کارشناسی بیمه

شرکت های بیمه گر به منظور صدور بیمه نامه افرادی را بعنوان کارشناس بیمه به منظور بررسی اولیه اموال و دارایی های بیمه گزار، بررسی و تفکیک ریسک، بررسی خطرات احتمالی به کار می‌گیرد. بنابراین بیمه گزاران تا ۱۴روز بعد از وقوع خسارت باید خسارت ایجاد شده را یا بصورت تلفنی یا کتبی به شرکت‌های بیمه گر اطلاع دهند.

شرکت های بیمه گر به منظور بررسی خسارت ایجاد شده باید از کارشناسان ارزیاب خسارت بیمه و متخصص به منظور ارزیابی خسارت ایجاد شده و برآورد هزینه خسارت استفاده نمایند.

بیمه بعنوان یک عقد و قرارداد است که بین بیمه گزاران و شرکت‌های بیمه‌ای منعقد می‌گردد، بیمه در واقع انتقال ریسک از بیمه گزار به بیمه‌گر است. برای اولین بار در ۱۵ آبان ۱۳۱۴ شرکت بیمه ایران با سرمایه بیست میلیون ریال شروع به فعالیت نمود.

در ایران ۲۶ عدد شرکت بیمه ای وجود دارد که تنها شرکت بیمه دولتی بیمه ایران است، همچنین بیمه مرکزی بعنوان نهاد ناظر و سیاستگذار شرکت های بیمه ای شناخته شده است.

کارشناس بیمه

کارشناس بیمه وظیفه عقد قرارداد بیمه و تشخیص مشمول بودن یا نبودن یک بیمه برای بیمه گر را بر عهده دارد.

کارشناس بیمه باید بازدید اولیه را کاملا و دقیق بررسی نموده و در صورت ایجاد خسارت به خوبی به توان به کارشناسی بیمه او استناد نمود.

کارشناس بیمه وظیفه بررسی و ارزیابی میزان خسارت را نیز بر عهده دارد. بطور مثال هنگامی که یک حادثه خودرو اتفاق می‌افتد و برای جبران خسارت به بیمه مراجعه می‌شود کارشناس بیمه موظف است تا با بررسی میزان دقیق خسارت، زمینه پرداخت را فراهم آورد. کارشناس در این موارد هم باید انصاف را در برخورد با بیمه گر رعایت کند و بیش از آن چه خسارت وارده را اعلام نکند.

وظایف کارشناس بازدید اولیه در کارشناسی بیمه

کارشناس بازدید اولیه بیمه پس از بازدید، گزارش بازدید مقدماتی را ضمیمه پرونده مینمایند، در بازدید اولیه، کارشناس ارزیابی، ضمن بازدید و بررسی کلیه جوانب نسبت به تهیه آنالیز ریسک و اعلام ارزش مورد بیمه، اظهارنظر کارشناسی خود را اعلام می‌دارد.

بیشتر مطالعه کنید:

بازدید اولیه بیمه‌

وظایف کارشناس ارزیاب خسارت در کارشناسی بیمه

در صورت ایجاد خسارت کارشناس ارزیاب خسارت بیمه به منظور کارشناسی بیمه باید موارد زیر را مورد توجه قراردهد که به شرح زیر است:

  • اعلام خسارت بیمه گزار
  • دریافت مدارک بیمه نامه از محل صدور
  • تطبیق شرایط اولیه با خسارت به وجود آمده
  • تشکیل پرونده
  • ارجاع کار به ارزیاب خسارت
  • هماهنگی برای بازدید از مواضع خسارت دیده
  • اخذ مدارک تکمیلی
  • ارائه گزارش ارزیابی خسارت
  • بررسی و پرداخت خسارت

بیشتر مطالعه کنید:

ارزیابی خسارت بیمه

اشتراک گذاری توسط:

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل