آیا استرالیا برای مهاجرین، سرزمین فرصت‌هاست؟


استرالیا سرزمین فرصت‌ها!

استرالیا سرزمین فرصت‌ها!

برای مهاجرت به استرالیا این خبر قابل‌توجه است که «دانولد ترامپ» ریاست‌جمهور ایالات‌متحده، به مالکوم تِرنبول نخست‌وزیر استرالیا اطمینان داده است که پیمان اسکان پناهندگانی که دولت استرالیا با کابینه اوباما امضا کرده بود پابرجا خواهد ماند. استرالیا در پذیرش پناهندگان جهان چه نقشی دارد؟ بر اساس اطلاعات وب‌سایت نخست‌وزیر استرالیا، این پیمان‌نامه یک مرحله‌ای، بیش از هزار پناهنده را از دو مرکز بازداشت دور از سواحل استرالیا نارو و مانوس در ایالات‌متحده اسکان خواهد داد. این توافق زمانی مورد پرسش واقع شد که «ترامپ» یک دستور اجرایی در روز جمعه امضا نمود که همراه با تعلیق همه پذیرش‌های پناهندگی برای ۱۲۰ سال، ورود مهاجران از هفت‌کشور مسلمان را نیز منع می‌کند.

اکثریت پناهندگان در جزایر نارو و مأنوس ایرانی‌تبار هستند که در لیست ممنوعیت ترامپ جای دارد. این برای ایرانیانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند موردتوجه می‌باشد ولی قابل‌ذکر است که قوانین مهاجرت به استرالیا دستخوش تغییرات می‌شود. هرچند جزئیات این قرارداد هنوز مشخص نیست اما این اخبار ممکن است گشایشی در کار پناهندگانی باشد که در بازداشت طولانی و نامعینی قرار دارند. با این وجود این مسئله، به تحکیم هویت استرالیایی کمک زیادی نمی‌کند چه به‌عنوان دولتی که به داشتن یک جامعه فراگیر می‌بالد و یا از سوی دیگر، کشوری که یکی از سخت‌گیرانه‌ترین کنترل‌های مرزی دنیا را دارد.

رویای مهاجرت
رویای مهاجرت

رویای مهاجرت به استرالیا

پاسخ پرسش بالا از نظر تان‌دانگ، درست است. او بارقه‌ای از امید را به یاد می‌آورد که در آسمان استرالیای غربی بر او تابید. او در سال ۱۹۹۴ با خانواده‌اش به سواحل آفتابی استرالیا رسید، او می‌گوید: من از طریق بندر پرت به استرالیا مهاجرت کردم و برای نخستین بار ساختمان‌های بلند درخشان را دیدم. به یاد می‌آورم که به مادرم نگاه کرده و به او گفتم که یک روز یکی از آن‌ها را برای وی خواهم ساخت. مادرم هنوز آن قول را به من یادآوری می‌کند. ما در حال نزدیک‌تر شدن به آن هدف هستیم.
خانواده دانگ برای فرار از خشونت «ویت‌کونگ» که پس از جنگ ویتنام به قدرت رسیدند از «کییِن جیانگ» ویتنام مسافرت کرده بودند. او می‌گوید: آن‌ها وارد خانه‌ها می‌شدند و هر کاری می‌خواستند می‌کردند، به خانم‌های خانواده تجاوز می‌کردند و یا دارایی‌هایمان را با خود می‌بردند و نمی‌توانستیم جلوی آن‌ها را بگیریم. پدر و مادرم تصمیم گرفتند همه خانواده باهم از کشور خارج شویم و کسی باقی نماند، همه ما به استرالیا مهاجرت کردیم اگر میمردیم باید همگی باهم میمردیم.
آن‌ها در چهار سالی که برای صدور ویزا زمان برد، برای مهاجرت به استرالیا در کمپ پناهندگان «گالانگ» اندونزی زندگی کردند. دانگ می‌گوید: آن کمپ به‌اندازه‌ای پرجمعیت شد که ما را بیرون گذاشتند و از آنجایی که فرایند صدور ویزا سال‌ها زمان می‌گرفت به ما گفته شد که مواد غذایی خود را با کشت ذرت به دست آورده و برای خود خانه بسازیم.
احساساتی که دکتر ویلیام کلاپتون، سخنران ارشد دانشگاه نیوساوت‌ولز (UNSW) بیان کرد چنین بود: حداقل در ظاهر، استرالیا خود را به‌عنوان جامعه‌ای عادل و باز تبلیغ کرده است که هرکسی می‌تواند بیاید و عدالت جاری اصیل استرالیایی را ببیند.
با این وجود بر اساس سخنان دکتر کلاپتون این تجربه کسانی است که استانداردهای مهاجرت به استرالیا را به‌عنوان «مطلوب» و «قانونی» در نظر می‌گیرند برعکس افرادی که «غیرقانونی» یا «نامطلوب» تلقی می‌کنند. کارشناسان رسمی دادگستری نقش مهمی در رسیدگی به امور مهاجرت دارند و برنامه‌های مهاجرتی را در زمینه‌های ارزیابی املاک و تهیه صورت‌های مالی به شکل مطلوب و قانونی به انجام می‌رسانند.


دیدگاه خود را بیان کنید

سلام، بر روی نام اپراتور کلیک کنید. سپس در پنجره جدید وارد واتس اپ شده و با ما گفتگو کنید.

- از طریق واتس اپ با ما گفتگو کنید!
Close and go back to page

استفاده از مطالب درگاه آرمان سنجش فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کليه حقوق اين سايت متعلق به شرکت آرمان سنجش عادل می‌باشد. @2018

طراحی شده با توسط گروه نهال