کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی راه و ساختمان قرارگرفته که به جهت وسعت و گسترگی فعالیت‌های مرتبط با این تخصص حائز اهمیت بسیاری است، از طرفی زندگی شهری و تنوع مدل‌های و طرح‌های معماری که امروزه به اقتضای وسایل و تجهیزات خانگی فراهم‌شده است،

موضوعات مرتبط با کارشناسان این صلاحیت را اهمیت می‌بخشد. کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات
کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

تنوع سلایق و خواسته‌های افراد و خانواده‌ها بر پایه فرهنگ و سایر شرایطی که برای هر خانواده‌ای ایجاب می‌کند موجب شده است که علیرغم نوساز بودن برخی ساختمان‌ها، خصوصاً بناهای مسکونی، زمانی که خریداران واحدهای جدید و یا حتی مالکین واحدهای ساختمانی که از قبل در آن ساکن هستند را با شرایط جدیدی که برایشان پیش‌آمده است نوسازی و یا تغییرات در تزئینات داخلی بنا ایجاد نمایند.

افزایش تعداد متقاضیان تغییرات در معماری داخلی ساختمان و همچنین نصب تجهیزات و تزئینات متنوع و جدید در ساختمان‌ها موجب شده در مواقعی از کار در بخش‌های مختلف محتاج اظهارنظر و اعلام نظریه کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات شوند.

این اظهارنظر کارشناسی در کلیه بخش‌های پروژه‌های معماری داخلی و تزئینات ساختمان موردتقاضاست، تطبیق نقشه‌ها با کارهای انجام و همچنین برآورد و اعلام هزینه‌های اجرای کار، برآورد علت خسارت و میزان خسارت در معماری داخلی و همچنین ارائه نظریه‌های تأمین دلیل در این بخش ازجمله مواردی است که کارشناس رسمی معماری داخلی و تزئینات می‌تواند در مورد آن اعلام نظر نماید.

بررسی و رسیدگی به اختلافات کارفرما و پیمانکار در این حوزه به جهت عدم اطلاع کارفرمایان که عموماً مالکین واحدهای مسکونی هستند و شناخت چندانی با مباحث فنی و معماری ندارند ازجمله موارد پرونده‌های اختلافی است که به شوراهای حل و اختلاف و همچنین محاکم قضایی رجوع می‌نمایند. برآورده هزینه‌های انجام‌شده در قراردادهای پیمانکاری معماران با کارفرمایان ازجمله موارد پرشماری است که در اکثر مواقع اختلافی مورد درخواست طرفین است.

عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی معماری داخلی و تزئینات ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی است.

 • تطبیق وضعیت با (نقشه، قرارداد، ضوابط، مقررات، قدمت، نوع) مربوط به معماری داخلی و تزئینات ساختمان
 • تعیین علت بروز و میزان خسارت وارده به معماری داخلی و تزئینات ساختمان
 • تعیین مقدار و برآورد هزینه اجرا و برآورد هزینه تعمیرات مربوط به قراردادهای معماری داخلی و تزئینات ساختمان
 • تعیین و تشریح وضعیت (تأمین دلیل) معماری داخلی و تزئینات ساختمان
 • تهیه و رسیدگی صورت کارکرد و حسن انجام کار معماری داخلی و تزئینات ساختمان
 • رسیدگی به اختلاف فی‌مابین پیمانکاران و مشاوران و کارفرمایان در امور تخصصی مربوط
 • رسیدگی و ارزیابی معماری داخلی و تزئینات ساختمان‌های ویژه
کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی معماری داخلی و تزئینات، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند که عبارت است از گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۱۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری معماری داخلی و تزئینات

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته معماری داخلی و تزئینات

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته معماری داخلی و تزئینات

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل