کارشناسی بازدید اولیه بیمه

انسان­ها همواره با ضرر و زیان‌های مالی براثر وقوع خطرات مواجه هستند، بدین منظور بیمه‌گزاران به‌منظور حفاظت از دارایی­های خود پوشش‌های بیمه‌­ای را از شرکت­‌های بیمه‌­گر تهیه می­‌نمایند، در صورت مراجعه بیمه‌گزار به شرکت­های بیمه و پذیرش شرایط مبنی بر صدور بیمه‌نامه می‌بایست بازدید اولیه کارشناسی توسط کارشناس متخصص بیمه باهدف ارزیابی املاک یا دارایی موضوع بیمه و ریسک و خطراتی که مورد بیمه را در مدت بیمه‌نامه تهدید می‌کند، انجام پذیرد.

کلیه واحدهای صدور بیمه، قبل از صدور بیمه نامه موظفند کارشناس متخصص بازدید اولیه را پیش از اعلام نرخ مورد بیمه به منظور ارزیابی دقیق ریسک و حصول اطمینان از عدم وجود خسارت و شناسایی وضعیت مورد بیمه، به منظور بازدید اولیه بکار گیرند.

کارشناسان بازدید اولیه بیمه، پس از بازدید، گزارش بازدید مقدماتی را ضمیمه پرونده مینمایند، در بازدید اولیه، کارشناس ارزیابی، ضمن بازدید و بررسی کلیه جوانب نسبت به تهیه آنالیز ریسک و اعلام ارزش مورد بیمه، اظهارنظر کارشناسی خود را اعلام می‌دارد.

آنالیز ریسک در بازدید اولیه

ریسک به معنای احتمال از دست دادن اموال، آسیب دیدگی یا مرگ است. یک سیستم از محل ضعف خود دچار آسیب و صدمه می شود که به آن ریسک می‌گویند.
کارشناس بازدید اولیه باید به بررسی دقیق و کامل ریسک، اقدامات پیشگیرانه برای وقوع حوادث، بررسی تفکیک ریسک های بیمه و ارائه نرخ‌ها و تصمیم گیری در خصوص پذیرش و عدم پذیرش ریسک بپردازد. آتش سوزی از جمله خطرات پر ریسک است که عدم رعایت توصیه های ایمنی منجر به به وقوع پیوستن حوادثی با خسارات مالی و جانی بزرگی خواهد شد، بنابراین در بازدید اولیه، کارشناس مربوطه ضمن بررسی کلی باید ریسک های احتمالی واقع‌بر مورد بیمه را به منظور جلوگیری از حادثه آتش سوزی در نظر بگیرد.

اهم مواردی که جهت صدور بیمه نامه لازم است گزارشهای بازدید اولیه را کارشناسان بازدید اولیه تهیه نمایند، این موارد هستند:

بازدید اولیه آتش سوزی

قبل از حادثه آتش‌سوزی، بیمه گزار لازم است به منظور، برآورد ارزش مورد بیمه نامه به شرکت‌های بیمه گر مراجعه نماید، بنابراین نیاز به اظهارنظر کارشناسان متخصص بازدید اولیه/ آنالیز ریسک به منظور ارزیابی ریسک و ارائه نرخ‌ها در خصوص مورد بیمه نامه آتش سوزی قبل از صدور بیمه نامه می‌باشد.

بازدید اولیه خودرو

زمانی که بیمه گزار برای خرید بیمه‌ی بدنه خودرو اقدام می¬کند، ابتدا نمایندگی بیمه قبل از صدور عقد قراردادبیمه باید از سالم بودن خودرو مطمئن شود. اطمینان از سالم بودن خودرو قبل از عقد قرارداد بیمه بدنه و یا قبل از تمدید مجدد آن توسط کارشناسان بیمه بازدید اولیه/ آنالیز ریسک انجام می‌شود.

بازدید اولیه مهندسی

بازدید اولیه بیمه نامه‌ی مهندسی، برای پروژه های در حال احداث یا ساخت و ساز و تأسیسات در حال بهره برداری و ماشین آلات توسط کارشناس بازدید اولیه به منظور بررسی ریسک های مختلف تأسیسات و ساختمان ها و پروژه‌های در حال انجام و ارائه نرخ‌ها ی ابزارآلات توسط کارشناس بازدید اولیه / آنالیز ریسک مربوطه انجام می‌گیرد.

بیشتر مطالعه کنید:

بازدید اولیه بیمه مهندسی

بازدید اولیه نفت و گاز

اکثر بیمه گزاران صنعت نفت از پوشش های بیمه انرژی مورد نیاز برای محافظت از منافع تجاری خود در برابر صنعت نفت و گاز مطمئن نیستند، بنابراین باید با یک کارشناس بازدید اولیه/ آنالیز ریسک مشورت کنند. بررسی دقیق ارزش روز اموال، تجهیزات، تأسیسات و دکل های حفاری، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها توسط کارشناس بازدید اولیه/آنالیز ریسک صورت می‌گیرد.

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل