آزمون کارشناس رسمی دادگستری قوه‌قضاییه 1396

آزمون کارشناس رسمی دادگستری قوه‌قضاییه ۱۳۹۶

مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، قصد دارد از بین واجدین شرایط مندرج در این آگهی نسبت به جذب متقاضیان اخذ پروانه کارشناس رسمی دادگستری از طریق آزمون اقدام به عمل می‌آورد.

الف) شرایط عمومی متقاضیان آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۶:

 1. تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران.
 2. داشتن حداقل ۲۴ سال تمام شمسی
 3. داشتن دانشنامه معتبر کارشناسی از دانشکده‌های معتبر داخلی یا خارجی (در حالت اخیر، به‌شرط ارزیابی رسمی) در رشته مورد تقاضای کارشناسی در هنگام ثبت‌نام به شرح مندرج در جدول شماره ۳٫ (مدارک تحصیلی معادل و مدارک دارای ارزش استخدامی پذیرفته نمی‌شود) ـ مدرک کارشناسی ارشد و دکتری درصورتی‌که مدرک کارشناسی غیر مرتبط باشد قابل‌پذیرش نیست.
 4. داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم برای آقایان هنگام اخذ پروانه کارشناسی.
 5. عدم سوءپیشینه مؤثر کیفری و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی.
 6. عدم اعتیاد به مواد مخدر و سکرآور به تائید سازمان پزشکی قانونی و عدم تجاهر به فسق.
 7. نداشتن سوء شهرت.
 8. داشتن وثاقت و تعهد به اصل نظام و قانون اساسی.
 9. عدم محکومیت به انفصال دائم از شغل کارشناسی برای متقاضیان.
 10. دارا بودن حداقل ۵ سال تجربه مرتبط در رشته موردتقاضا با مدرک لیسانس تا هنگام اخذ پروانه کارشناس رسمی.
 11. عدم اشتغال به وکالت یا کارشناسی رسمی در رشته‌های دیگر یا اشتغال به کارشناسی رسمی در کانون کارشناسان رسمی دادگستری
 12. داوطلبان باید بومی استان حوزه قضائی انتخابی باشند.

تبصره: داوطلبان بومی به افرادی اطلاق می‌شود که دارای یکی از شرایط ذیل باشند:‌

 • مقطع تحصیلی دوره متوسطه را در استان موردتقاضا گذرانده باشند. (با ارائه گواهی مدرک دیپلم)
 • افرادی که در پنج سال اخیر در استان موردتقاضا سکونت داشته باشند. (با ارائه مدارک سکونت)

ب) نحوه ثبت‌نام آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۶:

 1. متقاضیان آزمون کارشناسی می‌بایستی از تاریخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ تا آخر وقت اداری روز ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ به وب‌سایت http://azmoon.23055.ir مراجعه و ضمن مطالعه دقیق شرایط مندرج در آگهی، نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.
 2. هزینه آزمون مبلغ ۸۰۰۰۰۰ ریال می‌باشد که فقط از طریق وب‌سایت مذکور قابل پرداخت است.
 3. جهت ثبت‌نام صرفاً اسکن و بارگذاری یک قطعه عکس ۴*۳ با زمینه روشن (با حجم حداکثر ۱۵۰ کیلوبایت) کافی می‌باشد.
 4. نگهداری نسخه‌ای از فرم نتیجه ثبت‌نام تا زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون در نزد متقاضی الزامی است.

تذکر مهم: کلیه اظهارات متقاضی در فرم ثبت‌نام اینترنتی حمل بر صحت می‌شود و مدارک لازم پس از اعلام نتیجه آزمون کتبی از مجاز شدگان برای مرحله دوم آزمون دریافت خواهد شد. ثبت‌نام در آزمون و شرکت در آن، حتی کسب بالاترین نمره در بین شرکت‌کنندگان زمانی مؤثر خواهد بود که متقاضی واجد کلیه شرایط اعلام‌شده در آگهی باشد. در غیر این صورت ثبت‌نام و امتحان متقاضی در هر مرحله که باشد کأن‌لم‌یکن تلقی شده و بدون اینکه حقی برای او ایجاد شود، پرونده وی مختومه می‌گردد و هیچ‌وجهی از وجوه دریافتی به وی مسترد نخواهد شد.

ج) زمان آزمون و نحوه اخذ کارت ورود به جلسه آزمون ۹۶:

تاریخ توزیع کارت و زمان آزمون متعاقباً از طریق وبسایت آرمان سنجش و یا کانال تلگرامی همین شرکت اعلام می‌گردد.

تذکرات مهم:

 • وجه پرداختی بابت ثبت‌نام به‌هیچ‌وجه مسترد نخواهد شد.
 • ایثارگران (جانبازان حداقل ده درصد (۱۰%)، آزادگان با حداقل سه ماه سابقه اسارت و رزمندگان با داشتن حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه، فرزندان و همسران شهدا، فرزندان و همسران جانبازان بیست‌وپنج درصد (۲۵%) و بالاتر، فرزندان و همسران آزادگان و فرزندان رزمندگان دارای حداقل دوازده ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه) از اولویت مقرر و امتیازات مربوطه برخوردار خواهند بود.
 • مشمولین بند فوق ضروری است نسبت به اخذ و وارد نمودن کد ۱۲ رقمی ایثارگری در وب‌سایت ثبت‌نام اقدام نمایند.
 • با توجه به اینکه «کارشناسی رسمی دادگستری» شغل محسوب نمی‌شود، کلیه افراد شاغل در مؤسسات دولتی و غیردولتی در صورت داشتن شرایط می‌توانند در آزمون ثبت‌نام نمایند و در صورت قبولی و طی مراحل قانونی موفق به اخذ پروانه «کارشناس رسمی دادگستری» شوند.
 • تغییر محل خدمت (حوزه قضایی) داوطلبان پس از پایان مهلت ثبت‌نام به‌هیچ‌وجه مقدور نیست لذا لازم است متقاضیان در انتخاب حوزه محل خدمت با توجه به شرایط و امکانات خود دقت لازم معمول نمایند.
 • ازآنجاکه پذیرش در آزمون بر اساس اولویت بومی متقاضیان انجام می‌شود لذا هر داوطلب فقط باید حوزه محل سکونت خود را که بومی آنجا هستند به‌عنوان حوزه قضایی انتخاب نماید.
 • شرایط اختصاصی پذیرش رشته‌های کارشناسی رسمی دادگستری در جدول ذیل همین صفحه آمده است و داوطلبان چنانچه حائز شرایط مذکور می‌باشند، اقدام به ثبت‌نام نمایند. پذیرش در آزمون منوط به کسب امتیاز لازم برای استان مربوطه است.
 • چنانچه در هر مرحله از آزمون تا صدور پروانه و بعدازآن خلاف اظهارات و مدارک ارسالی از سوی داوطلبان ثابت گردد از فهرست داوطلبان یا پذیرفته‌شدگان آزمون حذف و در صورت صدور پروانه نیز پروانه آنان باطل خواهد شد.
 • کارشناسان متقاضی تغییر حوزه اشتغال، درصورتی‌که امتیاز لازم برای حوزه موردتقاضا را کسب نمایند، پذیرش خواهند شد.
 • امکان تغییر محل کارآموزی به حوزه دیگری غیر از محل پذیرفته‌شده وجود ندارد و پذیرفته‌شدگان تا ده سال امکان انتقال به حوزه دیگری را نخواهند داشت.

هـ) نحوه انتخاب و آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۶:

 1. آزمون به‌صورت غیرمتمرکز و منطقه‌ای برگزار خواهد شد لذا داوطلب باید در تاریخ اعلام‌شده نسبت به اخذ کارت ورود به جلسه امتحان اقدام نموده و در زمان امتحان در محل حوزه‌ای که برای او تعیین می‌شود (که ممکن است لزوماً استان محل اقامت وی نباشد) حضور یافته و به سؤالات آزمون پاسخ دهد.
 2. مواد امتحانی برای رشته‌های کارشناسی:
  الف) دروس تخصصی مربوط به رشته موردتقاضا
  ب) قوانین و مقررات مربوط به کارشناسی
 3. از پذیرفته‌شدگان در امتحان کتبی مصاحبه شفاهی به عمل می‌آید.
 4. پذیرفته‌شدگان در آزمون کتبی، پس از بررسی صحت مدارک و طی مراحل مصاحبه و گزینش، قبول قطعی محسوب می‌شوند و قبولی در آزمون کتبی قبول قطعی محسوب نمی‌گردد.
 5. پذیرفته‌شدگان مصاحبه علمی پس از تأیید صلاحیت‌های عمومی به کارآموزی معرفی می‌شوند. این افراد موظف‌اند کارآموزی را در زمان تعیین‌شده شروع و به پایان برسانند. در صورت تأخیر غیرموجه بیش از یک سال درمجموع مراحل کارآموزی و تحلیف، قبولی آنان کأن‌لم‌یکن خواهد شد. مرجع تشخیص موجه بودن غیبت این مرکز می‌باشد.
 6. کلیه اطلاع‌رسانی‌ها اعم از اعلام زمان دریافت کارت ورود به جلسه و زمان و مکان آزمون، اعلام نتیجه آزمون، زمان ثبت‌نام حضوری قبول‌شدگان آزمون کتبی، زمان مصاحبه شفاهی و سایر مراحل از طریق وب‌سایت مرکز آدرس http://www.Judiciarybar.ir خواهد بود و متقاضیان موظف به پیگیری از این طریق می‌باشند و در صورت عدم اطلاع از هریک از مراحل مسئولیت آن متوجه متقاضی است و هیچ‌گونه حقی برای تکرار هیچ‌یک از مراحل فوق برای وی نخواهد بود و این مرکز هیچ‌گونه تعهدی برای تکرار آن مراحل نخواهد داشت.

و) منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری ۹۶:

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص منابع آزمون و سوالات سنوات پیشین در این خصوص می توانید از عکس ذیل بر روی رشته مورد نظر خود کلیک نمایید.

منابع آزمون کارشناس رسمی دادگستری

۴ / ۵٫ مجموع: ۱

اشتراک گذاری توسط:

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *