کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی

کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی فنی و هنری قرارگرفته است. امروزه موضوعات مرتبط با علوم ورزشی ارتباط تنگاتنگی با مباحث سایر علوم دارند، تخصصی شدن موضوعات و پیچیدگی‌های به وجود آمده نیاز رجوع به متخصصین این رشته‌ها را روزبه‌روز بیشتر می‌نمایاند. از این نظر تخصص کارشناس رسمی امور ورزشی حائز اهمیت بسیاری است، کارشناس امور ورزشی، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

موضوعات ورزشی به شرح رشته‌های ذیل که ازجمله صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی هستند با توجه به تخصصی شدن رشته‌ها و همچنین غلبه بخش تجاری در امور ورزشی حرفه‌ای در قرن حاضر، موجب شده است که در موضوعات مرتبط و اختلافات فی‌مابین موضوعات متنوع این رشته‌ها نیازمند اظهارنظر تخصصی و کارشناسی رشته‌های مربوطه باشد. امروزه ورزش‌های حرفه‌ای خصوصاً در رشته‌های پرطرفداری مانند فوتبال، والیبال، دو و میدانی، ورزش‌های رزمی و … به جهت گردش مالی بسیار زیادی که در این عرصه وجود دارد، موردتوجه سرمایه‌داران و مجموعه‌های سرمایه‌گذاری و همچنین به جهت سرمایه اجتماعی که ورزشکاران حرفه‌ای به دست می‌آورند موردتوجه خاص سیاستمداران و جایگاه‌های قدرت هستند. موضوعات مرتبط با امور ورزشی چه از بابت نحوه و شرایط عقد قراردادهای ورزشکاران و چه ازنظر موضوعات مبتلابه رشته‌های مختلف ورزشی نیازمند داشتن اطلاعات تخصصی در حوزه‌های ورزشی است.

کارشناس رسمی رشته امور ورزشی
کارشناس رسمی رشته امور ورزشی

اطلاعات تخصصی درزمینهٔ موضوعات مربوط به ورزشکاران، تیم‌های ورزشی، مسابقات، شرایط و نحوه قراردادها با باشگاه‌ها، نقل‌وانتقال ورزشکاران بین باشگاه‌های ورزشی و … ازجمله موارد و موضوعاتی است که هر از چند گاهی موضوع روز جراید ورزشی می‌گردد و از باب اهمیت مخاطب فراوانی را نیز به خود جلب می‌نماید… کارشناس امور ورزشی لازم است علاوه بر سابقه فعالیت، تخصص لازم و شناخت کامل نسبت به موضوعات فوق‌الذکر، اطلاعات خود را در حوزه‌هایی که صلاحیت رسیدگی دارد را نیز همواره به‌روز و مطلع نگه دارد. 

کارشناسان این رشته می‌توانند با اخذ صلاحیت داوری در حوزه‌های بین‌المللی در امور مربوط به امور ورزشی در حوزه‌های باشگاه‌های خارجی طرف قرارداد با باشگاه‌های ورزشی داخلی و همچنین ورزشکاران داخلی و خارجی که بین تیم‌ها و باشگاه‌های ورزشی ردوبدل می‌شوند اظهارنظر کارشناسی و حکمیت نمایند. عناوین و شرح صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • امور ورزش تیراندازی
 • امور ورزش دومیدانی
 • امور ورزش ژیمناستیک و آمادگی جسمانی
 • امور ورزش سوارکاری
 • امور ورزش فوتبال
 • امور ورزش کوهنوردی
 • امور ورزش‌های باستانی (پهلوانی)
 • امور ورزش‌های توپی سالنی
 • امور ورزش‌های راکتی و توپی
 • امور ورزش‌های رزمی
 • امور ورزش‌های زمستانی
 • امور ورزش‌های موتوری و رکابی
 • امور ورزشی نجات‌غریق و شنا
 • عناصر ورزشی
شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی
شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی امور ورزشی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌ تربیت بدنی.
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری امور ورزشی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل