کارشناس رسمی دادگستری آمار

کارشناس رسمی دادگستری آمار، ازنظر صلاحیت در گروه حسابداری و حسابرسی قرارگرفته که به جهت اهمیت موضوعات اقتصادی بسیار حائز اهمیت است. از طرفی اهمیت تخصص در این گروه مستقیماً با نتایج تحقیقات، پژوهش‌ها و مطالعات در ارتباط است که در صورت اشکال در این بخش و انحراف نتایج حاصله از تحقیقات قطعاً خسارت‌های سنگینی به دنبال خواهد داشت. لذا در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان است. مبنای کلیه پژوهش‌ها، برنامه‌ریزها و تصمیمات کلان هر کشور استفاده از اطلاعات و آمار واقعی هریک از حوزه‌های فعالیتی است،

تنها در صورت داشتن اطلاعات دقیق از وضعیت هریک از بخش‌های موضوع است که می‌توان تصمیم درست را اتخاذ کرد. علم آمار به‌عنوان اصلی‌ترین تخصصی که چشم‌وچراغ و راهنمایی تصمیم‌گیری‌های کلان هر حوزه است دارای اهمیت بسیار زیادی است، اصلی‌ترین مبنا و پارامتری که در مبادلات و اتخاذ تصمیم بین کشورها بر آن تکیه می‌گردد، اطلاعات و تعیین شاخص‌های آماری دولت‌ها طی دوره‌های مختلف است.

کارشناس رسمی دادگستری آمار
کارشناس رسمی دادگستری آمار

از این لحاظ اطلاعات و آماری که مراکز آمار کشورها به‌صورت سالانه و یا طی سرشمارهای دوره‌ای اعلام می‌نمایید، به‌نوعی آیینه‌ای تمام‌نما از وضعیت و کلیه شاخص‌های کلان کشورهاست. کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

علم آمار بر اساس تعریف چنین بیان می‌شود: دانش استخراج اطلاعات از داده‌های گرداوری شده است. داده‌ها ممکن است به‌صورت کمی (عدد و رقم) یا کیفی (صفت و ویژگی غیر عددی) جمع‌آوری‌شده باشند. دسته‌بندی و خلاصه‌سازی این داده‌ها کمک به کسب اطلاعات بیشتر از آن‌ها می‌کند. پس می‌توان علم آمار را مرتبط با شیوه‌ها و روش‌های دسته‌بندی-خلاصه سازی- تحلیل و استنباط روی‌داده‌ها دانست.

امروزه با توجه به پیچیدگی و تنوع علوم و فنون، کسب اطلاعات و شناخت از هر رشته‌ای از این بخش‌ها، مستلزم در دسترس بودن اطلاعات و آمار آن بخش است، علم آمار امروز در جای‌جای فنون و علوم مورداستفاده قرار می‌گیرد. دسته‌بندی کلی به دو بخش آمار استنباطی و آمار توصیفی، تفکیک مشخص و معیار خوبی برای بهره‌مندی از این علم در علوم دیگر است. در آمار توصیفی برای توصیف جامعه و یا نمونه آماری معمولاً از سه شاخص یا معیار استفاده می‌شود.

 1.  شاخص‌های تمایل به مرکز (میانه، مد، نما)
 2.  شاخص‌های پراکندگی ( دامنه تغییرات، میانگین انحرافات نسبت به میانگین، واریانس و انحراف معیار، ضریب تغییرات)
 3.  شاخص‌های تقارن توزیع ( معیار چولگی، معیار برجستگی)

همچنین در آمار استنباطی هنگامی‌که از خصوصیات نمونه جمع‌آوری‌شده، سعی در شناخت پارامتر جامعه آماری داریم، دست به استنباط آماری می‌زنیم، در این شیوه علمی از جزء به‌کل خواهیم رسید. البته این کار همیشه مطمئن نیست. بنابراین در انجام استنباط آماری همیشه حداکثر خطای ممکن را بیان می‌نماییم.

 1. استنباط پارامتری
 2. استنباط نا پارامتری
 3. مدل‌سازی

عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری این رشته ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • آمار توجیهی
 • آمار موضوعی
 • تحلیل گری
 • تفسیرگری
 • کاربردی

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری آمار

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری آمار

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی آمار علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. کارشناسی رشته آمار یا بالاتر با داشتن حداقل ۵ سال سابقه تجربی بعد از اخذ مدرک تحصیلی.
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری آمار

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته آمار

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته آمار

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل