loader image
در حال بارگزاری

کارشناس رسمی دادگستری حوادث ناشی از کار

کارشناس رسمی دادگستری حوادث ناشی از کار، ازنظر صلاحیت در گروه تخصصی ایمنی و حوادث قرارگرفته است. امروزه فعالیت و کار در بخش‌های مختلف به جهت شرایط خاص دارای اصول و ضوابط مرتبط باکار درزمینهٔ ایمنی است، عدم رعایت اصول ایمنی می‌تواند خسارت‌های جبران‌ناپذیری به بار بیاورد و لذا از این نظر حوادث ناشی از کار حائز اهمیت بسیاری است. تقریباً هیچ محیط کاری و یا فعالیت، عاری از حادثه و اتفاق نیست، لزوم رعایت اصول اولیه و استانداردهای محیط کار ازجمله مواردی است که می‌طلبد علاوه بر رعایت، نظارت کامل و مستمری نیز بر آن صورت بپذیرد.

در محیط‌های کاری و کارگری کوچک، حوادث انفرادی ناشی از کار با دستگاه و ماشین‌آلات و همچنین عدم رعایت اصول ایمنی می‌تواند حادثه‌آفرین و خطرساز باشد، همچنین در محیط‌های شلوغ که انجام کار در آن مستلزم کارگروهی و یا گستردگی فعالیت نیازمند اشتغال و فعالیت جمعیت بیشتری از فعالان کاری و کارگری باشد، خطر حوادث جمعی به‌مراتب بیشتر است. باهدف افزایش ایمنی و امنیت محیط‌های کاری رعایت اصول ایمنی و استانداردهای کاری از الزامات هر محیط کاری است، این موضوع از طریق بازرسان اداره کار همواره مورد تأکید و همچنین لازم الرعایه است.

کارشناس رسمی حوادث ناشی از کار
کارشناس رسمی حوادث ناشی از کار

در صورت بروز حادثه، رسیدگی به موضوع و بررسی عوامل بروز و تشخیص و اعلام نظر در این خصوص در صلاحیت کارشناس رسمی دادگستری این رشته است. به کرّات مشاهده می‌گردد در زمان بروز حادثه اختلاف بین کارفرمایان و پیمانکاران حادث می‌شود در این مورد نیز رسیدگی به اختلاف کارفرمایان و پیمانکاران در حوزه ایمنی و موضوعات مرتبط با حوادث ناشی از کار نیازمند اعلام نظر کارشناسی و همچنین مستندسازی حادثه دارد.

در محیط‌های کاری و کارگری خصوصاً در محیط‌های کارگری و کارگاهی، رعایت بهداشت و ایمنی ازجمله موضوعات اولویت‌دار و حائز اهمیت ویژه است، به اقتضای نوع کار و پراکندگی پروژه‌های اجرایی و دوری از شهرهای و عدم رعایت شاخص‌های استاندارد بهداشتی، آلودگی‌های ناشی از موضوعات بهداشتی می‌تواند خطرساز باشد به‌نحوی‌که جان افراد را به خطر بی اندازد، لذا در این مورد رأی و نظر کارشناس رسمی دادگستری رشته حوادث ناشی از کار مورد استناد محاکم و دادگاه در جریان رسیدگی قرار می‌گیرد.

کارشناس، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید. عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری حوادث ناشی از کار ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • بررسی حوادث جمعی
 • بررسی عوامل بروز بیماری‌های شغلی و حرفه‌ای
 • بررسی و تشخیص حوادث انفرادی
 • بررسی و تشخیص عوامل مؤثر در بروز حادثه
 • رسیدگی به اختلاف فی‌مابین پیمانکاران، مشاوران و کارفرمایان در امور ایمنی و حفاظت کارگاه‌ها
 • رسیدگی به اختلاف فی‌مابین کارگر و کارفرما در بررسی حوادث ناشی از کار
 • رسیدگی به ایمنی و حفاظت کارگاه‌ها
 • رسیدگی به بهداشت محیط کار

شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری حوادث ناشی از کار

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته مورد تقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته مورد تقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری حوادث ناشی از کار

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته حوادث ناشی از کار علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند:

 1. دانشنامه کارشناسی یا بالاتر در یکی از مجموعه مهندسی، بهداشت صنعتی، بهداشت حرفه‌ای، فیزیک، شیمی، حفاظت و بهداشت‌کار، طب کار، ایمنی صنعتی با داشتن حداقل ۵ سال سابقه تجربی در امور حوادث ناشی از کار بعد از اخذ مدرک تحصیلی.
 2. گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.
 3. داشتن ۱۵ سال تجربه کاری مرتبط در امور حوادث کار با هر نوع مدرک لیسانس

** صلاحیت‌های این رشته مرتبط با مدرک تحصیلی اعطاء می‌گردند.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری حوادث ناشی از کار

دانلود

دانلود سربرگ کارشناس رسمی دادگستری رشته حوادث ناشی از کار

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته حوادث ناشی از کار

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل