کارشناس رسمی دادگستری دامپروری و دامپزشکی

کارشناس رسمی دادگستری دام‌پروری و دامپزشکی، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی کشاورزی قرارگرفته است. بخش دام‌پروری و دامپزشکی به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم حوزه کشاورزی که طیف وسیعی از رشته‌ها با آن مرتبط بوده و همچنین بخشی قریب به ۲۰ درصد از جامعه روستایی به این شغل اشتغال دارند و از این نظر به جهت کثرت مخاطبین و همچنین نقش اقتصادی آن، حائز اهمیت بسیاری است.

باوجودی که از دیرباز در کشورمان فعالیت غالب کشاورزی و دامداری بوده است، درگذشته بیشترین میزان دام تولیدی از طریق دامداری سنتی صورت می‌پذیرد، رشد جمعیت، کمبود غذا، نیاز به تنوع غذایی، پیشرفت علم و … موجب شده است که در حوزه دامداری و دام‌پروری نیز از علوم روز بهره‌مندی حاصل گردد و دامداری‌های صنعتی به‌آرامی جای روش سنتی دامداری را بگیرند.

کارشناس رسمی دادگستری دامپروری و دامپزشکی
کارشناس رسمی دادگستری دامپروری و دامپزشکی

بااین‌وجود هنوز بیش از دوسوم گوشت و فرآورده‌های دامی موردنیاز از روش‌های سنتی دام‌پروری عشایری و روستایی تأمین می‌گردد و در این میان سهم دامداری و دام‌پروری‌های صنعتی فقط یک‌سوم گوشت فرآورده‌های دامی موردنیاز کشور است. مهم‌ترین و پرمصرف‌ترین گوشت در ایران، گوشت گوسفند است و به همین دلیل به‌طورکلی در ایران ۵۳ میلیون رأس گوسفند، ۲۶ میلیون رأس بز و بزغال و حدود ۵٫۵ میلیون رأس گاو و گاومیش پرورش داده می‌شوند.

دامداری در معنای لغوی بعنون شاخه‌ای از رشته کشاورزی است که با پرورش دام سروکار دارد. لذا تفاوت دامداری و دام‌پروری در این است که در دامداری بیشتر از چراگاه‌های تازه و منابع آب طبیعی استفاده می‌شود درصورتی‌که در دام‌پروری با استفاده و بهره‌گیری از علوم نوین بهره‌وری را افزایش می‌دهند، بااین‌وجود در سراسر دنیا هنوز هم دامداری سنتی غالب بر مجموعه‌های دام‌پروری هستند.

علت این غلبه در این است که هزینه تمام‌شده بأزای هر رأس در مقایسه با دامداری سنتی بیشتر است ولی میزان بازدهی بالا در دام‌پروری‌های صنعتی موجب سودآوری و افزایش تولید می‌گردد.

کارشناس رسمی دادگستری دام‌پروری و دامپزشکی، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید، موضوعات متنوع و زیادی مرتبط با این حوزه وجود دارند که به اقتضای موضوع، اعلام نظر کارشناسی مستلزم تسلط و شناخت کامل در این حوزه و داشتن علم روز مرتبط با موضوع را می‌طلبد.

عناوین و شرح صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری دام‌پروری و دامپزشکی ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • ارزیابی حق الامتیاز مجوزهای واحدهای دامداری و دام‌پروری
 • ارزیابی خوراک و کنستانتره و مکمل‌های مصرفی دام و طیور
 • ارزیابی و تشخیص بیماری‌های دام و طیور و خسارت وارده در امور تخصصی
 • ارزیابی و تعیین خسارت وارده به تجهیزات متعارف تولید و نگهداری دام و طیور
 • ارزیابی و تعیین خسارت وارده به دام و محصولات و فرآورده‌های دامی
 • ارزیابی و تعیین خسارت وارده به طیور و محصولات و فرآورده‌های آن
 • تشخیص بیماری‌های دامی و تعیین میزان خسارت وارده ناشی از مصرف داروهای دامپزشکی
 • تشخیص، ارزیابی و تعیین خسارت ناشی از نگهداری و حمل‌ونقل دام و طیور و فرآورده‌های آن‌ها
 • تشخیص، ارزیابی و تعیین خسارت ناشی از فرآورده‌های دامی فاسد شده
 • تعیین اجاره‌بها و اجرت‌المثل جایگاه‌های متعارف (غیر صنعتی) دام و طیور
 • رسیدگی به اختلاف فی‌مابین کارفرمایان مهندسین مشاور و پیمانکاران در امور تخصصی (دام و طیور)

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری دام‌پروری و دامپزشکی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری دام‌پروری و دامپزشکی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته دام‌پروری و دامپزشکی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌های مختلف دام‌پروری و علوم دامی، دکتری دامپزشکی، علوم آزمایشگاهی دامپزشکی.
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری دام‌پروری و دامپزشکی

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته دام‌پروری و دامپزشکی

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته دام‌پروری و دامپزشکی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل