ارزیابی دامنه

ارزشگذاری مالکیت فکری دامنه های اینترنتی

اهمیت و توجه روز افزون بشر به علم، فناوری و شبکه های اینترنتی، منجر به استفاده دامنه های اینترنتی در گستره ی وسیعی از محیط اینترنتی شده است.

بخش دامنه و پسوند دو قسمت اصلی یک ادرس اینترنتی تشکیل می دهد. دنیای اینترنت و تجارت الکترونیک باعث شده که افراد در کنار زندگی شخصی در دنیای دیجیتال نیز دارای هویت جداگانه ای باشند، مثلا کارخانه ها از لحاظ فیزیکی دارای صفحه و اطلاعات وب سایت می‌باشند.

نام دامنه چیست؟

نام دامنه بعنوان یک رشته شناخته شده است، نام دامنه در زمینه های مختلف از جمله نام گذاری و آدرس دهی برنامه ها کاربرد دارد، نام های دامنه با عنوان یک IP قابل درک است دامنه ها تنها در یک نهاد قابل ثبت می باشند در صورتی که اختراعات توسط افراد مختلفی انجام می‌شود. زمانی که نام دامنه در یک شرکت به ثبت میرسد حساب شما در آن وب سایت مالکیت شما را کنترل می کند، یک هکر با دسترسی به حساب افراد نام دامنه را میتواند سرقت نماید.

یک دامنه دارای کاربرد وسیعی در زمینه های تسهیل برقراری ارتباط در شبکه های اینترنتی، شهرت و اعتبار نام های تجاری و سایت ها، بازاریابی، افزایش ارزش اقتصادی، افزایش فروش، ارائه خدمات کسب و کار می‌باشد.

نکات مهم در انتخاب دامنه

نکات مهمی که یک دامنه را تشکیل می دهد شامل موارد زیر می شود:

 • کوتاه بودن نام دامنه
 • قابل درک بودن نام دامنه
 • سادگی در تایپ نام دامنه

معرفی انواع مختلف دامنه ها:

 • Ir: دامنه ملی ایران
 • Com: در حال حاضر پرکاربرد ترین
 • Co: برای شرکت ها
 • Info: سایت های خبری
 • Net: سایت های فنی
 • Org: سازمان های غیر تجاری و غیر انتفاعی

مالکیت فکری دامنه های اینترنتی

یکی از شیوه های رایج سو استفاده از نام تجاری و برندها موضوع فضای مجازی می باشد که بعضی از افراد از نام دامنه در عناوین غصبی و سود جویی استفاده می‌نمایند.

 براساس ماده 66 قانون تجارت الکترونیک، ثبت علامت تجاری دیگری به عنوان نام دامنه در صورتی که موجب گمراهی شود، 1 تا 3 سال حبس و ده میلیون جریمه نقدی دارد.

شرایط اعمال مجازات برای ثبت دامنه

این مجازات شرایطی دارد، در صورتی که نام دامنه مورد استفاده قرار گیرد سه شرط برای اعمال مجازات وجود دارد:

 1. علامت تجاری پیش از ثبت دامنه ثبت شده باشد (نام دامنه باید بعد از علامت تجاری به ثبت برسد.
 2. اگر کسی برند را با عنوان نام دامنه ثبت نماید نباید حق مشروعی نسبت به دامنه داشته باشد.
 3. در صورتی که ثبت کننده نام دامنه آن را با نیت سو استفاده ثبت نماید.

اقتصاد دانش بنیان، بعنوان اقتصادی که منجر به کسب علم و دانش میگردد شناخته شده است، مالکیت فکری در راستای اقتصاد دانش بنیان دارای اهمیت قابل توجهی است، مهم ترین تفاوت حقوق مالکیت فکری و سنتی، معنوی بودن آن است. مالکیت فکری به صاحبان، حق بهره برداری از فکر را می‌دهد.

مجموعه حقوقی که به دارنده فکر خلاقیت در زمینه ایجاد دامنه های اینترنتی تعلق می گیرد، این حقوق قابل لمس نیست اما منجر به عدم بهره برداری دیگران از دامنه اینترنتی افراد می گردد. در مالکیت فکری دامنه های اینترنتی، دارنده نام دامنه اینترنتی دارای حقوق قانونی می باشد که استفاده فرد دیگری از نام دارنده دامنه نقض قانون است.

در راستای مالکیت فکری دامنه های اینترنتی، قانون حمایت از حقوق مالکیت فکری در محیط مجازی در راستای توسعه فضای مجازی اینترنتی، قواعد حقوقی را در راستای مالکیت فکری به وجود آورده است.

اکثر کشور ها در راستای حقوق مالکیت فکری در راستای دامنه های اینترنتی از مقررات خاصی برخوردار نیستند، بنابرای در بسیاری کشورها مشکلات شدیدی در راستای تجاوز به علائم از طریق هک شدن نام دامنه های اینترنتی وجود دارد. سرقت علائم تجاری از طریق دسترسی به دامنه های اینترنتی امکان پذیراست. تعداد زیادی پرونده ها در راستای فقدان آگاهی های لازم در راستای ثبت دامنه و بازپسگیری دامنه صورت میگیرد.

تفاوت دامنه با علامت های تجاری

دامنه و علائم تجاری نشاندهنده ی اشخاص حقوقی و حقیقی بوجودآورنده آن است

 1. علامت های تجاری نشاندهنده ی نام کالا و محصولا ولی نام دامنه نشاندهنده ی محیط فضای اینترنتی میشود.
 2. مراحل ثبت علائم تجاری و دامنه با یکدیگر فرق دارد.

نکات لازم در ثبت نام دامنه :

توجه به نکات زیر پیش از ثبت نام دامنه ضروری به نظر می رسد:

 1. بررسی وجود نام دامنه در سایت دیگر
 2. توجه به اسامی گروه های مسدود در دامنه
 3. حداقل زمان لازم به منظور ثبت دامنه یکسال است
 4. شباهت اسمی دامنه با شرکت های بزرگ

0 / 5. مجموع: 0

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *