loader image
در حال بارگزاری

کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی

کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی مدیریت و خدمات قرارگرفته است. امروزه موضوعات مرتبط با امور اداری و استخدامی و تأمین اجتماعی ارتباط تنگاتنگی با همه شاغلین و نیروی کار کشور دارند، تغییرات ساختاری در وضعیت وزارتخانه‌های کشور ازلحاظ اداری، قوانین و مقررات متنوع و گسترده نیازمند بهره‌گیری از کارشناسان مسلط به این موضوعات است.

از این نظر تخصص کارشناس رسمی امور اداری و استخدامی و تأمین اجتماعی حائز اهمیت بسیاری است. سازمان امور اداری و استخدامی کشور دارای فرازوفرودهایی ازنظر ساختار اداری بوده است، در تیرماه ۱۳۸۶ با انحلال سازمان مدیریت و سپس در مردادماه ۱۳۹۵ بر اساس مصوبه شورای عالی اداری دوباره احیا گردد.

کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی
کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی

با توجه به رسالت‌های متفاوتی که در طی برنامه‌های مختلف توسعه و اسناد فرادستی و قوانین پایه در خصوص موضوعات مرتبط با امور اداری و استخدامی طی دو سه دهه گذشته داشته‌ایم، بااین‌وجود نیروی انسانی به‌عنوان جوهره و سنگ بنای اصلی سیستم و نظام اداری کشور همواره از مناظر مختلف موردتوجه و تأکید بوده است، بااین‌وجود تحولات اقتصادی و به‌تبع آن تغییرات ساختاری نظام اداری ازجمله ادغام وزارتخانه‌های مختلف موجبات تنوع، تکثر و گاهاً تضادهایی مابین مقررات و آیین‌نامه‌های نظام اداری گردیده بود.

رسیدگی به موضوعات مرتبط با نیروی انسانی و به‌روز کردن سیستم و ساختار نظام اداری و استخدامی کشور از ملزومات هر سناریویی در طرح‌های توسعه‌ای است.

ازجمله عوامل مؤثر در استقرار حاکمیت تعالی‌بخش، نظام کارآمد اداری است. طراحی یک نظام اداری چابک، توانمند، کارآمد و پاسخگو علاوه بر بهبود روابط حاکمیت با مردم، امور را هدفمند و سازوکارها را تسهیل و فعالیت‌های نظام اداری را اثربخش و کارا می‌کند. مدیران و کارکنان نظام اداری به‌عنوان سرمایه انسانی، اصلی‌ترین و مهم‌ترین رکن نظام اداری هستند و مدیریت صحیح امور مربوط به آن‌ها مانند: استخدام، آموزش، به‌کارگیری و توانمندسازی، حمایت و ارزیابی عملکرد زمینه‌ساز شکوفایی و بالندگی نظام اداری خواهد شد.

یکی از مشکلاتی که به‌صورت عام گریبان گیر سیستم اداری و دستگاهای استخدامی کشور است، گاهاً تفسیر و تعبیر متفاوت از قوانین مصوب است که در قالب آیین‌نامه‌های داخلی وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و همچنین مجموعه‌های کاری و کارگری مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی

کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید. عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی و تأمین اجتماعی ذیلاً آورده شده است.

شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • بررسی و اظهارنظر نسبت به مقررات قانون استخدام کشوری و آئین‌نامه‌های آن
 • بررسی و اظهارنظر نسبت به مقررات استخدامی خاص و مؤسسات و شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی و قراردادهای استخدامی و قراردادهای کار و کارگری
 • بررسی و اظهارنظر نسبت به مقررات استخدامی شرکت‌های دولتی مصوب ۱۳۵۲/۰۳/۰۵ و آئین‌نامه‌های آن
شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته امور اداری و استخدامی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند که عبارت است از گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۱۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری امور اداری و استخدامی

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته امور اداری و استخدامی

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته امور اداری و استخدامی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل