ارزیابی خسارت در بیمه نفت و انرژی

صنعت نفت و گاز و انرژی امروزه با خطرات قابل توجه و گسترده ای در زمینه اکتشاف، حفاری و تولید منابع نفت و گاز روبرو است. یک حادثه در دکل های حفاری یا در صنعت بهره برداری یا تولید و اکتشاف نفت می تواند اثرات زیست محیطی مخربی را به همراه داشته باشد.

در صنعت بیمه ارزیابان خسارت بیمه در صنعت انرژی، خواستار  ارزیابی و تجزیه و تحلیل خطر، نوسانات موجود در کالاهای انرژی و استراتژی عملیاتی است.

خسارات ناشی از خطرات طبیعی در حال افزایش است و انتظار می رود در آینده نیز رشد کند. شرکت های بیمه به عنوان یک ابزار برای امنیت زیرساخت های وزارت انرژی در زمینه های اکتشاف نفت و تولید و بهره برداری در بیشتر کشورهای توسعه یافته، صادر شده است.

نگرانی های مشترک خسارت در بیمه نفت و گاز

در صنعت نفت و گاز خطرات قابل توجهی وجود دارد که هر گونه اهمال کاری و نقص فنی باعث ایجاد خسارات سنگین میگردد. مشکلاتی که در صنعت انرژی نفت و گاز قابل توجه است شامل موارد زیر است.

خرابی تجهیزات نفت و گاز: شرکت ها برای انجام کار به روش ایمن و کارآمد به تجهیزات متکی هستند. خرابی و از بین رفتن تجهیزات می تواند منجر به کاهش جدی تولید شود.

دغدغه های زیست محیطی: استخراج و اکتشاف نفت می تواند منظره طبیعی را بهم بریزد. نشت مواد نفتی و شستشوی شیمیایی می تواند مناطق وسیعی را فراتر از محل حادثه، باعث از بین رفتن حیات وحش و بیماری ساکنان اطراف شود.

خطرات ایمنی: کارگران در شرایطی کار می کنند که ممکن است آتش سوزی یا انفجار بدون اطلاع قبلی اتفاق بیفتد.

بیمه نفت و گاز هر کسی را که درگیر استخراج، پالایش، اکتشاف نفت و توزیع محصولات نفت و گاز باشد تحت پوشش قرار می دهد. این حتی شامل مشاوران، مهندسان و کارشناسان حمل و نقل نیز می شود. حتی مشارکت غیرمستقیم مانند سرمایه گذار در املاک و مستغلات که در بررسی های مواد معدنی نیز باید از پوشش بیمه های انرژی برخوردار باشند.

خطرات تحت پوشش بیمه نفت و انرژی

بیمه نفت و گاز خطرات مختلفی را که در حیطه، استخراج، تصفیه، تأمین یافتن حمل و ذخیره سازی گاز طبیعی و فرآورده های نفتی و اکتشاف نفت مشهود است، تحت پوشش قرار می دهد. خطراتی که تحت پوشش بیمه های انرژی قرار میگیرد شامل موارد زیر است:

  • بیمه تمام خطر سکوهای نفتی در زمینه و تولید و بهره برداری اکتشاف نفت
  •  بیمه تمام خطر اموال، ابزار و ماشین آلات موجود در بخش های ساحل و فراساحل در زمینه و تولید و بهره برداری اکتشاف نفت
  • بیمه تمام خطر لوله گذاری‌ها در بخش خشکی و فراساحل
  •  بیمه تمام خطر پالایشگاه‌ها
  •  بیمه تمام خطر کارخانجات و تأسیسات پتروشیمی
  •  بیمه تمام خطر تجهیزات حفاری
  •  انواع بیمه‌نامه ها‌ی مسئولیت اعم از قانونی، قراردادی یا فنی
  •  بیمه آلودگی محیط زیستی
  • تجهیزات اجاره ای با بیمه اپراتور

عوامل تأثیرگزار در صنعت نفت و انرژی

عواملی که صنعت نفت و انرژی را تحت تأثیر قرار میدهند شامل موارد زیر است

عملیات: شامل اندازه مته حفاری که در پالایشگاه های نفت و گاز استفاده میشود و دارای چندین مکان و عملیات مختلف در خط لوله تولید است.

ذخیره سازی: ذخیره سازی در سطح زیر زمین دارای خطرات بالقوه مختلفی است و انواع واحدهای ذخیره سازی به ویژه در محیط زیست تأثیر زیادی دارند.

تجربه مدیریت: شامل سابقه موفقیت، انطباق و ایمنی صنعت که به کاهش هزینه های کلی بیمه نفت و گاز کمک می کند.

آنچه بیمه نفت و گاز پوشش نمی دهد؟

بیمه نفت و گاز به گونه ای طراحی شده است که سطح وسیعی از حوادث و سهل انگاری را پوشش می دهد اما مشکلات شناخته شده ناشی از اقدامات نادیده گرفته یا غیرقانونی را پوشش نمی دهد.

یک شرکت نفت و گاز می تواند با مجموعه ای کاملاً صحیح از استانداردهای ایمنی و عملکردی که برای همه کارمندان توزیع می شود ، به خود کمک کند. برگزاری جلسات منظم آموزش ایمنی و دعوت از بازرسان سایت برای اشاره به موضوعات احتمالی و سپس اقدام برای اصلاح آنها تا حد زیادی اطمینان حاصل می کند که یک حادثه ادعایی پوشیده است.