محاسبه متراژ ساختمان

محاسبه متراژ ساختمان

یکی از اولویت‌های اصلی جهت انتخاب آپارتمان، محاسبه متراژ آن است. اندازه مساحت کف ساختمان یا آپارتمان بر اساس مترمربع معیار اصلی برآورد متراژ آپارتمان می‌باشد. برای محاسبه متراژ ، ابتدا باید نقشه‌ای برای هر یک از طبقات طراحی نمود سپس هرکدام از نقشه‌ها را به‌صورت اشکال هندسی در نظر گرفت. بنابراین بر اساس شکل هندسی هر یک از طبقات، مساحت آن‌ها را محاسبه کرده و درنهایت مجموع مساحت‌های به‌دست‌آمده از هرکدام از طبقات برابر با متراژ کل آپارتمان است.

هر ساختمان دارای دو بخش مشاعات و مفروزات است. هزینه‌های مربوط به مشاعات آپارتمان مانند(حیاط، پارکینگ، پارک، راهرو و راه‌پله) توسط مالکان و مستأجران پرداخت می‌گردد. با توجه به اینکه قسمت‌های مشاعی ساختمان دارای مالک اختصاصی نمی‌باشد هزینه آن‌ها بین مالکان تقسیم می‌گردد.

بخش‌های اختصاصی آپارتمان( اتاق‌خواب، سالن پذیرایی، حمام، بالکن سقف، دیوار و تراس) را در برمی‌گیرد.

هزینه مشاعات ساختمان

برای محاسبه هزینه مشاعات با تشکیل جلسه‌ای بین هیأت مدیره و اعضای ساختمان، در مورد پرداخت هزینه‌های مشاعات ساختمان تصمیم‌گیری می‌شود. مستأجران نیز با موافقت از مالکان، مبلغی از هزینه‌های مشاعات را پرداخت می‌نمایند.

محاسبه مساحت آپارتمان و بالکن با توجه به شکل هندسی

به‌منظور محاسبه مساحت آپارتمان‌ها و بالکن‌هایی که شکل مشخص ندارند باید مراحل زیر را انجام داد:

  1. تقسیم کردن ساختمان به اشکال هندسی ساده(مربع، مستطیل، مثلث، دایره)
  2. نامگذاری هر ضلع با حروف جداگانه
  3. مساحت کل برابر است با جمع مساحت تمام اشکال ایجادشده
  4. با توجه به فرمول‌های محاسبه مساحت (مربع= طول*طول)، (مستطیل= طول*عرض)، (مثلث=مساحت قاعده *ارتفاع/2)، (مساحت دایره= عدد پی*شعاع) مساحت آپارتمان محاسبه می‌شود.

عوامل مؤثر در محاسبه متراژ آپارتمان

محاسبه مساحت آپارتمان
محاسبه مساحت آپارتمان

در محاسبه متراژ آپارتمان موارد زیر باید موردتوجه قرار گیرد:

  1.  (مساحت هر یک از طبقات) عنوان مهم‌ترین مورد در محاسبه متراژ آپارتمان اهمیت دارد.
  2. مجموع مساحت هر یک از طبقات بالا و زیرزمین به‌صورت اشکال هندسی برابر است مساحت کل آپارتمان.
  3. مشاعات ساختمان ازجمله (راهرو، راه‌پله، حیاط ….) در اختیار همه مالکین یا مستأجران بوده و در محاسبه متراژ آپارتمان در نظر گرفته نمی‌شود بنابراین همه مالکان به نسبت سهم قدرالسهم خود حق استفاده از آن را خواهند داشت.
  4. مفروزات آپارتمان مانند (بالکن و تراس، حیاط اختصاصی، انباری اختصاصی، پارکینگ مجزا) در سند مالکیت ذکر می‌شود.
  5. نورگیرها در محاسبه متراژ بی‌تأثیرند.
  6. دیوارهایی که بین واحد و قسمت‌های مشاعی ساختمان قرارگرفته است در محاسبه متراژ قید نمی‌شوند.

متراژ مفید و غیرمفید آپارتمان

متراژ مفید عبارت است از متراژ تمامی قسمت‌های آپارتمان به‌جز مشاعات که در سند آپارتمان ذکر می‌شود. مساحت تمامی قسمت‌های مشاعی آپارتمان غیر از مساحت قسمت‌های مفید ساختمان را در برمی‌گیرد.

محاسبه متراژ پارکینگ در سند

در همه سندهای امروزی متراژ، محل دقیق پارکینگ، ابعاد دقیق آن درج‌شده است. سندهایی که باوجود پارکینگ، اسم پارکینگ در سند مالکیت آورده نشده، نشان‌دهنده‌ی مشاعی بودن پارکینگ می‌باشد.

در ارتباط با واحدهای تجاری، مشخصات ابعاد و متراژ واحدهای تجاری و متراژ کلی پارکینگ قید می‌شود. به‌منظور انتقال و جابه‌جایی پارکینگ در سند باید دو طرف معامله با رضایت یکدیگر به محضرخانه مراجعه کرده و حق کامل استفاده از پارکینگ را به‌طرف دیگر منتقل نمایند.

نحوه محاسبه متراژ آپارتمان

محاسبه متراژ پارکینگ
محاسبه متراژ پارکینگ

در ارتباط با نحوه محاسبه متراژ آپارتمان در صورت نوساز بودن آپارتمان باید متراژ آپارتمان مشخص‌شده و برای آن سند تفکیکی صادر گردد بنابراین مالک به‌منظور گرفتن پایان کار و اخذ سند تفکیکی اقدام می‌نماید بنابراین کارشناس نقشه‌بردار که دارای مدرک کارشناس رسمی است در محل موردنظر حضور یافته و اقدام به فیلم‌برداری با دوربین می‌نماید و اطلاعات تمام قسمت‌ها را جمع‌آوری می‌نماید.

 بنابراین با استفاده از متره، مساحت و متراژ قسمت‌های داخلی واحد و ضخامت دیوارها مشخص می‌شود. درنهایت کارشناس مربوطه اقدام به تهیه نقشه و تعیین متراژ همه قسمت‌های آپارتمان می‌نماید و سپس با استفاده از نرم‌افزارهایی نقشه‌ها به نوشته تبدیل می‌گردد.

تفاوت قیمت آپارتمان بدون پارکینگ

پارکینگ به‌عنوان ملاک اساسی در خرید خانه برای افراد به‌منظور پارک وسایل نقلیه خود می‌باشد. با توجه به این موضوع که خانه‌های فاقد پارکینگ دارای ارزش کمتری نسبت به خانه‌های دارای پارکینگ می‌باشند.

عواملی مانند متراژ پارکینگ، نوع منطقه سکونت، ابعاد آن و محل قرارگیری پارکینگ در قیمت آن تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای دارد. در فصول مختلف به سبب تغییر وضعیت زمین نسبت به خورشید، نورگیری خانه متفاوت بوده و تغییر می‌کند.

وضعیت نورگیری خانه

خانه‌های جنوبی ازنظر نورگیری، دارای نور و گرمای بیشتری بوده و قیمت بالایی را دارا می‌باشند. در خانه‌های شرقی و غربی، در فصول سرد هزینه‌های سیستم گرمایشی و در فصول گرم هزینه‌های سیستم‌های سرمایشی بالا می‌باشد.

هزینه سرمایش و گرمایش در خانه‌های شرقی و غربی بیشتر می‌باشد که این امر به دلیل سردتر بودن دیوارهای شرقی و غربی در زمستان و گرمای زیاد آن‌ها در تابستان می‌باشد.

نحوه محاسبه قیمت آپارتمان چند سال ساخت

آپارتمان های نوساز از ارزش و قیمت بیش تری نسبت به آپارتمان های چند سال ساخت برخوردار می‌باشند. بنابراین افت قیمت آپارتمان‌ها با گذر سال‌ها مشخص نبوده و دارای فرمول خاصی نمی‌باشد.

پارامترهای مختلفی به‌منظور تخمین قیمت آپارتمان‌های چند سال ساخت لحاظ می‌گردد. در صورت دانستن قیمت آپارتمان نوساز قیمت آن هرساله 2 الی 3 درصد کاهش می‌یابد. مثلاً ملکی با سال ساخت 12 ساله دارای تفاوت قیمت قابل‌ملاحظه‌ای با ملک نوساز است. آپارتمان‌های کلنگی از قیمت پایین‌تری برخوردار می‌باشند.

تفاوت قیمت در طبقات آپارتمان

طبقات پایینی آپارتمان که در مجاورت تأسیسات ساختمان قرارگرفته‌اند، در معرض صداها بوده و دارای قیمت پایین‌تری نسبت به طبقات بالایی می‌باشند.

همچنین طبقات پایینی آپارتمان در زمستان دارای سرمای زیاد و در فصل گرمایش دارای گرمای زیاد می‌باشند. بنابراین هزینه‌های زیادی جهت به‌کارگیری سیستم‌های خنک‌کننده و گرم‌کننده برای آن‌ها بکار گرفته می‌شود.

5 / 5. مجموع: 2

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *