loader image
در حال بارگزاری

کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر (رایانه) و فنآوری اطلاعات (ICT.IT)

کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی صنعت و فن قرارگرفته که به جهت وسعت گستره سطح پوشش و تنوع اقلام و موارد کاری حائز اهمیت بسیاری است، از طرفی اهمیت تخصص در این گروه مستقیماً با حوزه‌های مختلف مرتبط باکار، فعالیت و زندگی مردم در ارتباط است، لذا در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان است، کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

کارشناس رسمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات
کارشناس رسمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

رشته و توسعه شبکه‌های زیرساخت توسعه فناوری اطلاعات طی دهه‌های گذشته جزء لاینفک زندگی بشر امروزی شده است. اختراع رایانه و استفاده بشر از این پدیده نوظهور که در تحلیل و محاسبات فعالیت‌های بزرگ بشر را یاری رساند، موجب شده تا با بهره‌گیری از این علم، پیچیده‌ترین محاسبات و فعالیت‌هایی که از توان آدمی خارج است را در کسری از ثانیه تحلیل، برآورد، محاسبه و نتایج را ارائه نماید. قابلیت‌هایی این پدیده نوظهور موجب شد تا با سرعت خارق‌العاده‌ای طی سه دهه گذشته کره زمین در تصرف شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت قرار گیرد، در جهان امروزی مرزهای فیزیکی همگی برداشته‌شده و برقراری ارتباط در دورافتاده‌ترین نقاط کره زمین به واسط اینترنت در دسترس همگان قرار دارد.

توسعه استفاده از کامپیوتر و برقراری ارتباط سیستمی بین دستگاه‌های کامپیوتر تحت شبکه‌های داخلی، محلی و درنهایت اتصال شبکه جهانی اینترنت موجب شده است علاوه بر فضای واقعی که در آن زندگی می‌کنیم، فضای مجازی به‌عنوان فضایی جدید که در تصاحب انسان است بخش زیادی از فعالیت بشری را در خود جای دهد.

ورود به این مبحث مستلزم رعایت اصول، قواعد و قوانین مرتبط با آن است، تقریباً به‌تناسب همه رشته‌هایی که علوم در بخش‌های مختلف به‌صورت واقعی فعالیت داشته و در جریان هستند، به همان نسبت و تعداد و گاهی به‌مراتب بیشتر همه علوم در فضای مجازی جای خود را بازکرده‌اند، رشد، توسعه، ساخت و راه‌اندازی نرم‌افزارهای مختلف در بین‌هایت رشته و عنوان به فراخور استفاده کاربران در فضای مجازی موجب شده است تخصص‌های لازم و ویژه‌ای در این حوزه موردنیاز و صاحب‌نظران مرتبط با این تخصص به آن بپردازند، کارشناس رسمی این رشته، در زمینه ارزیابی و برآورد خدمات مشاوره، نظارت و مدیریت طرح‌های فناوری اطلاعات و همچنین ارزیابی نرم‌افزارهای رایانه‌ای، ارزش‌گذاری برند در نرم‌افزارهای (دارایی‌های نامشهود) و موضوعاتی از این قبل دارای صلاحیت رسیدگی و اعلام نظر باشند.

عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی است.

 • ارزیابی و برآورد خدمات مشاوره، نظارت و مدیریت طرح‌های فناوری اطلاعات
 • تعیین اجاره‌بها و اجرت‌المثل در امور تخصصی مربوطه
 • تعیین ارزش هرگونه دارایی نامشهود انفورماتیکی
 • رسیدگی به اسناد و حقوق مالکیت پدیدآورندگان آثار رایانه‌ای و نشر الکترونیکی
 • رسیدگی به امور امنیت و حفاظت سیستم‌های رایانه‌ای
 • رسیدگی و ارزیابی نرم‌افزارهای رایانه‌ای
 • رسیدگی و ارزیابی سخت‌افزارهای رایانه‌ای
 • رسیدگی و ارزیابی سیستم‌های رایانه‌ای یکپارچه و پیوسته
 • رسیدگی و ارزیابی شبکه‌های رایانه‌ای و خدمات اینترنتی
 • کارشناسی درزمینهٔ جرائم رایانه‌ای و مجازی
کارشناس رسمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

کارشناس رسمی کامپیوتر و فناوری اطلاعات

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی کامپیوتر (رایانه) و فناوری اطلاعات IT,ICT، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌های مهندسی کامپیوتر (گرایش های نرم افزار، معماری سامانه های رایانه ای، رایانش امن، فناوری اطلاعات) ، علوم کامپیوتر، مهندسی برق (گرایش های الکترونیک، مخابرات) مهندسی صنایع (گرایش تجزیه و تحلیل سیستم ها)، ریاضی (گرایش کاربرد کامپیوتر).
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر (رایانه) و فنآوری اطلاعات (ICT.IT)

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته کامپیوتر (رایانه) و فنآوری اطلاعات (ICT.IT)

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته کامپیوتر (رایانه) و فنآوری اطلاعات (ICT.IT)

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل