درخواست سند تک برگی مالکیت

درخواست سند تک برگی مالکیت

سند نوشته ای است که در مقام دفاع استفاده گردد، سندها به دو دسته سندهای عادی و سندهای رسمی تقسیم می‌شوند، سندهای عادی اسنادی هستند که توسط افراد عادی و سندهای رسمی توسط مقامات رسمی تنظیم می‌شوند.

سند مالکیت تک برگی، معتبرترین مدرک هویتی ملک در ایران است. از سال ۱۳۹۰ سندهای تک برگ جایگزین سندهای منگوله دار و قدیمی و یا دفترچه‌ای شده اند که برای نقل و انتقال صادر می‌شوند. برای املاک مشاع سهم هریک از مالکین در سندهای تک برگ نوشته می‌شود.

چند سالی است که موضوع تعویض سندهای قدیمی به جدید وجود دارد. برای تبدیل سندهای قدیمی به سندهای تک برگی ۹ گام اداری و زمانی در حدود ۵۰ روز پیش بینی شده است. انتقال سند تک برگی به فرد دیگر در فاصله‌ی زمانی ۲۰ روز انجام می‌شود.

الزام به تنظیم سند مالکیت

اصولا دعاوی مربوط الزام به تنظیم سند رسمی، یکی از دعاوی رایج در دادگاه ها است که در قالب موارد مربوط به املاک می‌باشد، دعاوی مربوط به الزام تنظیم سند زمانی مطرح می‌شود که خرید و فروش با مبایعه نامه انجام شده باشد.

بدین منظور خریدار و فروشنده بعد از تنظیم مبایعه نامه، باید زمانی را برای حضور در دفترخانه اسناد رسمی جهت تنظیم اسناد رسمی تعیین نمایند که طرفین باید حضور یابند در صورت عدم حضور فروشنده، خریدار می‌تواند گواهی عدم حضور را تهیه نماید و با استفاده از این گواهی دعاوی الزام به سند رسمی را مطرح نماید.

هرگاه درصورت تخلف از تنظیم سند رسمی خسارت تعیین شده باشد. خریدار علاوه بر الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی باید خسارت ناشی از تنطیم سند رسمی را تعیین نماید.

توجه به سابقه ثبتی املاک یکی از اساسی ترین موارد تنظیم سند رسمی است، بعضی از املاک دارای سابقه ثبتی نمی‌باشند بنابراین خریدار ملک باید از کارشناسان رسمی دادگستری برای رسیدن به حقوق قانونی خود استفاده نمایند.

تنظیم سند مالکیت
تنظیم سند مالکیت

مراحل اخذ سند تک برگ

مراحل صدور سند تک برگ شامل موارد زیر است:

 • مراجعه به نزدیکترین اداره ثبت به منظور صدور سندهای تک برگ
 • به همراه داشتن مدارکی همچون( اصل سند مالکیت، ، اصل بنچاق، اصل شناسنامه و کارت ملی) به منظور اخذ سند مالکیت
 • آدرس و کد پستی محل
 • استعلام دارایی ها از شهرداری

ویژگی های سندهای تک برگ

تنظیم سندهای تک برگ شامل موارد زیر است:

 1. (همه اطلاعات واضح و شفاف و قابل رویت) باشد
 2. نقشه برداری هوایی: سندهای تک برگ دارای نقشه جغرافیایی منطبق بر نقشه های هوایی هستند که باعث میشودکه مقیاس ملک مشخص شود.
 3. هولوگرام: نقشه های تک برگ دارای هولوگرام می باشند
 4. تک مالک بودن سندها
 5. صادر شدن سند تک برگ جداگانه
سند تک برگ
سند تک برگ

تفاوت سندهای تک برگ و دفترچه ای

تا قبل از سال ۱۳۹۱، همه اسناد مالکیت بصورت دفترچه‌ای و یا اصطلاحاً سند مالکیت منگوله دار بودند، افزایش قیمت، بروز اختلافات ملکی و بخاطر مسائل امنیتی، با راه اندازی طرح کاداستر در کشور سندهای مالکیت تک برگی از این سال به بعد توسعه یافته اند. محاسن سندهای تک برگی در مقایسه با سندهای دفترچه ای به شرح زیر است:

 1. سندهای تک برگ از لحاظ امنیت و کارایی، بهتر می‌باشند.
 2. سندهای تک برگ دارای اطلاعات دقیق، برچسب هولوگرام و نقشه های هوایی می‌باشند.
 3. دفترچه ای اطلاعات بی مورد و اضافه تری دارند که گاهی حدود ۴۰ صفحه را در بر میگیرند. در صورتیکه سندهای تک برگ تنها یک برگه پشت و رو می‌باشد.
 4. سند تک برگی دارای مشخصات دقیق و کامل ملک و مالک.
 5. اسناد تک برگی دارای کروکی دقیق ملک.

۵ / ۵٫ مجموع: ۴

اشتراک گذاری توسط:

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.