داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت

داوری در قراردادهای مشارکت ساخت

انجام داوری در قرارداد مشارکت در ساخت، امروزه یکی از پرکاربردترین انواع عقود اسلامی در جریان ساخت و سازهای مسکونی هستند. بسیاری از اختلافات ساختمانی از طریق داوری حل و فصل می شود، داوری فرآیندی است که در آن طرفین اختلاف با توافق یکدیگر به جای مراجعه به دادگاه برای حل و فصل موضوع اختلاف، پرونده خود را به شخص ثالث مرضی الطرفین، معروف به داور، ارائه دهند.

داوری در قرارداد مشارکت ساخت از متداول ترین قراردادها بین افراد است، بنابراین اختلافات حقوقی زیادی در این قراردادها صورت می گیرد. که مراجعه به نهاد داوری در این قراردادها بسیار حائز اهمیت می باشد.

مفهوم داوری در قراردادهای مشارکت ساخت

در قراردادهای مشارکت ساخت، افراد به لحاظ مالی و تخصص و مهارت از همراهی افراد دیگر به منظور شروع یک کسب و کار استفاده می نمایند، به موجب این قرارداد که بین دو نفر بسته می شود افراد با مشارکت هم می توانند به تجارت بپردازند. در داوری مشارکت در ساخت، طرفین قرارداد پیش از بروز اختلاف یا بعد از بروز اختلاف، در قراردادی جداگانه یا در قرارداد مشارکت در ساخت، شخصی به نام داور را به منظور حل و فصل اختلاف تعیین می کنند. داوری محدود به آن دسته از افرادی است که در قراردادهای مشارکت در ساخت توافق کرده اند اختلافات خود را از طریق داوری حل کنند.

در داوری مشارکت در ساخت موافقت نامه داوری روند فرآیند داوری را کنترل می نماید. داور باید از کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز داوری کانون وکلای دادگستری تعیین گردد. رأی داوری از طریق دادگستری قابل اجرا می باشد. شخص داور باید توانایی، تخصص، علم و اگاهی لازم در خصوص حل و فصل اختلافات را داشته باشد.

داوری همچنین روش پرکاربرد حل و فصل اختلافات در صنعت ساخت و ساز است، بنابراین بیشتر قراردادهای ساختمانی دارای یک بند داوری هستند. که ممکن است همیشه در متن قرارداد ظاهر نشود.

داوری در قراردادهای ساخت و ساز چگونه کار می کند؟

بسیاری از اختلافات ساختمانی مربوط به ساختمان های از ۳۰ سال به بالا است که آن را اصطلاحاً کلنگی تلقی می نمایند و به دنبال شرایطی جهت تخریب و نوسازی آن آمدند، اطراف این گونه قراردادها عموماً فرد یا افرادی هستند بعنوان سازنده و مجری و طرف دیگر مالک یا مالکینی هستند که علاقه مند هستند علاوه بر نوسازی واحد مسکونی خود صاحب ارزش افزودن ناشی از افزایش قیمت زمین هم بشوند.

نهاد داوری در قراردادهای مشارکت در ساخت

در قراردادهای مشارکت در ساخت دارای اجرای بسیار دقیق و کارشناسانه ای هستند که در جای دیگری به آن خواهیم پرداخت، با فرض اینکه چارچوب و شرایط کلی قرارداد مورد توافق طرفین باشند از جمله میزان قدرالسهم از بنای احداثی آتی، نوع و کیفیت ساخت و مصالح و متریال بکار رفته در بنا، زمان قرارداد، نحوه نقل و انتقال اسناد مالکیتی فیمابین طرفین و …. ، آنچه که می تواند بعنوان ضامن مطمئنی جهت اجرایش به موقع و با کیفیت این قراردادها گردد، بهره گیری از نهاد داوری بعنوان مرجع حل اختلاف است.

در ضمن قرارداد لازم است که یک ماده بعنوان شرط داوری در قراردادها گنجانده شود که در صورت بروز اختلاف در تفسیر و یا اجرای قرارداد موضوع از طریق داوری حل و فصل گردد.

شرط داوری نمونه جهت درج در قراردادهای ساخت مشارکتی:

کلیه اختلافات و دعاوی ناشی از این قرارداد و یا راجع به آن از جمله انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای آن به مهندس مجتبی رشیدنهال به شماره شناسنامه ….. و کد ملی ….. به نشانی تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، پلاک ۱۸۶، طبقه دوم، واحد۱۹ به شماره تلفن ۰۲۱۸۶۰۴۶۲۰۰ و ایمیل [email protected] به عنوان داور ، ارجاع می گردد تا برابر با موازین مندرج در این قرارداد و مطابق با قوانین مربوطه کشور با رأی داور، بصورت قطعی و لازم الاجراء حل و فصل گردد.

شرکت آرمان سنجش دارای تیم متخصص کارشناسان رسمی دادگستری در زمینه داوری رشته های مختلف مهندسی خصوصاً در حوزه قراردادهای مشارکت انجام ساخت و ساز می‌باشد و خدمات گسترده ای را در این زمینه ارائه می نماید.

۵ / ۵٫ مجموع: ۳

اشتراک گذاری توسط:

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تازه ترین دانشنامه  داوری در اینستاگرام

آرمان سنجش  “کلیک کنید”