ارزیابی معادن

ارزیابی مواد معدنی

مواد معدنی بسیار مهمی همواره از معادن استخراج می‌شوند. این مواد معدنی در بخش های مهم و کارخانه های مهم برای تولید مواد غذایی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی معادن متروکه قدیمی نیز دارای مواد معدنی بسیار زیاد می‌باشد.

با بررسی و ارزیابی مواد معدنی میتوان به این نتیجه رسید که حتی قدیمی ترین معادن نیز دارای مقادیر زیادی مواد معدنی با کیفیت و خاص هستند. بیشتر این مواد، پایه اولیه ساخت بیشتر وسیله هایی است که روزانه از آن ها استفاده می‌کنیم. با ارزیابی و بررسی مواد معدنی استخراج شده در طی سال‌های اخیر، به این نتیجه می رسیم که زغال سنگ از موادی است که در راس لیست استخراج قرار می‌گیرد.

روش های ارزیابی مواد معدنی

از روش های مهم ارزیابی و بررسی مواد معدنی میتوان به موارد زیر اشاره کرد. یکی از بهترین روش های ارزیابی مواد معدنی، بررسی عملی آن و انجام پژوهش ها و مطالعات بالینی بر روی این مواد است. به طوری که در طی سال های اخیر این روش های پژوهشی در صدر روش های بررسی مواد معدنی قرار گرفته است.

آزمایش مواد معدنی برای بررسی و تاثیر گذاری این مواد طی چند سال اخیر به صورت مستمر انجام می شود. از دیگر روش های رایج برای ارزیابی و بررسی مواد معدنی میتوان به این موارد اشاره کرد:

بررسی مواد معدنی در آزمایشگاه های مخصوص و تجزیه و تحلیلی مواد سازنده آن ها به کمک دستگاه های پیشرفته آزمایشگاهی از روش‌های مهم برای ارزیابی و بررسی مواد معدنی است.

ارزیابی مواد معدنی
ارزیابی مواد معدنی

نکات مهم در مورد خسارت معادن

در طی سال های اخیر خسارت معادن رقم بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است. به طوری که در بورس سهام برخی معادن به شدت پایین آمده است. برای مثال آخرین خسارتی که معادن زغال سنگ تجربه کرده است مربوط به 100 هزار میلیارد ریال خسارت وارده به معادن زغال سنگ بوده است. این مبلغ مربوط به میزان فروش این مواد معدنی بوده است.

البته لازم به ذکر است که این تنها خسارت وارده به معادن در طی این سال ها نبوده است. بر اساس آخرین کارشناسی خسارت معادن، از 74 شرکت معادن 30 شرکت کاهش سهام و قیمت مواد معدنی را تجربه کرده اند. این رقم بسیار بالا است و نیاز به ارزیابی و بررسی مواد معدنی شدید در دنیای امروز را به خوبی نشان می‌دهد. برای حل این مشکلات باید هر چه سریع تر کارشناسان مربوطه کارگروه هایی را تشکیل داده و راه حل های مناسبی را برای اصلاح وضعیت پیشنهاد دهند.

روش جبران خسارت معادن و مشکلات موجود در این مسیر

امروزه برای جبران خسارت معادن از روش های خاصی مثل تامین بودجه برای بازسازی از منابع داخلی استفاده کرد. در زمان ارزیابی و بررسی مواد معدنی همواره به دنبال این هستیم که از چه روش هایی میتوان برای جبران خسارت وارده به معادن استفاده کرد. همواره 15 درصد از سهم دولت و 12 درصد از سهم شرکت های داخلی به بازسازی این معادن تعلق می‌گیرد.

البته لازم به ذکر است که تمام این بودجه برای این کار استفاده نمی شود.  باید کارگروه های تخصصی به صورت ویژه ای به بررسی این مورد بپردازند. شرکت آرمان سنجش خدمات گسترده ای را در راستای ارزشگذاری و ارزیابی مواد معدنی ارائه می‌نماید.

5 / 5. مجموع: 1

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *