آیا مهاجرت، زندگی مهاجران کشورهای توسعه‌نیافته را بهتر می‌کند؟


مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته برای زندگی بهتر

بر اساس گزارش جدیدی که بیان می‌کند سیاست‌گذاران، بیشتر بر روی مهاجرانی از کشورهای پیشرفته و پولی که آن‌ها برای خانواده‌هایشان به وطن خود می‌فرستند تمرکز دارند، گفتمان‌های بین‌المللی مهاجرت، تجربه میلیون‌ها نفر را که بین کشورهای درحال‌توسعه مهاجرت کرده‌اند نادیده گرفته‌اند. در برنامه‌های مهاجرت به استرالیا نیز همین‌گونه است. برنامه‌های مهاجرتی سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و اشتغال‌زایی استرالیا نیز به همین منظور تشکیل‌شده است. کشور استرالیا یک کشور توسعه‌یافته است و افرادی که می‌خواهند برای زندگی به کشور استرالیا بروند باید در زمینه توسعه این کشور نقشی داشته باشند تا بتوانند اقامت دائم کشور استرالیا را بگیرند؛ اما صنعت گردشگری نیز برای کشور استرالیا سرمایه قابل‌توجهی بوده است هرساله گردشگران میلیون‌ها دلار به سرمایه کشور استرالیا افزوده‌اند.

گزارش جهانی مهاجرت سال ۲۰۱۳ که در روز جمعه توسط سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) منتشر شد بر اطلاعات نظرسنجی جهانی موسسه گالوپ (موسسه گالوپ از معتبرترین مؤسسات نظرسنجی در جهان است و یک شرکت مشاوره مدیریتی است که بسیاری از کشورهای جهان در موارد گوناگون جهت اطلاع از افکار عمومی به این مؤسسه مراجعه می‌کنند.) استناد می‌کند که برای نخستین بار تصویری جهانی از دستاوردها و زیانهای مربوط به مهاجرت را از دیدگاه خود مهاجران ارائه میدهد.

این گزارش هشدار می‌دهد که حرکت مهاجران بین کشورهای درحال‌توسعه، نقطه کوری برای سیاست‌گذاران شده است که بر روی مهاجرت در کشورهای پیشرفته تمرکز نموده و این مسئله گفتمان‌ها را تحریف کرده است. این گزارش استدلال می‌کند از آن جاییکه گفتمان‌های سیاست و مهاجرت، گرایش به تمرکز زیاد بر موقعیت مهاجران در نیمکره شمالی دنیا دارد، به نظر می‌رسد این مهاجران نیمکره جنوبی هستند که بیشترین آسیب‌پذیری و نیاز به توجه را دارند. داده‌های به‌دست‌آمده گزارش توسط موسسه گالوپ درباره تجربه ۲۵ هزار مهاجر و ۴۴۱ هزار غیر مهاجر در ۱۵۰ کشور گردآوری‌شده است. از نظرسنجی شوندگان پرسیده شد چه چیزهایی در مهاجرت به دست آورده و چه چیزهایی ازدست‌داده‌اند، چقدر از زندگی خود راضی هستند، آیا یافتن شغل یا آغاز به کسب‌وکار را دشوارتر یافته‌اند و چقدر احتمال دارد که مشکلات سلامتی خود را گزارش دهند.

یافته‌ها نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین دستاوردها در رفاه، مربوط به مهاجرت به کشورهای پیشرفته است مانند مهاجرت به استرالیا. مهاجرانی که از یک کشور پیشرفته به کشور پیشرفته دیگری می‌روند (مثلاً برنامه مهاجرت به استرالیا و کانادا از انگلستان) بالاترین سطح رضایت از زندگی، امنیت مالی، امنیت شخصی و سلامتی را گزارش کرده‌اند. در مقابل، مهاجرانی که بین کشورهای درحال‌توسعه مهاجرت می‌کنند (برای مثال از اندونزی به مالزی) بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد وضعیت مشابه یا حتی بدتری پیدا می‌کنند. همچنین آن‌ها گروهی هستند که احساس خوش‌بینی به زندگی کمتری دارند. نزدیک به ۳۰% اطلاع داده‌اند که در سال گذشته برای یافتن سرپناه در کشمکش بوده‌اند و ۲۳% گفته‌اند پول یا اموال آن‌ها به سرقت رفته است. افزون بر این، پی برده شد که معیارهای سلامتی در این گروه در مقایسه با افرادی که مهاجرت نکرده و در وطن خود مانده‌اند بدتر است.

این گزارش هم‌چنین به تجربه تعداد کم اما در حال رشد افرادی پرداخت که از کشورهای پیشرفته به کشورهای درحال‌توسعه رفته‌اند شامل مهاجرت از ایالات‌متحده آمریکا به مکزیک، آلمان به ترکیه و پرتغال به برزیل. بر اساس این گزارش، این افراد عموماً خود را از نظر مالی در موقعیت نسبتاً بهتر اما با روابط اجتماعی کمتر یافته‌اند که خاطرنشان ساختند احتمال کمی وجود دارد که در هنگام نیاز بتوانند بر روی کمک یک نفر حساب کنند. این داده‌ها نشان می‌دهد که بیشتر مهاجران بین‌المللی مرد هستند به‌جز در مورد جابجایی بین کشورهای پیشرفته که اکثر مهاجران را زنان تشکیل می‌دهند. بر اساس این داده‌ها، احتمال بیشتری وجود دارد که همه مهاجران (به‌ویژه تازه‌واردان) احساس دل‌تنگی کنند.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که گفتگوی فزاینده‌ای وجود دارد درباره اینکه چگونه می‌توان به بهترین حالت، منافع مهاجرت را برای توسعه مدیریت کرد و از مسئولین می‌خواهد تا به مسائل دیگری غیر از ارسال وجوه مالی توجه کنند که گمان می‌رود در سراسر دنیا بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار یا بیش از سه برابر جریان کمک‌های جهانی باشد. این گزارش استدلال می‌کند که پرسش کلیدی آیا مهاجرت باعث بهتر شدن وضع مهاجر شده است؟ باید تبدیل به یک پرسش کانونی شود که به بررسی این موضوع می‌پردازد که مهاجرت چگونه توسعه جوامع انسانی را به‌طور گسترده‌تر تحت تأثیر قرار می‌دهد. بر اساس داده‌های موسسه گالوپ تنها ۸% مهاجران بزرگ‌سال در کشورهای درحال‌توسعه و ۲۷% در کشورهای پیشرفته، به خانواده‌های خود در وطنشان، کمک مالی ارسال می‌کنند.

در اکتبر امسال در شهر نیویورک، نشست عمومی سازمان ملل متحد، یک گفتمان تخصصی سطح بالا درباره مهاجرت بین‌المللی و توسعه برپا خواهد نمود که به گفتمان‌ها جاری دراین‌باره دامن خواهد زد که اهداف توسعه هزاره (اهداف توسعه هزاره درواقع هشت هدف مشترک هستند که در سال ۲۰۰۰ در سازمان ملل بر روی آن‌ها توافق شد. این اهداف باید تا سال ۲۰۱۵ تأمین شوند. اهداف توسعه هزاره MDGs(Millennium Development Goals)، هشت آرمان هستند که باید تا سال ۲۰۱۵ به آن‌ها دست‌یافته شود تا آن‌ها به چالش‌های اصلی توسعه جهان پاسخ دهند. اهداف توسعه هزاره از اقدامات و اهدافی که در بیانیه هزاره آمده تصویری ترسیم می‌کند. بیانیه هزاره در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۰، توسط ۱۸۹ کشور پذیرفته‌شده و ۱۴۷ نفر از سران سیاسی آن را امضا کرده‌اند.
این هشت آرمان به ۲۱ هدف که با ۶۰ شاخص قابل‌سنجش‌اند، تجزیه می‌شود:

  • آرمان ۱: از بین بردن فقر شدید و گرسنگی
  • آرمان ۲: دست یافتن به آموزش ابتدایی همگانی
  • آرمان ۳: گسترش و ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان
  • آرمان ۴: کم کردن مرگ کودکان
  • آرمان ۵: بهبود سلامت مادران
  • آرمان ۶: مبارزه با ایدز، مالاریا، توبرکلوز و دیگر بیماری‌ها
  • آرمان ۷: تضمین پایداری محیط زیست.
  • آرمان ۸: گسترش مشارکت جهانی برای توسعه.)

در موعد پایان برنامه در سال ۲۰۱۵ باید چه دستاوردهایی داشته باشد. آمار منتشرشده در اوایل این هفته نشان می‌دهد که تعداد مهاجران بین‌المللی در مقایسه با ۱۵۴ میلیون نفر در ۱۹۹۰ و ۱۷۵ میلیون نفر در ۲۰۰۰، به ۲۳۲ میلیون نفر در ۲۰۱۳ رسیده است. پیش‌بینی‌شده است در سال ۲۰۱۳، ۸۲٫۳ میلیون نفر مهاجر از کشورهای درحال‌توسعه، در کشورهای درحال‌توسعه دیگر زندگی می‌کنند و تقریباً همین تعداد افراد هم در کشورهای پیشرفته زندگی می‌کنند. تعداد مهاجران از کشورهای پیشرفته که در کشورهای درحال‌توسعه زندگی می‌کنند ۱۳٫۷ میلیون نفر تخمین زده‌شده است. مهاجران از کشورهای درحال‌توسعه که به کشورهای پیشرفته رفته‌اند ۴۰% کل افراد در نظرسنجی موسسه گالوپ را تشکیل می‌دهند سپس مهاجران بین کشورهای درحال‌توسعه (۳۳%) بین کشورهای پیشرفته (۲۲%) و از کشورهای پیشرفته به کشورهای درحال‌توسعه (۵%) هستند.

این گزارش، توسعه بازرسی اندازه‌گیری مهاجرت جهانی را برای پایش رفاه تعداد افراد فزاینده‌ای که برای کار و زندگی از مرزها می‌گذرند پیشنهاد داده است. این گزارش بیان می‌کند در حال حاضر داده‌های موجود مهاجرت بین‌المللی، چیزهای کمی درباره رفاه مهاجران به ما می‌گوید و اینکه آیا خروجی‌های توسعه جوامع بشری برای مهاجران در حال بهبود است یا خیر. برای مهاجرت به استرالیا نیز باید توجه داشت که آیا داده‌های شما با حقیقت موجود برابر است یا نه؛ و افراد متقاضی باید اطلاعات کاملی داشته باشند تا بتوانند تصمیم درستی اتخاذ کنند.

مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته برای زندگی بهترد
مهاجرت به کشورهای توسعه‌یافته برای زندگی بهتر

نظرسنجی موسسه گالوپ، اطلاعات مخصوص به گروه‌های مشخص آسیب‌پذیری از مهاجران همانند قربانیان قاچاق انسان، مهاجران سرگردان و مهاجران غیرقانونی را جمع‌آوری نکرده است. این نوشته در ۱۹ سپتامبر سال ۲۰۱۳ مورد بازبینی قرار گرفت. نوشته اصلی، به سازمان بین‌المللی مهاجرت و به گزارش این سازمان به‌عنوان یک نشریه سازمان ملل متحد منسوب است. در مهاجرت به استرالیا نیز باید این نکات را توجه داشت و موردبررسی قرار داد. نام صحیح، «سازمان بین‌المللی برای مهاجرت» بوده که یک نمایندگی سازمان ملل نیست.


دیدگاه خود را بیان کنید

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

- از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page

استفاده از مطالب درگاه آرمان سنجش فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت آرمان سنجش عادل می‌باشد. @2018

طراحی شده با توسط گروه نهال