ارزش گذاری عتیقه جات زیرخاکی

ارزش گذاری عتیقه جات

ارزش گذاری عتیقه جات یکی از مهمترین کارهایی است که بعد از پیدا شدن عتیقه انجام می‌شود. این کار باید به وسیله یک کارشناس خبره انجام شود. عموماً کسانی که عتیقه را پیدا می‌کنند آن را به افراد مختلف نشان داده و نظر هر کس را در مورد قیمت آن جویا می‌شوند و به این شکل قیمت حدودی آن را مشخص می‌کنند.

برخی از عتیقه جات مانند سکه را نسبت به قدمت آن ارزش گذاری می‌کنند. بیشتر عتیقه فروشان لیست هایی را در اختیار دارند که در آن قیمت سکه ها نسبت به سال ساخت آنها مشخص شده است. هر چه سن یک عتیقه بالاتر باشد قیمت بیشتری دارد و ارزش آن بیشتر می‌باشد. عتیقه هایی که مربوط به چند صد سال پیش هستند جزو آثار تاریخی یک کشور و نشان دهنده هویت آن کشور می‌باشند.

نحوه ارزش گذاری عتیقه جات

ارزش گذاری عتیقه جات
ارزش گذاری عتیقه جات

جنس موادی که در عتیقه استفاده شده است در ارزش آن تاثیر زیادی دارد برای مثال عتیقه هایی که جنس نقره دارند نسبت به اجناس سفالی از ارزش بیشتری برخوردارند همچنین مجسمه ها و تندیس های طلا ارزش بسیار بالاتری دارند.

کشورهایی که دارای تاریخ کهن میباشند آثار بسیار زیادی دارند که از آن ها به عنوان عتیقه یاد می‌شود. باستان شناسان در کاوش های زیادی توانسته اند مقدار زیادی عتیقه پیدا کنند. برای ارزش گذاری عتیقه جات از کارشناسان خبره استفاده می‌نمایند.

کارشناس ارزش گذاری عتیقه جات

یک کارشناس چگونه ارزش گذاری عتیقه جات را انجام می‌دهد؟ کارشناسان با استفاده از قدمت عتیقه و همچنین مواد سازنده آن و همچنین وزن و حجم عتیقه ها قیمت حدودی آن را تخمین می‌زنند. بسیاری از عتیقه‌جات مربوط به دولت می‌باشند و و افراد نمی‌توانند آنها را نزد خود نگه دارند. اما برخی از عتیقه ها می‌توانند نزد مردم نگهداری شوند. این گونه عتیقه ها به صورت موروثی در خانواده ها به ارث رسیده است.

به طور کلی اشیایی که از جنس فلزات گرانبها مانند طلا و نقره می‌باشند جزو عتیقه جات با ارزش محسوب می‌شوند. هر چه یک شی نایاب تر باشد ارزش آن بیشتر است. شکل هندسی اجسام یکی دیگر از عوامل موثر در ارزش گذاری عتیقه جات می‌باشد.

مهارت سازنده در ساخت اثر نیز می‌تواند در قیمت آن موثر باشد. برخی از اشیا تاریخی شاید برای مردم عادی ارزش نداشته باشد اما باستان شناسان می‌توانند از آنها اطلاعات بسیار زیادی را استخراج کرده و بر دانش تاریخی انسانها بیفزایند.

به طور کلی اشیایی که مربوط به چند صد سال اخیر می‌باشند یعنی از دوران صفویه به بعد کالاهای مجاز هستند. اما اشیایی که مربوط به دوران قبل از صفویه می‌باشند جز اشیای غیر مجاز دسته بندی می‌شوند و خرید و فروش آنها مجاز نیست.

تشخیص اجناس اصل از تقلبی

تشخیص اجناس اصل از تقلبی
تشخیص اجناس اصل از تقلبی

برخی از اجناس عتیقه که در بازار وجود دارند تقلبی می‌باشند و از روی اصل آنها ساخته شده است. با استفاده از یک کارشناس با تجربه در این زمینه می‌توانید ارزش گذاری عتیقه جات را به خوبی انجام داده و از اصل یا تقلبی بودن اشیا مطمئن شوید.

 افراد کارشناس باید بسیار متبحر باشند و بتوانند در مورد ( ارزشگذاری و ارزیابی عتیقه جات) نظر خود را اعلام نمایند. شرکت آرمان سنجش، با داشتن سابقه 15ساله در راستای ارزیابی و ارزشگذاری عتیقه جات، گام مهمی برداشته است.  کارشناسان متخصص آرمان سنجش خدمات قابل توجهی را در راستای ارزیابی عتیقه جات ارائه می‌نماید.

2.6 / 5. مجموع: 19

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *