loader image
در حال بارگزاری
نحوه ارزیابی قیمت گذاری مصالح مواد ساختمان

نحوه ارزیابی و قیمت گذاری مصالح و مواد ساختمان

هزینه های ساخت در ساختمان ها هزینه های طراحی و نظارت و یک بخش دیگر هزینه های اجرا را در برمیگیرد که شامل دستمزد، مواد، مصالح و نیروی کار است. اندازه گیری دقیق مصالح براساس نقشه های اجرایی و تعیین تجهیزات و ماشین آلات لازم برای انجام پروژه است.

قیمت گذاری مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی به دو دسته سنتی و پیشرفته تقسیم می‌شوند، که اینها اهجامشان مشخص است. مواد و مصالح بخش مربوط به سفت کاری شامل اسکلت، دستمزد اجرا می‌باشد، اگه اسکلت بتنی باشد ترکیبی از سیمان، میلگرد و آهن آلات هر کدام محاسبه می‌شود.

کارشناسان رسمی دادگستری آرمان سنجش خدمات گسترده ای در زمینه ارزشگذاری مصالح ساختمانی ارائه می‌نمایند.

متره چیست؟

 علم متره یک علم دینامیکی است که دائماً در حال به روز شدن است و با توجه به نیاز روز بازار از آن استفاده میگردد. متره علم سنجش و اندازه گیری است، در رشته عمران و معماری، به تخمین و محاسبه مصالح و فعالیت ها قبل و بعد از انجام آن را متره کردن می‌نامند.

مترور کیست؟

 یکی از افراد متخصص در گروه مشاورین است که کار متره و برآورد را انجام می دهد، مترورها برآورد هزینه ها را بر اساس دفترچه فهرست بها انجام می‌دهند.

مترورها برآورد هزینه ها را براساس دفترچه فهرست بها انجام می‌دهند.

برآورد عبارت است از محاسبه ی هزینه اجرایی پروژه و مقدمه انجام برآورد متره است، مترور یکی از افراد متخصص در کارمتره و برآورد است.

دفترچه فهرست بها

این دفترچه توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری تهیه می‌شود.

این جدول بر اساس نقشه‌های اجرایی تهیه شده و شامل(شرح عملیات، تعداد، ابعاد، طول، عرض، ارتفاع، سطح، حجم و وزن است).

جدول برگه مالی چیست؟

بر اساس اطلاعات جدول خلاصه متره پر میشود، و در آن هزینه برآورد شده تمام عملیات ها نوشته شده است. در متره کردن با سه عمل اصلی در ارتباط هستیم:

  1. ریز متره
  2. خلاصه متره
  3. برگه مالی

در برآورد اهجام یا اصطلاحا متره کردن اهجام، مصالحی که بکار می روند مورد محاسبه قرار میگیرند، مثلاً در ساختمان می خواهیم میزان بتنی که بکار می رود را حساب کنیم، 5 تا 10 درصد اهجام را بیشتر حساب محاسبه می‌شود.   

 مثلاً فرض کنید که میلگرد استفاده شده در فوندانسیون، میلگرد آجردار نمره 18 است و همچنین وزن میلگرد های اجرا شده 420 کیلوگرم است. 

ابتدا اهجام متره باید مورد محاسبه قرار گیرد، در این مثال فقط 420 کیلوگرم میلگرد نمره 18 مد نظر می باشد، ابتدا جزئیات کار را بررسی نموده و سپس به سراغ فهرست بها رفته و آیتم های مورد نظر را استخراج می‌کنیم.

3 / 5. مجموع: 2

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *