شرکت ارزیاب خسارت بیمه

کارشناس ارزیابی خسارت بیمه، تحقیق درباره‌ی علت حادثه و برآورد میزان خسارتی است که بیمه‌گزاران با توجه به شرایط بیمه‌نامه محق به دریافت آن و یا مؤسسات بیمه‌گر ملزم به پرداخت آن می‌باشند.

به‌علاوه ارزیابی خسارت بیمه، اقداماتی نظیر مذاکره، صورت‌جلسه، بازیافت خسارت و تسویه را نیز شامل می‌شود. کارشناس ارزیاب خسارت بیمه باید قبل از انجام هر اقدامی، از تطبیق محل خسارت‌دیده با بیمه‌نامه اطمینان حاصل کند.

کارشناس ارزیاب خسارت بیمه، ضمن تطبیق اجزای بیمه‌نامه با وضعیت موجود، نسبت به ارزیابی قیمت موضوع بیمه در روز قبل از وقوع حادثه و همچنین برآورد میزان خسارت ناشی از حادثه و برآورد احجام و مقادیر و میزان بازیافت موضوع بیمه‌نامه اقدام می‌نماید.

بحث‌برانگیزترین موضوع صنعت بیمه که در قالب ماده 10 قانون بیمه، ظهور یافته است، موضوع کم بیمه‌شدگی در هنگام صدور بیمه‌نامه است. لذا به‌منظور مشخص شدن این مهم، لازم است کارشناس ارزیاب خسارت بیمه، نسبت به برآورد و اعلام ارزش موضوع بیمه‌نامه در روز قبل از حادثه و همچنین میزان خسارت وارده صریحاً اعلام نظر نماید.

میزان خسارت وارده، عبارت است از ارزش موضوع بیمه در روز قبل از حادثه، ضربدر درصد خسارت اعلام‌شده توسط کارشناس ارزیاب خسارت بیمه که از این مقدار میزان ارزش بازیافتی (شامل مواد و مصالح، تجهیزات و لوازم و ملزوماتی که ارزش بعد از خسارت آن‌ها کاهش‌یافته) کسر و محاسبه می‌گردد و همچنین درنهایت میزان فرانشیز بیمه‌نامه از مبلغ خسارت وارده کسر می‌گردد.

ارزیابی خسارت بیمه آتش‌سوزی

شرکت ارزیابی خسارت در بیمه آتش‌سوزی، ازجمله موضوعات پرتعداد در صنعت بیمه است، از آنجائی که بیمه‌های آتش‌سوزی برای اماکن مسکونی، کاربری‌های اداری، تجاری (غیر صنعتی) و اماکن و کاربری‌های صنعتی، به تعداد قابل‌توجهی به‌صورت روزانه صادر می‌گردد و از این سرفصل بیمه‌نامه بیشترین تعداد خسارت را شاهد هستیم، لذا تشریح نحوه تهیه گزارش و برآورد خسارت توسط کارشناس ارزیاب خسارت بیمه بسیار قابل‌توجه و پراهمیت هست.

بیشتر مطالعه کنید:

خسارت بیمه آتش سوزی

ارزیابی خسارت بیمه بدنه خودرو

ارزیابی خسارت در بیمه بدنه خودرو، به‌طورکلی شامل سرقت کلی، برخورد وسيله‌ نقليه‌ با اجسام‌ ثابت‌ و يا متحرک، سقوط اتومبيل، آتش‌سوزي‌، صاعقه‌ و انفجار وسيله‌ نقليه، برخورد دو اتومبیل، خساراتي‌ كه‌ در جريان‌ حمل‌ونقل‌ توسط جرثقيل‌، خط آهن‌ و يا ساير وسايل‌ نقليه‌ به‌ مورد بيمه ‌وارد آيد می‌شود.

قبل از هر اقدامی کارشناس ارزیاب خسارت در جریان بازدید بدنه خودرو خسارت‌دیده، می‌بایست مشخصات کامل خودرو مانند شماره انتظامی، پلاک خودرو، شماره شاسی، موتور، مدل و رنگ را با بیمه‌نامه تطبیق داده و در نظر داشته باشد که زمانی خسارت اعلام‌شده برای بیمه‌گر، ثابت‌شده تلقی می‌شود باید خسارت را پرداخت کند.

یکی از نکات قابل‌توجه در برآورد و ارزیابی خسارت بیمه بدنه خودرو آن است که کارشناس دستمزد تعمیرات و اقلام تعویضی موردنیاز جهت انجام تعمیرات را در صورت وجود داشتن، مطابق قیمت‌های مصوب نمایندگی‌های مجاز تعمیرات شرکت‌های خودروسازی ارزیابی و اعلام می‌نماید.

ارزیابی خسارت بیمه مهندسی

ارزیابی خسارت در بیمه مهندسی ازجمله موارد تخصصی و پیچیده در صنعت بیمه است که اظهارنظر در مورد آن مستلزم دانش تخصصی کارشناس و تسلط به حوزه تخصصی رشته مهندسی است.

بیمه‌نامه‌های مهندسی به جهت تنوع در بخش صنعت و مهندسی، دارای تنوع زیادی می-باشند، بیمه‌های مهندسی شامل بیمه‌های دوره احداث، بیمه‌های دوره بهره‌برداری، بیمه‌های ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاری را شامل می‌شود.

لذا تشریح نحوه تهیه گزارش و برآورد خسارت بیمه‌های مهندسی در دوره احداث و بهره‌برداری توسط کارشناس ارزیاب خسارت بیمه بسیار قابل‌توجه و پراهمیت می‌باشد.

بیشتر مطالعه کنید:

خسارت بیمه مهندسی

ارزیابی خسارت بیمه نفت و گاز

بیمه‌نامه‌های مهندسی در رشته نفت و گاز، در کشور ما به جهت اتکای بیش‌ازحد اقتصاد به نفت و کثرت تعداد قراردادهای نفتی در صنایع بالادستی و پائین‌دستی دارای اهمیت زیادی هستند.

بخش‌های مختلفی همچون سکوهای نفتی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، پتروشیمی‌ها، حمل اموال و تجهیزات خریداری‌شده، مقاطعه‌کاری، حریق تجهیزات و امکانات و ریسک‌های مرتبط با کارکنان در پتروشیمی و پالایشگاه‌ها تحت پوشش بیمه نفت و انرژی قرار می‌گیرد.

بیشتر مطالعه کنید:

خسارت بیمه نفت و گاز

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل