کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن

کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی امور پزشکی، دارویی و غذایی قرارگرفته که به جهت وسعت گستره سطح پوشش و تنوع اقلام و موارد کاری حائز اهمیت بسیاری است، از طرفی اهمیت تخصص در این گروه مستقیماً با سلامت و جان مردم در ارتباط است، لذا در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان است، کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

مواد غذایی به‌عنوان پرمصرف‌ترین کالای مصرفی که روزانه هریک از جمعیت کشور با آن مرتبط و به‌عنوان استفاده‌کننده مستقیم هستند. روند اصلاح قوانین، ضوابط، آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مرتبط با این بخش طی دهه‌های گذشته بهبود زیادی یافته است، امروزه با نزدیک شدن استانداردهای ملی در حوزه صنایع غذایی به استانداردهای جهانی و اروپایی، موجب بالا رفتن کیفیت تولیدات صنعت غذایی در ایران شده است به‌نحوی‌که مواد غذایی تولیدی امکان صادراتی را نیز پیداکرده است. در بخش قوانین و دستورالعمل‌ها وضعیت مطلوبی داریم، در حوزه نظارت و کنترل اجرایی این دستورالعمل‌ها لازم است نظارت‌های بیشتری صورت گیرد، دور شدن از نظارت‌های سنتی و گرایش به نظارت‌های سیستمی، بروز و برخط ازجمله مواردی است که موجب بالا رفتن کیفیت و همچنین نظارت دقیق‌تر در این حوزه خواهد شد.

کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن

افزایش جمعیت ازیک‌طرف و سیر تحول از جامعه سنتی و به جامعه مدرن و صنعتی موجب شده است تا الگوهای غذایی جامعه با سرعت زیاد و به‌شدت تغییر یابد. این امر از یک‌طرف خوب و پسندیده است و از طرف دیگر به جهت استفاده از کارخانه‌های صنعتی می‌تواند از زمینه‌های فسادزا باشد که عدم کنترل و نظارت دقیق می‌تواند سلامت بخش زیادی از جامعه را به خطر بیندازد. استفاده از روغن و چربی، شیرینی و مواد افزودنی و چاشنی‌ها، ازنظر طعم و کیفیت ظاهری مواد غذایی تولیدی را مشتری‌پسند کرده است.

تولید، بسته‌بندی و فروش مواد غذایی ازجمله صنایع سوسیس و کالباس، ماکارونی، بسکویت و شیرینی‌ها، صنایع شیر و لبنیات به جهت کثرت تولید و مصرف نیازمند دقت نظر و نظارت‌های دقیق است. کارشناس رسمی دادگستری این رشته به‌عنوان یکی از مراجع صاحب‌نظر در خصوص اظهارنظر کارشناسی در این زمینه لازم است علاوه بر اشراف دقیق به موضوعاتی که در آن‌ها صلاحیت اظهارنظر دارد، بایستی دانش روز را نیز داشته باشد.

عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • بررسی و ارزیابی انواع ماکارونی
 • بررسی و ارزیابی فرآیندهای تهیه مواد
 • تشخیص و ارزیابی روغن‌ها، چربی‌ها، چاشنی‌ها ادویه‌ها و افزودنی‌ها
 • تشخیص و ارزیابی شیر و فرآورده‌های آن
 • تشخیص و ارزیابی شیرین‌کننده‌ها و فرآورده‌های قنادی
 • تشخیص و ارزیابی فرآورده‌های سبزی‌ها، میوه‌ها و آشامیدنی‌ها
 • تشخیص و ارزیابی فرآورده‌های غلات، حبوبات و خشکبار
 • تشخیص و ارزیابی فرآورده‌های گوشتی
شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته مواد غذایی و مسمومیت‌های ناشی از آن، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌های صنایع غذایی، مهندسی شیمی، تغذیه، کشاورز با گرایش تغذیه، دکتری داروسازی (با گرایش مواد غذایی و سم‌شناسی)، دکتری دامپزشکی (با گرایش بهداشت مواد غذایی)، علوم تغذیه، تکنولوژی صنایع غذایی
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌ها

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری مواد غذایی و مسمومیت‌ها

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته مواد غذایی و مسمومیت‌ها

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل