پارکینگ خالی را به واحدی که در حیاط پارک می‌کند بدهد؟ اگر مالک پارکینگ زیرزمین راضی نباشد، چطور؟ اگر کسی که در حیاط پارک میکند بخواهد برای خودرو خود سقف و سایبان ایجاد کند، آیا می‌توان از آن جلوگیری کرد؟ متشکر

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

پارکینگ جزو بخش اختصاصی هر واحدی است که در سند مالکیت آن قید شده است، لذا تصرف بدون اجازه مالک غیر قانونی است هرچند که خالی باشد.

پاسخ دادن 0 0

شمس آبادی

شمس آبادی

در قسمت حياط ساختمان كه از مشاعات مي باشد سقف ايجاده کرده اند و بنده كه در طبقه اول هستم كلا ساختمان من را پوش داده است و باعت ناامني و سلب اسايش نموده است خواهشمند است مرا راهنمائي كنيد

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

حیاط جزو بخش های مشاعی ساختمان است و تصرف در آن مجاز نیست.

پاسخ دادن 0 0

محمد صاهر_طاهر

محمد صاهر_طاهر

باسلام.ما در یک مجتمع 12واحدی ساکن هستیم.که طبق جواز ساختمان وصورتجلسه تفکیکی4پارکینگ کسر دارد.یکی از واحدها 2پارکینگ را قانونی وباسند ٹبتی خریداری نموده وباین ترتیب 5 واحد بدون پارکینگ اختصاصی می شوند.ازطرفی سازنده ساختمان باترفند زیرکانه ازفروش وواگذاری یک پارکینگ که درمدخل ورودی حیاط قراردارد خودداری نموده که راه ورود ماشین به حیاط باز باشد وباین ترتیب عملا6واحد بدون پارکینگ اختصاصی هستندوفروشنده به 5واحد از انها قول کسب اجازه برای پارک در حیاط راداده(باحتمال قریب به یقین این قول فقط شفاهی بوده ومدرکی بدست خریداران بی پارکینگ نداده)وطی یک متن دست نویس عادی از کلیه خریداران توافق گرفته که 5واحد مشص از واحدهای فاقد پارکینگ اختصاصی مجاز به پارک خودرو در حیاط مشاعی هستندوهمه امضا کنندگان متعهد هستند که در نقل وانتقالات بعدی نیز این اجازه را در اسناد فروش ملک خود ذکر نمایندوتاکیدشده که این جواز تملک عین ملک نیست وفقط اجازه پارک درحیاط باین5واحد است وسایرین هم حق استفا؟ه از حیاط رادارند فقط حق پارک کردن رااز خو ساقط نموده اند. دراین متن هیچگونه نامی از فروشنده ذکر نشده ولازم به توضیح است

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

ملاک مالکیت پارکینگ و سایر بخشهای ساختمان صورتمجلس تفکیکی و سند تفکیکی است، آنچه خارج از این اسناد باشد وجاهت قانونی ندارد.

پاسخ دادن 0 0

عسکری

عسکری

با سلام من مدیر یک بلوک 20 واحدی هستم که 12 واحد از ساکنین پارکینگ داخل بلوک و به صورت مسقف دارند و 8 واحد خارج از بلوک و داخل محوطه دارند ایا میزان هزینه سرویس و مراقبت از درب برقی پارکینگ شامل همه میشود و باید روی شارژ محسوب شود یا فقط مربوط به ساکیننی که از پارکینگ داخل بلوک استفاده میکنند باید گرفته شود؟

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

هزینه های مشاعی به ترتیبی که مدیریت ساختمان مشخص می کند برای ساکنین منظور می گردد.

پاسخ دادن 0 0

شاهین

شاهین

باسلام واحترام ضمن تشکر از مطالب شما،سوالی از حضورتان دارم اینجانب در طبقه اول برج باغی که دارای 27 واحد میباشد زندگی میکنم و هیات مدیره ساختمان قصد دارد مکانهای مشاعی حیاط را اختصاص به پارکینگ میهمان دهد تا میهمانان واحدها نسبت به پارک ماشینشان در این محل اقدام نمایند ولیکن اینجانب با توجه به محل واحدم به واسطه مزاحمتی که این امر برایم ایجاد مینماید با نظر هیات مدیره و سایر اعضای ساختمان مخالف بوده و اجازه چنین موضوعی را به ایشان نداده ام،آیا این اقدام بنده از نظر حقوقی صحیح است؟؟

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

ملاک مالکیت صورتمجلس تفکیکی و سند تفکیکی است لذا تصرف در بخش مشاعی از جمله حیاط و اختصاص بعنوان پارکینگ بدون جلب نظر همه مالکین غیر مجاز است.

پاسخ دادن 0 0

علی سعیدی

علی سعیدی

باسلام، آیا مالکین حق تعمیرات با صداهای شدید در روزهای تعطیل و جمعه را دارند . سپاس

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

عموما تعمیرات ساختمان در بخش های اختصاصی در روز های تعطیل انجام می شود و قبل از اجرای تعمیرات با مدیریت ساختمان هماهنگی لازم را بعمل می آورند، لذا ایجاد سر و صدا در برخی موارد اجتناب ناپذیر است.

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

توصیه می شود تعمیرات ساختمان در ساعاتی که کمترین مزاحمت را برای ساکنین ایجاد کند صورت پذیرد.

پاسخ دادن 0 0

وحید

وحید

با سلام اینجانب واحد آپارتمانی در طبقه اول خریداری نموده ام. بالکن و تمامی پنجره های این واحد دقیقا هم سطح و تقریبا چسبیده به سر در ورودی آپارتمان است.بطوریکه به راحتی میتوان از طریق پنجره بر روی سر در رفت و آمد کرد. اینجانب میخواهم حفاظ استیل یا حفاظ بانکی که عرف همه طبقات اول در ساختمانهای جدید است را نصب کنم. اما بدلیل اینکه نصب حفاظ ممکن است نمای ساختمان را خراب کند و بقیه واحدها فروش نرود، سازنده ساختمان با نصب حفاظ مخالف است. آیا جلب رضایت ایشان الزامی است یا این کار مربوط به ملک خصوصی بوده و تغییر در مشاعات ساختمان حساب نمیشود؟ با سپاس

پاسخ دادن 1 0

مدير سيستم

مدير سيستم

در این خصوص جلب نظر کارشناس رسمی دادگستری در رشته های راه و ساختمان و امنیت عمومی مورد نیاز است. شما میتوانید برای یافتن اطلاعات بیشتر در این خصوص: 1- صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان 2- صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته امنیت عمومی را مطالعه فرمایید.

پاسخ دادن 0 1

رضوانی

رضوانی

باسلام. طبقه سوم ملکی با چهار طبقه را خریداری کردیم در سند و صورت جلسه تفکیکی اسانسور جز مشاعات اعلام و در سازه اپارتمان تعبیه شده است. ملک را بدون اسانسور خریداری کردیم و با توجه به مدارک فروشنده فکر کردیم طبق روال ما هزینه اسانسور را می پردازیم و نصب صورت می گیرد. اما الان دو طبقه اول و دوم از پرداخت هزینه های اتاقک اهنی و در ها ی پایانی نصب اسانسور سر باز زده و حتی اعلام کرده اند اجازه نصب ان توسط دو واحد دیگر را نمی دهند. ط ۴ نیز قصد دخالت در بحران پیش امده را ندارد. اما اسانسور برای خانواده با داشتن سالمند ضروری است. ایا قانون و مدارک ما اجازه می دهد ما برای طبقه خودمان اسانسور نصب کنیم. هزینه های ان را نیز خودمان بپردازیم. سوال دوم؛ ایا قانون راهی برای این بی منطقی همسایه های ما و اجبار انها به همراهی در هزینه ها پیش بینی کرده است که بعدا ما هزینه های عمومی که در رابطه با اسانسور انجام دادیم و کار انها را برای تکمیل اسان کردیم دریافت کنیم

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

همانگونه گه گفتید آسانسور جزو مشاعات است و پرداخت هزینه های مربوط به آن برعهده همه ساکنین است، و بایستی به نسب حق شارژ ساختمان بین ساکنین و یا مالکین تقسیم و پرداخت شود. در غیر اینصورت می توانید از طریق مراجعه به شورای حل اختلاف برعلیه سایرین طرح دعوی کنید.

پاسخ دادن 0 0

کاظم

کاظم

باسلام به علت شکستگی لوله انشعاب ونشر آب ازکوچه خسارت زیادی به ساختمان واردشده که قابل سکونت نیست کارشناس تامین دلیل خسارت راتایید کرده واخطاریه به سازمان آب ارسال شده ولی نماینده سازمان زمان رسیدگی حاضر نمیشه وضعیت ساختمان اصلا قابل سکونت نیست لطفا راهنمایی بفرمایید

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

موضوع حقوقی است و باید از طریق مشاوره با وکیل تخصصی در این حوزه انجام شود.

پاسخ دادن 0 0

حسین

حسین

با سلام وادب آپارتمان ما به صورت شمالی می باشد و بالکن ما حدود 2 در 8 متر است اگر بخواهیم به صورت مناسبی از آن استفاده کنیم بایستی از کرکره و یا حفاظ زیبا در نمای ساختمان استفاده شود تا دید از ساختمان مقابل کم شود آیا تغییرات در بالکن و تراس میشود امکان داد ؟ در این صورت دید ما به ساختمان روبرو کم خواهد شد آیا میتوان در نما از گل و گیاه ترکیبی از درختچه و کارهای چوبی مانند حصیر و یا موارد مشابه استفاده کرد با تشکر

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

هر گونه تغییر در نمای ساختمان می بایست با اخذ اجازه از مدیریت ساختمان باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید "قانون تملک آپارتمان‌ها" را در وبسایت ما مطالعه فرمایید.

پاسخ دادن 0 0

رضا احسانی

رضا احسانی

با سلام ما در یک آپارتمان ٢۰واحدی در طبقه اول ساکن هستیم بین ما و واحد مقابل یه حیاط خلوت وجود دارد که درب ندارد و فقط پنجره آشپزخانه های دو واحد رو به این حیاط خلوت هستند به دلیل بارش برف و باران از قسمت خروجی آب کف حیاط خلوت که درست آب رو رد نمیکند به کف و سقف پارکینگ سرایت کرده و از داخل پارکینگ ریزش کرده و منظره نا مناسبی رو ایجاد کرده میخواستم بدونم که آیا هزینه تعمیر به عهده کل آپارتمان هست یا بعهده من و واحد مقابل میباشد ممنون که پاسخگو هستین

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

در صورتیکه حیاط خلوت در قسمت ملک اختصاصی هیچ یک از مالکین نباشد و بعنوان مشاعات محسوب گردد هزینه ناشی از تعمیرات نشت آب از محب هزینه های عمومی بایستی پرداخت گردد، ضمن اینکه مدیریت ساختمان و ساکنین با توافق میتوانند ترتیب دیگری را هم اتخاذ نمایند.

پاسخ دادن 0 0

رضا

رضا

با سلام و احترام مالک آپارتمانی در طبقه دو هستم که ظاهراً از آشپزخانه‌ به طبقه پائین نم و آب می‌دهد اما مشخص نیست از لوله‌ها است یا از ایزوگام یا چیز دیگر و طبقه پائین به ما اجازه نمی‌دهد داخل لوله‌ها آب بریزیم تا متوجه شویم آیا آب به طبقه پائین می‌رود یا خیر و میگویند باید از آشپزخانه خودمان درست کنیم آیا متواند چنین حرفی بزند

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

لازم است از نظر مشورتی یک نفر کارشناس رسمی دادگستری رشته تاسیسات ساختمانی استفاده کنید؛ بررسی نقشه تاسیساتی قبل از هر اقدامی لازم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید "صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری رشته تأسیسات ساختمانی" را در سایت ما مطالعه فرمایید

پاسخ دادن 0 0

حسین – ب

حسین – ب

با سلام و احترام، در يك مجتمع 4 واحدي ساكن هستيم و اين ساختمان نياز به تعميرات نقاشي راه پله، تعويض درب راه پله، نقاشي دربهاي حياط و پاركينگ، تعمير پاگرد راه پله، تعويض آيفون و احداث درب ايمني ريلي پاركينگ... دارد اما دونفر از مالكين راضي به انجام موارد فوق نميشوند حتي مانع انجام كارهم ميشوند. چكار بايد كرد كه راضي شوند و سهم خودشان هم پرداخت نمايند. اين افراد در طبقات سوم و چهارم هستند و از 25 سال ساكن هستند. حتي خواسته غير منطقي هم دارند كه براي آنان آسانسور را دارند كه قبلا براي ساختمان محلي براي آن پيش بيني نشده است ميخواهند بخشي از فضاي كوچك پاگرد گرفته شود و به محل نصب آسانسور تخصيص داده شود كه عبور و مرور عادي و يا جابجائي وسايل هم غير ممكن را مختل مينمايد و در اين رابطه بايد مجوز و موافقت نصب آسانسور بصورت رسمي از سوي طبقات اول و دوم براي اين منظور به آنها داده شود و به عبارتي طبقات سوم و چهارم نوعي باج خواهي و گرو كشي مينمايند كه موافقت با تعميرات در قبال دادن مجوز ساخت آسانسور غير استاندارد به آنان داده شود. ممنون ميشوم كه پاسخ جنابعالي بصورت شفاف بيان فرمائيد.

پاسخ دادن 0 0

مدير سيستم

مدير سيستم

پرداخت هزینه های مشاعات به تناسبی که مورد توافق ساکنین و مدیریت ساختمان است صورت می پذیرد، نصب آسانسور در ساختمانی که برای آن آسانسور طراحی و تعبیه نشده است بدون جلب نظر موافق همه مالکین و در صورت تصرف در بخشی از مشاعات غیر قانونی است.

پاسخ دادن 0 0

فیاض

فیاض

با سلام و احترام، ما در طبقه ۵ یک آپارتمان ۵ طبقه ۴ واحدی ساکن هستیم، مدتی است به دلیل اینکه اتاقک آسانسور بالای واحد ما قرار دارد با حرکت آسانسور منزل ما بشدت می‌لرزد، بطوریکه باعث شکسته شدن برخی از وسایل هم شده، کارشناس گفته باید بورد آسانسور عوض شود ولی متأسفانه تعدادی از همسایگان حاضر نیستند سهم خود را پرداخت کنند و می‌گویند خونه ما که لرزش نداره، به همین دلیل مدیر ساختمان هم میگوید تا همه سهم خود را پرداخت نکنند آسانسور را درست نمیکند. سوال من این است آیا همسایگان می‌توانند سهم خود را جهت تعمیر آسانسور پرداخت نکنند و ما باید چه کنیم؟ ممنون میشم اگر مرا راهنمایی کنید

پاسخ دادن 1 0

مدير سيستم

مدير سيستم

پرداخت هزینه تعمیرات بخشهای مشاعی از جمله آسانسور برعهده همه ساکنین به ترتیبی که مورد توافق ساکنین و مدیریت ساختمان است می باشد.

پاسخ دادن 0 0

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

استفاده از مطالب درگاه آرمان سنجش فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت آرمان سنجش عادل می‌باشد. @2018
طراحی سایت پافکو