کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه

کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه، در گروه تخصصی اموال منقول قرارگرفته که به جهت اهمیت بسیاری که دارد، استفاده از نظریه تخصصی در بسیاری موارد موردنیاز متقاضیان است، کارشناس رسمی دادگستری این رشته، پس از اخذ پروانه فعالیت حرفه‌ای به‌عنوان کارشناس رسمی نیز در عناوین حوزه فعالیت بایستی صلاحیت‌های مربوطه را اخذ نماید. در ارزیابی و قضاوت در مورد ارزش یک اثر هنری لازم است که بدانیم هنگام که سخن از ارزیابی به میان می‌آوریم در مورد میزان خوبی و بدی اثر اظهارنظر می‌کنیم با توجه به اینکه هرگونه قضاوت و ارزیابی بدون دلیل ارزشی ندارد لذا برای مخاطب بایستی دلیل قانع کننده‌ای وجود داشته باشد.

کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه
کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه

سالانه میلیاردها دلار در جهان برای خرید آثار هنری پرداخت می‌شود. برخی از این آثار ارزشمند هنرمندان بنام با قیمت‌های چند ده میلیون دلاری میان کلکسیون‌دارها و مالکان خصوصی مبادله می‌شوند. به‌راستی چه معیاری برای پرداخت این مقدار پول برای یک اثر هنری وجود دارد؟

در موضوع ارزش‌گذاری و تعیین قیمت یک کالا در بازار، معمولاً عوامل مختلفی دخیل و تأثیرگذارند. میزان تقاضا، کیفیت محصول ارائه‌شده، هزینه‌ای که برای تولید آن صرف شده و… همگی روی قیمت نهایی یک کالا در بازار تأثیر می‌گذارند؛ اما یک اثر هنری را چگونه می‌توان ارزش‌گذاری کرد؟ آیا روی احساسات یک هنرمند می‌توان قیمت گذاشت؟ برای تعیین کیفیت یک اثر هنری چه عواملی را باید ملاک قرار داد؟ یک مخاطب تا چه حد برای ارضای علاقه خود به هنر و به‌منظور برآورده کردن نیاز خود به زیبایی حاضر است پول پرداخت کند؟

عوامل مؤثر در تعیین ارزش آثاری مانند نقاشی، مجسمه، ساخته‌های دست‌ساز و هرگونه اثر هنری که خلق‌شده توسط ذهن، ایده و هنرمندی فرد سازنده است و مورد تقاضا و پسند متقاضیان قرار می‌گیرد در زمره آثار هنری می‌بایستی ارزش‌گذاری گردد. آنچه به یک اثر هنری ارزش می‌بخشد و بایستی مدنظر قرار گیرد، شرایط (condition) یکی از مهم‌ترین عوامل در تعیین ارزش یک اثر هنری است.

آیا اثر هنری از زمان خلقش در شرایط مشابهی حفظ شده است؟ اگر تغییری در شرایط به وجود آمده است آن‌ها چه هستند؟ آیا این شرایط روی ساختار شیء اثر گذاشته است؟ آیا روی ظاهر شیء تأثیرگذار بوده است؟ آیا اثر هنری از زمان خلق خود تاکنون ترمیم شده است؟ اگر شده، آیا یکپارچگی اصلی اثر حفظ شده است؟

عناصر کلیدی دیگر تاریخچه فروش و تصاحب اثر هنری و قیمت‌های اخیر آثار مشابه همان هنرمند خواهد بود. این اطلاعات با مشاهده سوابق مزایده‌ها و حراج‌های عمومی قابل دریافت است. نتایج حراجی‌ها به اشکال و ترکیب‌های مختلف به‌صورت آنلاین در دسترس است، یکی از محبوب‌ترین سایت‌هایی که این اطلاعات را دربر دارد سایت Artnet.com است.

عناوین و شرح صلاحیت و کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیاء نفیسه ذیلاً آورده شده است، شرکت آرمان سنجش با سنجش و گزینش‌های تخصصی از بین کارشناسان این رشته، همکارانی را با شرایط و سوابق بسیار درخشان و عالی به‌عنوان همکار جذب نموده است و در کلیه پروژه‌ها و مواردی که نیاز به اظهارنظر کارشناسی در حوزه‌های تخصصی این رشته باشد، آماده ارائه خدمات به شخصیت‌های حقیقی و حقوقی متقاضی می‌باشد.

 • آثار هنری
 • تشخیص و ارزشیابی کتب خطی قدیمی
شرایط ثبت نام

شرایط عمومی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیا نفیسه

متقاضیان اخذ پروانه کارشناسی رسمی دادگستری، بر طبق ماده ۱۵ قانون علاوه بر وثاقت باید واجد شرایط ذیل باشند.

 1. متدین به دین اسلام، یا یکی از اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و وفاداری به نظام مقدس جمهوری اسلامی.
 2. داشتن تابعیت ایرانی
 3. نداشتن پیشینه کیفری
 4. عدم اعتیاد به مواد مخدر
 5. نداشتن وابستگی و سابقه عضویت و هواداری در گروه‌های غیرقانونی، یا مخالف اسلام
 6. داشتن دانشنامه کارشناسی یا بالاتر- نه معادل- در رشته موردتقاضا از یکی از دانشگاه‌های معتبر داخلی (اعم از دولتی یا غیردولتی)، یا خارجی مورد تأیید وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکی
 7. داشتن حداقل ۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا بعد از اخذ مدرک تحصیلی مذکور در روز ثبت‌نام،
 8. داشـتن حـداقل ۲۵ سال سن
 9. داشتن معافیت یا کارت پایان خدمت وظیفه عمومی (برای آقایان)
 10. داشتن سلامت جسمی لازم که شخصاً بتواند امور کارشناسـی را بدون نیاز به کمک دیگران انجام دهد

شرایط اختصاصی ثبت‌نام کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیا نفیسه

متقاضیان شرکت در آزمون پذیرش کارشناسان رسمی رشته آثار هنری و اشیا نفیسه، علاوه بر داشتن شرایط عمومی بایستی حائز شرایط اختصاصی نیز باشند که عبارت است از گواهی معتبر مبنی بر داشتن حداقل ۱۵ سال سابقه کار تجربی در رشته موردتقاضا (پس از اخذ مدرک کارشناسی یا بالاتر) در روز ثبت‌نام و تسلیم تأییدشده و ارائه اصل آن‌ها هنگام مصاحبه علمی و تجربی الزامی است.

دانلود جدول صلاحیت‌های کارشناس رسمی دادگستری آثار هنری و اشیا نفیسه

دانلود

اطلاعات و دانلود نمونه سوالات رشته آثار هنری و اشیا نفیسه

دانلود

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل