تعاونی مسکن کارمندی و کارگری
تعاونی های مسکن کارمندی و کارگری

شرکت‌های تعاونی مسکن

شرکت تعاونی یکی از اشکال هفت‌گانه شخصیت‌های حقوقی در قانون تجارت ایران است، به‌طورکلی شرکت‌های تعاونی را به سه دسته تولیدی، توزیعی و خدماتی تقسیم می‌کنند، شرکت‌های تعاونی مسکن در زمره شرکت‌های تعاونی توزیعی قرار می‌گیرند که بر این اساس گروهی از افراد که تمایل به ساخت مسکن برای خود دارند در این قالب گرد هم می‌آیند و با ثبت شرکت تعاونی مسکن، سرمایه‌های اندک خود را با تلفیق کمک‌های دولتی، برای خود و با مدیریت افرادی از بین خود اقدام به ساخت مسکن با هزینه تمام‌شده می‌نمایند، لذا در این مدل و در پروژه‌های تعاونی مسکن هیچگونه سودی بر هزینه‌های تمام شده اعضاء افزوده نمی‌شود و اعضاء شرکت‌های تعاونی صرفاً ملزم به پرداخت هزینه‌های انجام شده در پروژه و پس از محاسبه قدرالسهم هریک با توجه به واحدی که انتخاب کرده‌اند است. به‌منظور همگنی و متشکل بودن افراد عضو در تعاونی‌های مسکن، صرف نظر از شرکت‌های تعاونی مسکنی که قبلاً به ثبت رسیده و مجاز به عضوگیری آزاد و بدون شرایط عضویت بودند؛ در اکثر مواقع شرکت‌های تعاونی کارگری، کارمندی و یا فرهنگیان هستند و اعضای شرکت تعاونی همکار و یا کارکنان مجموعه‌ای همگن هستند، بر اساس ماده 12 اساسنامه این مدل شرکت‌های تعاونی مسکن، شرط عضویت در تعاونی مسکن شاغل بودن در اداره، شرکت، سازمان و یا... که اعضای شرکت تعاونی در آن شاغل هستند است.
مثل:
شرکت تعاونی مسکن کارکنان آموزش‌وپرورش منطقه ...
شرکت تعاونی مسکن کارگران شرکت ...
شرکت تعاونی مسکن بازنشستگان ...
و غیره
در شرکت‌های تعاونی مسکن، باهدف تأمین مسکن اعضاء که به‌طور غالب از طبقات کم درآمد جامعه می‌باشند در دو قالب مسکن متعارف و مسکن مهر برای افرادی که عمدتاً در غیر شکل تعاونی امکان دیگری برای خانه‌دار شدن ندارند در حال فعالیت می‌باشند.
بر اساس گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تا مهرماه سال 1391 تعداد 25000 شرکت تعاونی مسکن در گرایش‌های کارگری، کارمندی، فرهنگیان و آزاد با عضویت حدود 3 میلیون نفر تشکیل‌شده است.
تعداد واحدهای مسکونی تحویل‌شده به اعضاء شرکت‌های تعاونی مسکن تا پایان سال 1389 بالغ‌بر 1.750.000 واحد بوده که معادل 12% واحد مسکونی شهرها است.

تعاونی های مسکن کارگری و کارمندی

مسائل و مشکلات:

1-    عدم تخصیص تسهیلات بانکی در قانون بودجه سنواتی برای تعاونی‌های مسکن غیر مهر.
2-    اثرات ناشی از رکود یا تورم حاکم در بخش مسکن کل کشور بر فعالیت تعاونی‌های مسکن.
3-    گرانی و کمبود زمین دارای کاربری و شرایط مناسب برای استفاده شرکت‌های تعاونی مسکن.
4-    عدم توانایی برخی از اعضاء در پرداخت قدرالسهم هزینه‌های ساخت در پروژه‌های ساختمانی شرکت تعاونی.
5-     عدم توانایی فنی و مدیریتی در بخش عمده‌ای از شرکت‌های تعاونی مسکن جهت انجام پروژه‌ها.

برخی از چالش‌های تعاونی‌های مسکن:

بر اساس گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشکل جدی که شرکت‌های تعاونی مسکن با آن مواجه‌اند عبارت‌اند از:
-    تملک اراضی فاقد کاربری مسکونی
-    تأخیر طولانی اتمام پروژه و تخلفات مدیران تعاونی‌ها

راهکارهای پیشنهادی:

1-    تقویت اتحادیه‌های تعاونی و واگذاری وظایف تصدی‌گری وزارت متبوع به اتحادیه‌های توانمند شناسایی تعاونی‌های مسکن موفق و معرفی آن‌ها از طریق رسانه‌های جمعی
2-    ارائه مشاوره حقوقی و کارشناسی بر اساس قوانین، آئین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و ضوابط مربوطه
3-    اطلاع‌رسانی و فراهم آوردن امکان دسترسی اعضاء شرکت‌های تعاونی به اطلاعات پروژه‌ها

تعاونی های مسکن کارگری و کارمندی

استفاده از مطالب درگاه آرمان سنجش فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت آرمان سنجش عادل می‌باشد. @2017
طراحی سایت پافکو