ارزیابی اموال منقول

براساس تقسیم‌بندی صلاحیت‌های کارشناسان رسمی دادگستری، در گروه‌های یازده‌گانه، گروه دوم مربوط به رشته‌های زیر و صلاحیت‌های تخصصی هریک از آن‌ها است:

 

  1. کارشناس رسمی دادگستری رشته آثار هنری و اشیاء نفیسه
  2. کارشناس رسمی دادگستری رشته ساعت و جواهرات
  3. کارشناس رسمی دادگستری رشته فرش
  4. کارشناس رسمی دادگستری رشته لوازم‌خانگی و اداری
  5. کارشناس رسمی دادگستری رشته اشیاء عتیقه و احجار کریمه و کتب خطی

 

این گروه در نظر دسته‌بندی جامعیت و شمول خوبی در حوزه اموال منقول دارد.

کارشناس رسمی دادگستری رشته‌های مختلف گروه اموال منقول به جهت گستردگی این حوزه، تنوع، نوع، قدمت، کیفیت و … سایر شرایطی که اموال منقول می‌توانند داشته باشند، اعلام نظر کارشناسی در این گروه بسیار بااهمیت و مهم است. در خصوص آثار هنری، اشیاء عتیقه، اشیاء نفیسه، احجار کریمه و کتب خطی، گاهاً به دلیل انحصاری بودن این موارد و ماهیت خاص هنری و دست‌ساز بودن، هرگونه اظهارنظر در مورد ارزش‌گذاری، اصالت و یا کیفیت نیازمند تخصص، تبحر، تجربه و آگاهی بالایی دارد. کارشناسی در رشته ساعت و جواهرات نیز همانند سایر صنایع‌دستی فوق‌الذکر بسیار تخصصی و با اهمیت است.

اما آنچه ازنظر تکثّر و تعداد و همچنین درخواست اعلام نظر کارشناس در گروه اموال منقول بیشترین متقاضی را دارد در رشته‌های فرش و لوازم‌خانگی و اداری است، در خصوص رشته فرش دستی نیز گاهاً به دلیل نقشه‌های منحصربه‌فرد و در برخی موارد فرش‌های دستبافت بدون نقشه و طرح قبلی که زائیده ذوق و هنر بافنده فرش است که ممکن است بار دیگر تکرار نشود، ارزش‌گذاری به‌سادگی نیست. از طرفی فرش‌های دستبافت که قدمت دارند علاوه بر مباحث زیبایی، هنر و … برخی مواقع به‌عنوان اسناد هویتی و تابلوهای معتبر نیز در نظر گرفته می‌شوند. کارشناس رسمی دادگستری رشته فرش دارای صلاحیت شناخت و ارزیابی گلیم و فرش دستبافت، شناخت و ارزیابی خسارت ناشی از آب‌دیدگی و تخریب فرش، ارزیابی و برآورد قیمت فرش‌های دست‌بافت بیمه‌شده در حین حمل، ارزیابی و برآورد قیمت فرش‌های دست‌بافت که قابل روئیت نیستند، شناخت و ارزیابی قیمت خریداری و اظهارنامه‌های گمرکی فرش‌های دستبافت صادراتی، شناخت و ارزیابی فرش‌های هنری، موزه‌ای و قدیمی و همچنین رسیدگی به دعاوی مختلف بین سفارش‌دهنده و سفارش‌گیرنده فرش، در صورت احراز شرایط می‌تواند اخذ صلاحیت بنماید.

 

رشته لوازم‌خانگی و اداری در مواقع بسیاری نیازمند اعلام نظر کارشناسی است، ارزش‌گذاری و ارزیابی لوازم مستعمل، خسارت‌دیده و یا مقایسه ارزشی برندها و کیفیت‌های متفاوت این اقلام حائز اهمیت است.

 

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل