کارشناس رسمی دادگستری امور بازرگانی

کارشناس رسمی دادگستری امور بازرگانی، ازنظر صلاحیت در گروه حسابداری و حسابرسی و آمار قرارگرفته که به جهت اهمیت موضوعات اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، امور بازرگانی خصوصاً از این نظر دارای اهمیت است که باوجود اهمیت و گردش مالی بسیار زیادی در این بخش، در موضوعات و مباحث بازرگانی داخلی و خارجی افراد مطلع به مبانی حقوقی و قوانین و مقررات زیاد نیستند،

از طرفی اهمیت تخصص در این گروه مستقیماً با موضوعات اقتصادی و مالی در ارتباط است که در صورت اشکال در این بخش قطعاً خسارت‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت، لذا در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان است، کارشناس امور بازرگانی، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

کارشناس رسمی دادگستری امور بازرگانی
کارشناس رسمی دادگستری امور بازرگانی

بر اساس تعریف بازرگانی مفهومی فراتر از تجارت دارد، به عبارتی تجارت به موضوع دادوستد یک محصول اشاره دارد درحالی‌که بازرگانی علاوه بر دادوستد به موضوعات مرتبط با آن‌هم می‌پردازد. مهم‌ترین موضوعات مرتبط با بازرگانی عبارت‌اند از تجارت، بیمه، اسناد بازرگانی، حمل‌ونقل، قراردادها تجاری.

امام صادق علیه السلام می‌فرماید: مَن أرادَ التّجارهَ فلْیَتَفقَّهْ فی دِینِهِ لِیَعلمَ بذلکَ ما یَحِلُّ لَهُ مِمّا یَحْرُمُ علَیهِ، ومَن لَم یَتَفقّهْ فی دِینِهِ ثُمّ اتّجَرَ تَورَّطَ الشُّبُهاتِ .
هر کس بخواهد تجارت کند باید احکام دین خود را بیاموزد تا بدین‌وسیله حلال را از حرام بازشناسند. کسی که احکام دین خود را نیاموزد و تجارت کند در کام شبهات فرو می‌غلتد.

(وسائل الشیعه : ۱۲/۲۸۳/۴ – برگرفته از کتاب ۲۵۹۱ حدیث از امام صادق علیه السلام)
پیامبر خدا (صلی‌الله علیه وآله ): کسی که تجارت می‌کند باید از پنج کار دوری ورزد وگرنه نباید خریدوفروش کند: ربا، سوگند، پوشاندن عیب کالا، تعریف و تبلیغ در هنگام فروش و بدگویی از کالا در موقع خرید آن. (بحار۱۰۳/۹۵/۱۸)

بازرگانی و تجارت بسیار مورد تأکید بزرگان دین اسلام بوده است. در هر دو بخش بازرگانی داخلی و بازرگانی خارجی، موضوعات بیمه، بانک، حمل‌ونقل، مباحث حقوقی و قراردادی و …. از مباحث مهم و کلیدی هستند که افرادی که امور بازرگانی فعالیت دارند می‌بایستی به آن‌ها اشراف داشته باشند. با توجه به پیچیدگی‌های این بخش به‌واسطه درگیر بودن در رشته‌های مختلف، کارشناس رسمی بایستی علاوه بر اشراف کامل به مباحث حقوق بین‌الملل، موضوعات بیمه، امور بانکی و غیره را نیز مطلع باشد.

عناوین و شرح صلاحیت کارشناسی این رشته ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوآن‌همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • رسیدگی به اختلاف در برداشت از مفهوم مفاد قراردادهای بازرگانی صادرات و واردات
 • رسیدگی به اختلاف ناشی از نحوه عملکرد شرکت‌های بازرسی کالا و شرکت‌های خدماتی در قراردادهای داخلی و خارجی
 • رسیدگی به اختلاف‌نظر در برداشت از مفهوم مفاد قراردادهای بازرگانی خریدوفروش کالا و خدمات داخلی
 • رسیدگی به اختلاف‌نظر در برداشت از مفهوم مفاد قراردادهای بازرگانی خریدوفروش کالا و خدمات بین‌المللی
 • رسیدگی به اختلافات بازرگانی و تجاری مربوط به قراردادهای: بیع متقابل (busy back) فاینانس (finance) ساخت، بهره‌برداری و انتقال مهندسی تدارکات و اجرا- کلید در دست و نظایر آن‌ها
کارشناس رسمی رسیدگی به اختلافات بازرگانی
کارشناس رسمی رسیدگی به اختلافات بازرگانی

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور بازرگانی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور بازرگانی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته امور بازرگانی، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. مدرک معتبر از رشته‌های مدیریت بازرگانی، بازرگانی، اقتصاد، مدیریت و بازرگانی دریایی
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری بازرگانی

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته بازرگانی

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته بازرگانی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل