کارشناس رسمی دادگستری تألیفات

کارشناس رسمی دادگستری تألیف، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی فنی و هنری قرارگرفته است. امروزه موضوعات مرتبط با تألیف و تشخیص تحریف آثار و تقلید به گستردگی همه علوم هستند و این بخش ارتباط تنگاتنگی با مباحث سایر علوم دارد، تخصصی شدن موضوعات و پیچیدگی‌های به وجود آمده نیاز رجوع به متخصصین این رشته‌ها را روزبه‌روز بیشتر می‌نمایاند. از این نظر تخصص کارشناس رسمی دادگستری تألیف حائز اهمیت بسیاری است، کارشناس تألیفات، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

تألیف و نگارش متون ادبی خصوصاً و همچنین تألیف متون تخصصی که مخاطب و خواننده داشته باشند امروزه کاری ساده نیست. لذا نویسندگان این آثار که به جهت توانایی خلق اثری فاخر و یا تألیف اثری ارزشمند علمی و هنری نیازمند حمایت‌های جدی هستند. قانون کپی‌رایت آثار باوجودی که در اکثر کشورهای پیشرفته رعایت می‌گردد تاکنون در کشور ما به اجرا درنیامده است. تشخیص تقلید و تحریف آثار نثر و یا تشخیص کپی‌برداری و سرقت ادبی کار ساده‌ای نیست، کارشناس رسمی دادگستری تألیف، لازم است ضمن تبحر و تخصص لازم در حوزه‌های تألیف، شناخت خوبی نسبت به آثار ادبی و نوشته‌ها نیز داشته باشد. نسخه‌برداری، تلقید و شبیه‌سازی در حوزه‌های مختلف هنری و تألیفات متون ادبی و تخصصی متأسفانه رواج یافته است.

خلأ قانون در این حوزه موجب شده است تا برخی افراد با سرهم کردن و تجمیع چندین اثر، در قالب گردآوری موضوعات مختلف از اعتبار کسب‌شده دیگران هویتی جعلی برای خود بسازند، هرچند آثار، کتب و تألیفات جهت چاپ نیازمند طی مراحل قانونی و کسب مجوز هستند ولی موضوع کپی اثر چندان قابل‌تشخیص نیست. اختلافات فی‌مابین مجموعه‌های مرتبط با حوزه تألیف در بخش‌های حقیقی و حقوقی ازجمله موضوعاتی است که کارشناس رسمی دادگستری تآلیفات در صورت داشتن صلاحیت مرتبط با این موضوع، می‌تواند در موارد مورد درخواست اظهارنظر کارشناسی بنماید. با توجه به کثرت قالب‌های مختلف ادبی در حوزه نظم و نثر و حجم بسیار بالای اطلاعات، تألیفات و آثار این حوزه‌های در طی قرون و سال‌های گذشته، تشخیص نسخه‌برداری و تقلب در خلق آثار جدید با توجه به روحیه ایده پذیری، تأثیرپذیری و … شعرا و خالقیم آثار هنری و ادبی از بزرگان گذشته موضوعی پیچیده و تخصصی است.

عناوین و شرح صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری تألیف ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • تشخیص تقلید و تحریف آثار نثر
 • تشخیص سرقت ادبی و کپی‌برداری از آثار نثر و نظم شامل نوشته‌ها و ترجمه‌ها (اعم از چاپ و تکثیر، به‌صورت کتاب یا گفتاری یا لوح فشرده و امثالهم)
 • تشخیص و تقلید و تحریف آثار نظم
 • رسیدگی به موارد اختلاف بین ناشران و مؤلفان در امور تخصصی مربوطه
 • نسخه‌برداری و تقلید از شیوه ترجمه و شبیه‌سازی مطالب نوشته‌شده
کارشناس رسمی امور تألیفات
کارشناس رسمی امور تألیفات

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور تألیف

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

ب- شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور تألیف

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناس رسمی دادگستری تالیفات، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند که عبارت است از گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۱۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

تال

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری تألیف

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته تألیف

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته رشته چاپ و پاپخانه

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل