کارشناس رسمی دادگستری امور آتش‌سوزی و آتش‌نشانی

کارشناس رسمی دادگستری امور آتش‌سوزی و آتش‌نشانی، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی ایمنی و حوادث قرارگرفته است، امور متنوعی در زمینه ایمنی و حوادث در حوزه کاری و فعالیت کارشناسان این رشته قرار می گیرند، کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید.

رشته آتش‌سوزی در حوزه فعالیت کارشناسان رسمی دادگستری، به جهت اهمیت موضوع و زیان‌های موضوع حوادث ناشی از آتش‌سوزی موجب گردیده است تا لزوم رعایت استانداردهای ایمنی این بخش موجب سختگیری‌های جدی در اخذ مجوزهای لازم در سیستمهای ساخت‌وساز گردد. به‌موجب ضوابط و دستورالعمل‌های سازمان آتش‌نشانی، مباحث مربوط به حوادث این حوزه بر اساس شاخص‌های حوزه ایمنی دسته‌بندی و استانداردسازی شده‌اند، لزوم رعایت عرض گذار و فاصله ساختمان‌ها متناسب با نوع کاربری و ارتفاع ساختمان، ضوابط مربوط به ارتفاع ساختمان (تعداد طبقات روی پیلوت) و عرض ترافیکی گذرهای اطراف پلاک، ضوابط مربوط به مسیر و دستگاه پله اضطراری، ضوابط مربوط به آسانسور، ضوابط مربوط به رمپ پارکینگ، ضوابط مربوط به موتورخانه تأسیسات، با توجه به موقعیت، کاربری، شرایط ساختمان‌ها ضروری است هریک از ساختمان‌های مستقل جهت اخذ نظریات کارشناسی و تشکیل پرونده و حفظ سوابق برای مواقع اضطراری و بررسی علل حریق و حادثه به سازمان آتش‌نشانی مراجعه نمایند.

کارشناس رسمی امورآتش‌سوزی و آتش‌نشانی
کارشناس رسمی امورآتش‌سوزی و آتش‌نشانی

طی دهه‌ی گذشته حوادث مرگبار ناشی از حریق در مجموعه‌های مسکونی، صنعتی، تجاری و امکان جمعیتی انبوه علاوه بر اینکه خسارات جبران‌ناپذیری به‌موجب فوت برخی از ساکنین، خاطرات تلخ و ناگواری را در اذهان برجای گذاشته است. کارشناس این رشته می‌بایستی علاوه بر اشراف کامل و دقیق بر موضوعات و سرفصل‌های مختلف حوزه‌های کاری و صلاحیت‌هایی که دریافت می‌نماید، با علوم، مباحث و پژوهش‌های به‌روز این حوزه آشنایی کامل داشته باشد. شناخت دقیق ابزار، تجهیزات و وسایل ایمنی حوزه آتش‌نشانی، اشرافیت با موضوعات تخصصی در وقوع آتش‌سوزی‌های خاص، هواپیما، قطار، مترو، کشتی و … و همچنین تسلط در حوزه تخصصی مواد و مصالحی که مرتبط با حوزه آتش‌نشانی هستند خصوصاً مواد نسوز و عایق‌بندی‌های لازم در هریک از مجموعه‌های ساختمانی به فراخور نوع کاربری و اهمیت ساختمان، ازجمله مواردی است که تسلط کامل کارشناس را می‌طلبد.

عناوین و شرح صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری امور آتش‌سوزی و آتش‌نشانی ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • ارزیابی انواع سرامیک‌های ساختمانی
 • ارزیابی و تشخیص مواد نسوز
 • برآورد هزینه ایمنی و آتش‌نشانی و خسارت وارده به تجهیزات آتش‌نشانی
 • بررسی و اظهارنظر در خصوص تجهیزات امور ایمنی و آتش‌نشانی
 • بررسی و تعیین علل آتش‌سوزی در مزارع و مراتع و جنگل‌ها
 • بررسی و تعیین علل وقوع آتش‌سوزی در اماکن
 • بررسی و تعیین علل وقوع آتش‌سوزی‌های خاص (مانند آتش‌سوزی در هواپیما، قطار، مترو، کشتی و خودرو)
 • بررسی و تعیین علل وقوع آتش‌سوزی‌های منجر به فوت
 • تشخیص و ارزیابی محصولات سیمان
 • بررسی علل وقوع انفجار ناشی از مواد محترقه و منفجره
 • بررسی و شناخت مواد محترقه و منفجره

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور آتش‌سوزی و آتش‌نشانی

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری امور آتش‌سوزی و آتش‌نشانی

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته آتش‌سوزی و آتش‌نشانی علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. کارشناسی رشته مدیریت حریق یا بالاتر با داشتن حداقل ۵ سال سابقه تجربی بعد از اخذ مدرک تحصیلی.
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.
 3. داشتن ۱۵ سال تجربه کاری مرتبط در امور آتش‌نشانی با هر نوع مدرک لیسانس

در آزمون مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه شرایط اختصاصی رشته آتش‌سوزی و آتش‌نشانی به شرح ذیل است:
دارا بودن دانشنامه لیسانس در یکی از رشته‌های شیمی و یا سایر رشته‌های تحصیلی با ده سال تجربه مفید مرتبط با رشته موردتقاضا

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری امور آتش‌سوزی و آتش‌نشانی

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته امور آتش سوزی و آتش نشانی

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته آتش سوزی و آتش نشانی

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل