خانه‌های شمالی یا خانه‌های جنوبی کدام بهتر است؟

خانه های شمالی یا خانه های جنوبی کدام بهتر است؟

خانه‌های شمالی یا جنوبی؟ این سؤال بسیاری از افرادی است که قصد خرید آپارتمان رادارند. به همین خاطر در این مطلب این موضوع توسط کارشناسان رسمی دادگستری موردبررسی واقع‌شده تا راهنمایی برای شما در انتخاب خانه مناسب باشد.

خانه‌های شمالی امن ترند

در شهرهای بزرگ برای نورگیری بهتر جهت شمالی، جنوبی بهتر است و این به‌عنوان یک امتیاز محسوب می‌شود ولی شناخت ویژگی‌های نورهای جبهه‌های گوناگون می‌تواند در تعیین جهت‌گیری، بسته به نظر طراحی تغییر کند.

نور جنوب در نیمکره شمالی زمین جهت اصلی نورگیری است چراکه خورشید برای این قسمت همواره از طرف جنوب می‌تابد، بنابراین انرژی گرمایی و نورانی زیادی دارد. نور شرق و غرب نورهایی هستند که تنها ساعات محدودی از روز درک می‌شوند.

نور شرق به هنگام صبح با انرژی گرمایی کم و روشنایی متوسط بوده و نور غرب که به‌اصطلاح نور تیزی است، چشم را اذیت می‌کند. درباره نور شمال باید گفت این نور از انعکاس خورشید روی سطوح دیگر درک می‌شود زیرا هرگز خورشید متمایل به شمال نمی‌شود و نوری انعکاسی است.
به همین علت، انرژی نورانی و گرمایی متعادلی دارد. با این تفاسیر، برای مثال بهتر است آشپزخانه سمت نور شمال باشد. البته قرارگیری فضاها بر این اساس حکم نیست بلکه پیشنهاد است و طراحی می‌تواند به‌گونه‌ای باشد که نور غرب نیز نوری مناسب باشد.

جنوبی یا شمالی بودن ساختمان چه تفاوتی دارد؟

وقتی برای خرید خانه می‌روید، بعضی از خانه‌ها شمالی هستند و بعضی جنوبی. خانه‌هایی که در هنگام ورود ابتدا به حیاط وارد می‌شوید و بعد به داخل ساختمان راه پیدا می‌کنید و شمال ملک به پلاک مجاور ختم می‌شود، به‌اصطلاح شمالی گفته می‌شوند و خانه‌هایی که بلافاصله وارد ساختمان و راه‌پله‌ها می‌شوید و اغلب حیاط در پشت خانه است، در اصطلاح جنوبی هستند.

قدیمی‌ترها و مسن‌ترها خانه‌های شمالی را بیشتر دوست دارند و وقتی برای خرید خانه مراجعه می‌کنند به ما می‌گویند شمالی باشد. علت این انتخاب از دو جنبه قابل‌طرح است. یکی اینکه نور بیشتری به‌خصوص در آشپزخانه و پذیرایی دارند و دیگری که اهمیت آن بیشتر است امنیت خانه‌های شمالی است. این خانه‌ها به خاطر دیدی خوبی که ساکنان آن به حیاط و ورودی دارند از دزدی در امان هستند و اغلب جرم و جنایت در این خانه‌ها کمتر از خانه‌های جنوبی است.

خانه‌های شمالی
خانه‌های شمالی

عموماً در هر معبر شهری اعم از کوچه و خیابان دو ردیف بنای ساختمانی احداث می‌گردد که در دو طرف معبر، کوچه یا خیابان واقع‌شده‌اند. تصور کنید که شما به‌عنوان ناظر درجایی از این کوچه یا خیابان قرار دارید به‌گونه‌ای که رو به شمال جغرافیایی هستید، در این حالت، یک ردیف از بناهای ساختمانی پشت سر شما قرار دارند و ردیفی دیگر از بناهای ساختمانی نیز روبه‌روی شما واقع‌شده‌اند و سمت چپ و راست شما نیز امتداد معبر، کوچه یا خیابان است؛ در این حالت بناهای ساختمانی که بر اساس جهت‌یابی در جهت شمال معبر، کوچه یا خیابان قرار دارند (روبه‌روی شما واقع‌شده‌اند) را شمالی و بناهای ساختمانی که در سمت جنوبی (پشت سر شما واقع‌شده‌اند) را ساختمان‌های جنوبی می‌گویند.

خانه‌های جنوبی
خانه‌های جنوبی

در اکثر مواقع و در حالت عادی اگر ضوابط شهرسازی طرح‌های تفصیلی شهری رعایت شده باشد، در ساختمان‌های شمالی درب ورودی به سمت حیاط باز می‌شود، یعنی افراد برای ورود به خانه نخست وارد حیاط می‌شوید و آنگاه وارد ساختمان می‌گردید. این در حالی است که اکثر ساختمان‌های جنوبی درب ورودی ساختمان به معبر بازمی‌گردد، یعنی شما از کوچه یا خیابان مستقیماً وارد بنای ساختمانی می‌شوید و سپس در آن‌طرف ساختمان با حیاط روبه‌رو خواهید شد.

ازلحاظ نورگیر بودن، بناهای ساختمانی شمالی از وضعیت به‌مراتب مطلوب‌تری نسبت به بناهای ساختمانی جنوبی برخوردار هستند. بااین‌حال در بناهای آپارتمانی شمالی که به‌صورت دو واحدی ساخته می‌شود در هر طبقه ساختمانی دو نوع واحد کاشانه‌ای می‌تواند وجود داشته باشد که برخی روبه حیاط هستند و نورگیری بسیار مناسبی دارند، بنابراین برخی دیگر از واحدها دیدمستقیم به حیاط ندارند و پنجرهٔ آن‌ها در سمت دیگر ساختمان قرار می‌گیرد که دارای نورگیری مناسبی نیست، چنین ساختمان‌های در وضعیت‌های غربی-شرقی نیز وجود دارند نور مناسب شمالی را ندارند و مطابق طرح‌های شهری بر اساس موقعیت قرارگیری خیابان‌ها و کوچه‌ها طراحی و احداث‌شده‌اند.

در املاکی که واحدهای آپارتمان آن‌ها شمالی هستند و در هر طبقه دارای واحدهای متعدد مثلاً دو واحد هستند، واحد جلویی که رو به آفتاب و دارای پنجره‌های بزرگ‌تر و نورگیر خیلی بهتری دارند ازلحاظ ارزش و همچنین پسند عموم مردم شرایط بهتری دارند، اما واحدهای پشتی در ساختمان‌های شمالی که ممکن است پنجره‌هایی با ارتفاع کمتر و بعضاً از کف واحد به‌اندازه ۱ متر و ۸۰ سانت بالاتر باشند، بدین‌جهت که مشرف‌به ملاک مجاور نباشند هرچند ممکن است دارای نور نسبتاً خوبی هم داشته باشد اما متأسفانه دید مناسبی ندارند، بدین‌جهت این واحدها ازنظر پسند عمومی و همچنین ارزش شرایط خوبی ندارند.

۰ / ۵٫ مجموع: ۰

اشتراک گذاری توسط:

Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس‌اپ
Share on telegram
تلگرام
Share on email
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *