قدرالسهم آپارتمان

محاسبه قدرالسهم آپارتمان

عوامل موثر در محاسبه قدرالسهم آپارتمان عبارت است از سهم هر واحد آپارتمان از زمین به‌کل مجتمع آپارتمانی که اصطلاحاً به آن سهم اعیان از عرصه نیز گفته می‌شود. تعیین میزان قدرالسهم آپارتمان بیش‌تر در زمان‌هایی مانند تقسیم ارث و خراب شدن مجتمع‌های آپارتمانی اهمیت پیدا می‌کند.

قدرالسهم چیست

سهم هر مالک از زمین مشاع در یک مجموعه مجتمع که دارای چندین واحد بوده و هرکدام از مالک‌ها در زمین ملک دارای سهم می‌باشند. ملک‌های نوساز هم دارای قدرالسهم بوده که با افزایش متراژ زمین ساختمان، میزان ارزش قدرالسهم آن افزایش می‌یابد. ارزش قدرالسهم امروزه نسبت به ارزش فعلی ملک افزایش‌یافته است.

عناصر مهمی در ارزش‌گذاری ملک تأثیرگذار هستند که به شرح زیر می‌باشد:

  • تراکم منطقه‌ای شامل تعداد ساختمان ها در واحد سطح
  • عرض معبر
  • متراژ زمین

روش‌های محاسبه قدرالسهم

محاسبه قدرالسهم آپارتمان
محاسبه قدرالسهم آپارتمان

به‌منظور محاسبه قدرالسهم آپارتمان ها روش‌های زیر کاربرد دارد:

روش اول، زمانی که متراژهای آپارتمان یکسان باشند از قانون تملک آپارتمان‌ها استفاده می‌نماییم و ماده ۱۳ این قانون را موردتوجه قرار می‌دهیم. روش دوم محاسبه قدرالسهم، بر اساس ارزش‌گذاری املاک است درصورتی‌که متراژهای آپارتمان ازنظر کیفی (نور- نقشه- طبقات- دسترسی اختصاصی به حیاط) برابر نباشد از روش ارزش‌گذاری استفاده می‌نماییم. یکی دیگر از دلایل محاسبه قدرالسهم به روش ارزش‌گذاری، وجود کاربری‌های مختلف در ملک است.

مثال و فرمول محاسبه قدرالسهم آپارتمان

۱- تعیین قدرالسهم برای املاک با متراژ و تعداد واحدهای مشابه به شرح زیر است:

(تعداد کل واحدهای آپارتمانی/ متراژ کل زمین)= قدرالسهم

مثال قدرلسهم: درصورتی‌که متراژ کل ساختمان ۲۸۰ مترمربع و ساختمان دارای ۵ واحد ۱۴۲ متری باشد میزان قدرالسهم واحدها به روش زیر محاسبه می‌گردد: ۵/۲۸۰= قدرالسهم

۲ – محاسبه قدرالسهم برای آپارتمان ها با متراژ متفاوت:

(جمع مساحت کل واحدهای مسکونی/ متراژ کل زمین)*(متراژ واحد مربوطه) = قدرالسهم هر واحد
مثلاً زمینی به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع که ۵ واحد آپارتمان ۱۸۷ متری و ۵ واحد آپارتمان ۲۱۰ متری در آن وجود دارد را در نظر بگیرید مقدار قدرالسهم آن‌ها به‌صورت زیر محاسبه می‌شود:

  • ۹۳۵= مجموع آپارتمان‌های ۱۸۷ متری= ۵*۱۸۷
  • ۱۰۵۰= مجموع آپارتمان‌های ۲۱۰ متری= ۵*۲۱۰
  • ۱۰۵۰+۹۳۵= ۱۹۸۵ متراژ آپارتمان‌های موجود
  • ۱۹۸۵/۱۰۰۰=۰/۵
  • سهم العرصه آپارتمان ۱۸۷ متری= ۱۸۷*۵/.== ۹۴ متر
  • سهم العرصه آپارتمان ۲۱۰ متری: ۰/۵ * ۲۱۰= ۱۰۵ متر

قدرالسهم اماکن تجاری

سهم هر واحد مسکونی یا تجاری از کل سطح اشغال زمین را قدرالسهم واحد تجاری می‌نامند. برای هر ملک در گواهی پایان کار میزان قدرالسهم آن توسط شهرداری نوشته شده و سند جداگانه‌ای برای قدرالسهم ایجاد می‌شود. هرچقدر وسعت زمین اماکن تجاری بیشتر باشد، میزان قدرالسهم آن افزایش میابد.

برای تعیین قدر السهم قانون تملک آپارتمان را مدنظر قرار می‌دهیم، در این قانون درباره آپارتمان‌های مسکونی صحبت شده است در اماکن مسکونی میزان قدرالسهم هر یک از مالکین از عرصه به نسبت مساحت اعیانی سند مالکیت است.

در قانون تملک آپارتمان در مورد اماکن تجاری حرفی نشده است. بر مبنای ارزش هریک از اماکن تجاری فرض می‌کنیم مجتمعی داریم ۱۰ یا ۲۰ واحد تجاری که ممکن است در طبقه اول، دونبش یا همکف، یا ته مجتمع باشند، ارزش واحدها باهم برابر نیست.

تعیین قدرالسهم بر اساس ارزش واحدهای تجاری

مالکین واحدهای تجاری می‌توانند برای تعیین قدرالسهم از عرصه درصورتی‌که مالکیت عرصه و اعیان بوده و سرقفلی نباشد مبنا را بر ارزش واحد بگذارند بنابراین تک تک واحد ها توسط کارشناس صاحب صلاحیت ارزش گذاری می‌شوند و اعداد ارزش گذاری باهم جمع و با توجه به نسبت وزنیشان درصد هر یک از ساکنین بر مبنای ارزش دارایی از عرصه محاسبه می‌گردد.

در قانون تملک آپارتمانها به پارکینگ روباز، انباری، بالکن، تراس، موقعیت قرارگیری واحد اشاره‌ای نشده است.

فرمول قدرالسهم اماکن تجاری

قدرالسهم تجاری: متراژ مفید واحد* متراژ کل زمین/ مساحت مفید کل واحدها.

تعداد طبقات آپارتمان در محاسبه قدرالسهم

موقعیت آپارتمان نیز در تعیین قیمت مسکن بسیار مؤثر است. این‌که آپارتمان در یک طبقه تک‌واحدی قرار داشته باشد یا یک طبقه چند واحدی، می‌تواند در تعیین قیمت آن نقش داشته باشد.

معمولاً آپارتمان‌های تک‌واحدی از قیمت بیشتری برخوردارند. همچنین شرایط خانه مانند وجود انباری، پارکینگ و … نیز در قیمت نهایی ملک بسیار مؤثر است.

این نکته که آپارتمان در کدام طبقه از یک ساختمان قرار دارد نیز می‌تواند در تعیین قیمت آن نقش داشته باشد. به همین دلیل هنگام محاسبه قیمت یک‌خانه، باید تمامی عوامل تأثیرگذار در تعیین قیمت مورد ارزیابی قرار داده شوند.

۵ / ۵٫ مجموع: ۳

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.