ارزیابی استاندارد

ارزشگذاری استاندارد

استاندارد عبارت است از یک روش توافق شده برای انجام کار با رضایت عمومی افراد. استاندارد بعنوان یک الگو در زمینه های مختلف تولید محصول، مدیریت فرآیند، ارائه خدمات منجر به ایجاد بهره وری می‌باشد.

 استانداردها می­توانند طیف وسیعی از فعالیت های انجام شده یک سازمان و مورد استفاده مشتریان را پوشش می دهد. استانداردها، شامل الزامات مورد توافق، توصیه ها یا مشخصات برای محصولات و تولید یا آزمایش آنها برای سیستم ها یا خدمات خاص است. بر اساس درک متقابل، استانداردها زندگی روزمره ما را به طور قابل توجهی ایمن تر و آسان تر می‌کند.

استانداردها بعنوان دانشی از مالکیت فکری می‌باشند، بنابراین به منظور استفاده از مالکیت فکری استاندارد باید استانداردها به ثبت برسند، استانداردها بعنوان ابزارهای قدرتمندی هستند که باعث پیشبرد نوآوری و افزایش بهره دهی می‌شود، استاندارد ها منجر به موفق شدن سازمان ها و آسان تر شدن و ایمن شدن زندگی روزمره افراد می‌گردد.

کاربردهای استانداردها

استانداردها طیف وسیعی از موضوعات را تشکیل می دهند. آنها می توانند بسیار خاص باشند، مانند یک نوع محصول خاص. استانداردها دارای کاربرد وسیعی می باشند که شامل موارد زیر است:

  • تجارت را تسهیل می‌کند.
  • چارچوبی را برای دستیابی به اقتصاد ، کارآیی و قابلیت همکاری فراهم می‌کند.
  • حفاظت و اعتماد مصرف کننده را افزایش می‌دهد.

هدف استانداردها

هدف استاندارد این است که مبنای قابل اعتمادی را برای مردم به منظور ایجاد انتظارات یکسان در مورد یک محصول یا خدمات بین افراد به اشتراک می‌گذارد.

چه کسی استانداردها را تعیین می‌‌کند؟

هیچ سازمانی به تنهایی در مورد استانداردها تصمیم گیری نمی‌کند. آنها معمولاً برای تأمین نیازها و منافع بازار ایجاد می‌شوند. هر کسی که مایل به مشارکت در توسعه آنها باشد می تواند این کار را انجام دهد. استفاده از استانداردها داوطلبانه است. با این حال، برخی از استانداردها تا حدی مفید تلقی می شوند که توسط تنظیم کننده‌ها توصیه می‌شود. علاوه بر این ، ممکن است سازمانها از پیمانکاران فرعی بالقوه خود به استانداردهای خاصی پیروی کنند.

چرا از استانداردها استفاده می شود؟

دلیل اصلی استفاده از استانداردها مربوط به مزایای آشکاری است که آنها ارائه می‌دهند. استانداردها زندگی روزمره ما را آسان تر و بدون زحمت می کند. آنها ایمنی و سازگاری را بین افراد افزایش داده و خطرات و شگفتی ها را به حداقل می‌رسانند. استانداردها در بسیاری از صنایع و توسط بسیاری از سازمانها، چه شرکتها و چه مقامات دولتی استفاده می‌شود.

مالکیت فکری ارزشگذاری استانداردها، حقوقی را برای صاحب امتیاز ها در نظر می گیرند که این استانداردها منجر به ایجاد سود و اقتصاد در کسب و کار میشوند، و منجر به عدم سو استفاده افراد سود جو از مالکیت فکری استاندارد ها می گردد، بنابراین به منظور استفاده از مالکیت های فکری مانند ثبت اختراع، طرح های صنعتی، کپی رایت …. دارندگان این حق امتیاز ها می‌توانند مجوز استفاده از مالکیت فکری را به دیگران بدهد بنابراین مالکیت آن را به طور کلی واگذار نمی‌کنند و تنها برای مدت زمانی حق استفاده از آن مالکیت فکری مانند استاندارد یک سازمان را به دیگران بدهد. 

شرکت آرمان سنجش با داشتن کارشناسان رسمی دادگستری در زمینه ارزشگذاری استانداردها خدمات قابل توجهی را در راستای ارزیابی دارایی های نامشهود ارائه می دهند.

0 / 5. مجموع: 0

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *