کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی

کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی امور پزشکی، دارویی و غذایی قرارگرفته که به جهت وسعت گستره سطح پوشش و تنوع اقلام و موارد کاری حائز اهمیت بسیاری است، از طرفی اهمیت تخصص در این گروه مستقیماً با سلامت و جان مردم در ارتباط است، لذا در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان است، کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی

تنوع بی‌شمار اقلام دارویی، آرایشی، بهداشتی و فرآورده‌های بیولوژیک امروزه روبه افزایش است و گستره توزیع و اثرگذاری این فرآورده‌ها به وسعت کل کشور است، تقریباً همه استفاده‌کنندگان این اقلام هیچ‌گونه دانش و اطلاعی از کیفیت، ساختار و مواد تشکیل دهند این محصولات و اثرات ناشی از مصرف این مواد را ندارند، لذا سیستم‌های نظارتی و کارشناسان این رشته خصوصاً کارشناس داروسازی و سم‌شناسی بسیار حائز اهمیت است، چراکه موضوعات مبتلابه مستقیماً با سلامت افراد جامعه در ارتباط است. کسب سود، درآمد و منافع شخصی عده‌ای را تحریک می‌نماید تا با به خطر انداختن سلامت مردم، منافع شخصی خود را دنبال کنند، موارد متعدد و بسیاری پرونده‌های قضایی در حوزه سلامت و بهداشت در محاکم قضایی دراین‌ارتباط در جریان است، شناخت لازم و تخصص در رشته‌های داروسازی و سم‌شناسی از حداقل‌های دانش لازم جهت ورود به این رشته است، طی دهه‌های گذشته ورود سموم دفع آفات نباتی به نحو چشم‌گیری افزایش یافته است، عدم کنترل و دقت نظر در نحوه استفاده از این سموم در برخی از مناطق کشاورزی که همواره محیط‌های عاری از آلودگی بوده‌اند موجب بروز بیماری‌های زیادی ازجمله سرطان در طیف‌های وسیعی شده است.

کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی

بروز و ظهور مواد و داروهای اعتیادآور و وفور آن به نحو غیرقابل‌باوری در سطح جامعه مشکلات زیادی را برای استفاده‌کنندگان این داروها به وجود آورده است. رسیدگی به موارد حادث‌شده از این موضوعات در صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی است. رسیدگی به امور فنی داروخانه‌ها، تعیین میزان ارزش حق امتیاز داروخانه و مواردی از این قبیل نیز در صلاحیت کارشناسان رسمی داروسازی و سم‌شناسی است.

در موارد متعددی که اختلافات و شکایات این بخش به محاکم قضایی منجر می‌گردد، اعلام نظر کارشناس رسمی فصل الخطاب و تعیین‌کننده موضوع است. عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • بررسی و ارزیابی اقلام دارویی و آرایشی و بهداشتی
 • بررسی و ارزیابی فرآورده‌های بیولوژیک
 • بررسی و ارزیابی مواد اولیه فرآورده‌های دارویی بهداشتی و آرایشی
 • بررسی و اظهارنظر در مورد مواد اعتیادآور و تشخیص مسمومیت‌های دارویی
 • تشخیص سموم و دفع آفات و بیماری‌های گیاهی و برآورد خسارات ناشی از مصرف سموم کشاورزی در مزارع و باغات
 • تعیین حق الامتیاز و پروانه داروخانه‌ها
 • رسیدگی به امور فنی و تخصصی داروخانه‌ها

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته داروسازی و سم‌شناسی علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. داشتن مدرک دکترای داروسازی یا فارماکولوژی (داروشناسی) با داشتن حداقل ۵ سال سابقه تجربی بعد از اخذ مدرک تحصیلی.
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری داروسازی و سم‌شناسی

دانلود