قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

‌مصوب ۱۳۵۱/۱۲/۲۲

‌ماده ۱- برای هماهنگ کردن برنامه‌های شهرسازی به‌منظور ایجاد محیط زیست بهتر برای مردم همچنین به‌منظور اعتلای هنر معماری ایران و ‌رعایت سبک‌های مختلف معماری سنتی و ملی و ارائه ضوابط و جنبه‌های اصیل آن با در نظر گرفتن روش‌های نوین علمی و فنی و درنتیجه یافتن‌ شیوه‌های اصولی و مناسب ساختمانی در مناطق مختلف کشور با توجه به شرایط اقلیمی و طرز زندگی و مقتضیات محلی، شورای عالی شهرسازی و ‌معماری ایران تأسیس می‌شود.

‌ماده ۲- وظائف شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به شرح زیر است:

 1. بررسی پیشنهادهای لازم در مورد سیاست کلی شهرسازی برای طرح در هیئت‌وزیران
 2. اظهارنظر نسبت به پیشنهادها و لوایح شهرسازی و مقررات مربوط به طرح‌های جامع شهری که شامل منطقه بندی- نحوه استفاده از زمین -‌ تعیین مناطق صنعتی – بازرگانی -اداری – مسکونی – تأسیسات عمومی – فضای سبز و سایر نیازمندی‌های عمومی شهر می‌باشد.
 3. بررسی و تصویب نهایی طرح‌های جامع شهری و تغییرات آن‌ها خارج از نقشه‌های تفصیلی
 4. تصویب معیارها و ضوابط و آیین‌نامه‌های شهرسازی

‌ماده ۳- اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری ایران عبارت‌اند از:

 1. وزیر آبادانی و مسکن
 2. وزیر کشور
 3. وزیر اقتصاد
 4. وزیر فرهنگ و هنر
 5. وزیر آب و برق
 6. وزیر کشاورزی و منابع طبیعی
 7. وزیر جنگ
 8. رئیس سازمان برنامه‌وبودجه
 9. ریاست شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با وزیر آبادانی و مسکن خواهد بود.

‌تبصره ۱- در مورد بررسی طرح‌های جامع شهری و تغییرات آن‌ها نظرات استاندار یا فرماندار کل و انجمن شهرستان و انجمن شهر و شهردار و ‌کارشناسان ذی‌صلاحیت کسب و مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

‌تبصره ۲- جلسات شورا با حضور اکثریت اعضاء رسمیت خواهد داشت و تصمیمات شورا با حداقل ۵ رأی معتبر خواهد بود.

‌تبصره ۳- درصورتی‌که هر یک از اعضای شورا نتواند شخصاً در هر یک از جلسات شورا شرکت کند یکی از معاونان خود را به شورا اعزام ‌خواهد داشت.

‌ماده ۴- وزارت آبادانی و مسکن به‌جای دبیرخانه شورای عالی شهرسازی در تشکیلات خود واحدی ایجاد می‌کند که تحت نظر معاون شهرسازی ‌و معماری آن وزارت وظایف زیر را انجام دهد:

 1. بررسی و اظهارنظر در مورد طرح‌های جامع شهری از طریق کمیته‌های فنی که اعضای آن به انتخاب اعضای شورای عالی شهرسازی و‌ مؤسسات ذیربط تعیین می‌شوند.
 2. تهیه معیارها و ضوابط و آیین‌نامه‌های شهرسازی
 3. نظارت در تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی و جلب نظر انجمن شهر و شهرداری مربوط در حین تهیه طرح‌های تفصیلی
 4. نظارت در اجرای مراحل مختلف طرح‌های تفصیلی شهری
 5. ابلاغ مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مسئول و ارشاد و راهنمایی دستگاه‌های مربوط در مورد‌ مسائل ناشی از اجرای طرح‌های جامع شهری
 6. ایجاد یک مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری
 7. جمع‌آوری اطلاعات و آمار اقتصادی و اجتماعی و شهرسازی و معماری
 8. تشکیل نمایشگاه‌ها از کارهای مختلف معماری و شهرسازی با همکاری سازمان‌های مربوط و انجام مسابقات شهرسازی و معماری و تشکیل‌ کنفرانس‌های لازم به‌منظور نیل به هدف‌های مذکور در این قانون

ماده ۵- بررسی و تصویب طرح‌های تفصیلی شهری و تغییرات آن‌ها در هر استان یا فرمانداری کل به‌وسیله کمیسیونی به ریاست استاندار یا فرماندار ‌کل و به عضویت رئیس انجمن شهرستان و شهردار و نمایندگان وزارت فرهنگ و هنر و آبادانی و مسکن و نماینده مهندس مشاور تهیه‌کننده طرح انجام‌ می‌شود. آن قسمت از نقشه‌های تفصیلی که به تصویب انجمن شهر برسد برای شهرداری لازم‌الاجرا خواهد بود. تغییرات نقشه‌های تفصیلی اگر در اساس طرح جامع شهری مؤثر باشد باید به تأیید شورای عالی شهرسازی برسد.

‌تبصره- شهرداری پایتخت از شمول این ماده همچنین طرح‌های تفصیلی موضوع بند ۳ ماده ۴ و بند ۴ ماده مذکور مستثنا خواهد بود.

‌ماده ۶- در شهرهایی که دارای نقشه جامع می‌باشند ثبت کل مکلف است در مورد هر تفکیک طبق نقشه‌ای که شهرداری بر اساس ضوابط طرح ‌جامع تفصیلی یا هادی تأیید کرده باشد اقدام به تفکیک نماید و در مورد افراز دادگاه‌ها مکلف‌اند طبق نقشه تفکیکی شهرداری اقدام نمایند. هرگاه ظرف‌ مدت چهار ماه نقشه تفکیکی از طرف شهرداری حسب مورد به ثبت یا دادگاه ارسال نشود ثبت یا دادگاه نسبت به تفکیک یا افراز رأساً اقدام خواهند‌ نمود.

‌ماده ۷- شهرداری‌ها مکلف به اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طبق مفاد ماده ۲ می‌باشند.

‌تبصره- در موارد ابهام و اشکال و اختلاف‌نظر در نحوه اجرای طرح‌های جامع و تفصیلی شهری موضوع ماده ۵ مراتب در شورای عالی شهرسازی‌ مطرح و نظر شورای عالی قطعی و لازم‌الاجرا خواهد بود.

‌ماده ۸- کلیه سازمان‌های دولتی و وابسته به دولت مکلف‌اند در صورت درخواست وزارت آبادانی و مسکن هر نوع اطلاع مربوط به شهرسازی و ‌معماری را در اختیار وزارت مذکور بگذارند.

‌ماده ۹- عقد قراردادهای مربوط به نقشه‌های جامع شهری با مهندسین مشاور همچنین تهیه شرح وظیفه فنی برای تهیه طرح‌های مذکور موکول به‌ کسب نظر از وزارت آبادانی و مسکن خواهد بود.

‌ماده ۱۰- آیین‌نامه اجرایی این قانون از طرف وزارت آبادانی و مسکن و وزارت کشور تهیه و پس از تأیید شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب هیئت‌وزیران خواهد رسید.

‌ماده ۱۱- مواد ۹۷ و ۹۸ اصلاح پاره‌ای از مواد قانون شهرداری و قوانین و مقررات مغایر با مفاد این قانون از تاریخ تصویب این قانون ملغی است.

‌قانون فوق مشتمل بر یازده ماده و پنج تبصره پس از تصویب مجلس سنا در جلسه روز شنبه ۱۳۵۱/۱۲/۱۲، در جلسه روز سه‌شنبه بیست و دوم‌ اسفندماه یک هزار و سیصد و پنجاه‌ویک شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

‌نایب‌رئیس مجلس شورای ملی – حسین خطیبی

منبع: مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی

0 / 5. مجموع: 0

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *