loader image
در حال بارگزاری

کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی

کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی مدیریت و خدمات قرارگرفته است. فعالان اقتصادی که دارای گردش مالی بالایی هستند عمدتاً با موضوعات واردات و یا صادرات مرتبط هستند، شناخت کامل نسبت به مباحث حقوقی تجارت و موضوعات مرتبط نیازمند شناخت کامل به موضوع گمرک است، کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی
کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی

از آنجائی که گمرک هر کشور به‌عنوان دروازه ورودی تجاری، کالاهای وارداتی و صادراتی شناخته می‌شود، تنوع و تکثر اقلام و کالاهای وارداتی و صادراتی، اهمیت و حساسیت این بخش را به‌خوبی نمایان می‌سازد. علی‌رغم تصویب و ابلاغ قانونی لایحه امور گمرکی توسط مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۰۷/۰۶/۱۳۹۰ و جزئیات کاملی که در این قانون درج‌شده است.

موضوع عملیات امور گمرکی همواره از موضوعات بسیار بااهمیت و توجه برانگیز بوده است. کارشناس رسمی دادگستری این رشته می‌بایست ضمن تسلط کامل به قوانین و مقررات مربوط به گمرک، لیست تعرفه‌های ابلاغی سالانه دولت و همچنین شناخت کافی با تعیین تعرفه و مشخص کردن مواردی از اقلام و کالاها که شفافیت لازم در تعرفه‌های امور گمرکی را ندارند، تسلط کامل به تشریفات گمرکی واردات و صادرات کالا را نیز داشته باشد.

ازجمله موارد بسیار مهمی که به جهت قرارگیری کشورمان در مسیر ترانزیت کالا قرارگرفته است، تسلط کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی به موضوع ترانزیت گمرکی کالاست، ترانزیت کالا از مسیر شمال به جنوب و بالعکس در کشورهای CIS به جنوب و خلیج‌فارس و دریای عمان از یک‌طرف، ترانزیت کالا از مسیرهای شرقی غربی به مقصد کشورهای افغانستان و عراق نیز طی دهه گذشته رو به فزونی و افزایش است. طی سال‌های گذشته قوانین و دستورالعمل‌های ابلاغی امور گمرکی باهدف حمایت از تولیدات داخلی و به‌منظور مبارزه با قاچاق کالا موجب شده است این حوزه بیش از گذشته موردتوجه قرار گیرد. این موضوع موجب افزایش کالاهای نگهداری شده در گمرک شده است. تعیین میزان مسئولیت‌های نگهداری کالاهای خسارت‌دیده در اماکن گمرکی و همچنین رسیدگی به موضوع اقلام ممنوعه‌ای که از طریق گمرک وارد می‌شوند ازجمله مواردی است که نیازمند اظهارنظر کارشناس رسمی امور گمرکی است.

اظهارنظرهای کارشناسی در زمینه امور حقوقی و قضایی مبتلابه در امور گمرک نیز از مواردی است که کارشناس رسمی امور گمرکی به اقتضای صلاحیت‌های کسب‌شده می‌توانند در مورد آن اعلام نظر نمایند. عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری رشته امور گمرکی ذیلاً آورده شده است،

شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • امور حقوقی و قضائی گمرکی
 • امور گمرکی
 • بررسی تشریفات گمرکی واردات کالا
 • بررسی تشریفات گمرکی صادرات کالا
 • ترانزیت گمرکی کالا
 • تعرفه‌بندی کالا در گمرک
 • تعیین میزان مسئولیت‌های نگهداری کالاهای خسارت‌دیده در اماکن گمرکی
 • رسیدگی به امور اقلام ممنوعه از لحاظ گمرکی
کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی

کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی امور گمرکی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌های دانشنامه کارشناسی یا بالاتر امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، بازرگانی، اقتصاد (گرایش بازرگانی)
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری امور گمرکی

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته امور گمرکی

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته امور گمرکی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل