حسابداری و حسابرسی

کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی، ازنظر صلاحیت در گروه حسابداری و حسابرسی و آمار قرارگرفته که به جهت اهمیت موضوعات مالی، اعتباری و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، از طرفی اهمیت تخصص در این گروه مستقیماً با مباحث مالی و اعتباری در ارتباط است که در صورت عدم صلاحیت و اظهارنظرهای غیر کارشناسی در این حوزه، خسارت‌های سنگینی برای طرف‌های درگیر را به دنبال خواهد داشت،

لذا در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان است، کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

حسابداری و حسابرسی
حسابداری و حسابرسی

حسابداری بنابر تعریف، دانشی است که موضوعش فهم رویدادهای مالی و تبدیل کردن آنها به اعداد و ارقام است، حسابداری فن جمع آوری اطلاعات مالی، طبقه بندی آنها، تلخیص و تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری از اطلاعات است. بهره گیری از تخصص کارشناسان در زمینه حسابداری و حسابرسی لازمه مستند سازی و بررسی صورتهای مالی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال اقتصادی است.

امرزوه تقریباً هیچ نهاد اقتصادی هرچند کوچک مقیاس هم که باشد خود را بی نیاز از مباحث مرتبط با مدیریت مالی، حسابداری و حسابرسی نمی داند. طی دهه گذشته خصوصاً با حرکت به سمت شفافیت بخشی به مباحث مالی در کشور، خصوصاً اصلاحات بنیادی در نظام مالیاتی، مسئولیت کارشناسان رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی دوچندان شده است.

اختلافات حادث شده فیمابین شرکاء و یا حسابهای فیمابین شرکتهای همکار در قراردادهای مشترک، رسیدگی به اسناد مالی شرکتهای سهامی عام و بورسی، ارزیابی سهام و سهم الشرکه در بانکها و موسسات اعتباری و بخش زیادی از مباحث و موضوعاتی از این دست تنها در صورتی امکان پذیر است که کارشناسان این رشته ، ضمن اشراف و تسلط کامل به موضوعات تخصصی بعنوان همکار و اشخاص مورد وثوق سیستم قضایی در تهیه گزارشات حسابرسی در کمال بیطرفی به روشنگری و شفافیت سازی بخش مالی مجموعه ها بپردازند.

اهمیت این موضوع در بخشهای مختلف اقتصادی انکار ناپذیر است، در مجموعه هایی که شمول نظارت دستگاههای دولتی را ندارند، بهره گیری از تخصص کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابری بمنظور بررسی وضعیت مالی این بخشها مانند شهرداریها، بنیادها و سایر مؤسسات عام‌المنفعه بخوبی وضعیت مالی این مجموعه ها را بیان می دارد.

علاوه بر تخصص های لازم که در زمان اخذ پروانه فعالیت احراز می گردد، کارشناس رسمی این رشته می بایستی به مطالعه، تحقیق، پژوهش و به روز رسانی اطلاعات خود معیارهای استاندارد بین المللی در تهیه گزارشات مالی را بخوبی تسلط داشته باشد. عناوین و شرح کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • ارزیابی سهام و سهم الشرکه بانک‌ها بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری
 • ارزیابی سهام و سهم الشرکه شرکت‌های تولیدی و صنعتی
 • ارزیابی سهام و سهم الشرکه شرکت‌های خدماتی و بازرگانی
 • حسابداری امور مالیاتی
 • حسابداری و حسابرسی امور تولیدی و صنعتی
 • حسابداری و حسابرسی مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی ازجمله بنیادها و شهرداری‌ها و سایر مؤسسات عام‌المنفعه
 • حسابداری و حسابرسی وزارتخانه‌ها سازمان‌ها و مؤسسات دولتی و طرح‌های عمرانی
 • حسابرسی امور بورس
 • حسابرسی بانک‌ها بیمه‌ها و مؤسسات اعتباری
 • رسیدگی و حسابرسی امور خدماتی و بازرگانی و حساب‌های بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی
کارشناس رمس حسابرسی

کارشناس رسمی حسابداری

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی حسابداری و حسابرسی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌های حسابداری و حسابرسی، مدیریت مالی، علوم بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی با گرایش مالی
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری حسابداری و حسابرسی

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته حسابداری و حسابرسی

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته حسابداری و حسابرسی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل