loader image
در حال بارگزاری

کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی (پوست، چرم، سالامبور و روده)

کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی قرارگرفته است. محصولات دامی به دلیل استفاده به‌عنوان غذای انسانی و همچنین فرآورده‌هایی که در جای‌جای زندگی انسانی مورداستفاده دارند، دارای اهمیت زیادی است. از آنجائی که بخش عمده اقتصاد کشور ایران از دیرباز در حوزه‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری بود‌ه است لذا قدمت محصولات و فرآورده‌های دامی در ایران بسیار طولانی و تاریخی است، پوست دام پس از ذبح و زدودن پشم و موی آن و نمک‌سود کردن، به‌عنوان سالامبور از دیرباز به‌عنوان یکی از محصولاتی تولید بخش دامداری بوده که فرآورده‌های بسیار باارزشی ازآن‌پس از طی مراحل صنعتی به دست می‌آیند، باوجودی که ارزش‌افزوده تولید سالامبور به چرم بسیار زیاد است، به دلایل مختلف ازجمله نداشتن تکنولوژی روز دنیا، آلودگی‌های شدید این صنعت و غیره، بخش عمده صادرات به‌صورت سالامبور صورت می‌گیرد، سالانه در کشور قریب به هشت میلیون جلد پوست بزی، دو و نیم میلیون جلد پوست گاو، گاومیش، گوساله و شتر تولید می‌گردد.

این در حالی است که قریب به ۹۰ درصد این محصولات به‌صورت محصولات خام و سالامبور صادر می‌شوند. بااین‌وجود صنعت چرم در ایران قدمت دیرینه و کهنی دارد، محصولات تولیدی از صنعت چرم در حوزه‌های کیف و کفش و لباس امروزه تنوع و تکثر بسیار زیادی را پیداکرده‌اند، انواع محصولات چرمی که امروزه در بازار با آن مواجهیم عبارت‌اند از چرم سبک، چرم نیمه سنگین، چرم سنگین، چرم گیاهی، چرم مراکشی، چرم اسپانیایی، چرم روسی، چرم‌های دانه‌دار یک‌رویه، چرم‌های دانه‌دار کامل، چرم کرومی، چرم جیر، چرم اشبالت، چرم نوبوک، چرم ورنی، چرم‌های ماهی‌های، خزندگان و انواع پستانداران، پوست مار و مارمولک، پوست کروکودیل ها و سوسمارها، پوست پرندگان، پوست ماهی، پوست گاوی، پوست گوسفندی و پوست بزی را می‌توان نام برد. شناخت لازم در این حوزه و اشراف به انواع متنوع محصولات مستلزم به روز بودن اطلاعات کارشناس این رشته است، در موارد متعدد اختلافات ناشی از قراردادهای خریدوفروش این محصولات لازم است که به جلب نظر کارشناس رسمی موردبررسی و اعلام نظر قرار گیرد.

کارشناس رسمی محصولات دام
کارشناس رسمی محصولات دام

کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید. عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی ذیلاً آورده شده است.

شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • تشخیص و تعیین خسارت وارده ناشی از مصرف محصولات غیر دامی و مصنوعی بجای طبیعی
 • تشخیص و ارزیابی انواع پوست،‌ چرم، سالامبور و محصولات تولیدی آن‌ها
 • تشخیص و ارزیابی انواع روده دام و تعیین استحصال و نگهداری و مصارف آن‌ها
 • تشخیص و ارزیابی انواع کرک، مو و پشم دام و پر پرندگان
 • تشخیص و ارزیابی وسایل و تجهیزات متعارف فرآوری محصولات دامی

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته محصولات دامی (پوست و چرم، سالامبور و روده)، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌های مختلف دام‌پروری و علوم دامی، چرم و پوست، دکتری دامپزشکی.
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری محصولات دامی

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته محصولات دامی

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته محصولات دامی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل