loader image
در حال بارگزاری
حد اکثر خسارت ناشی از آتش سوزی

حداکثر خسارت احتمالی آتش سوزی

مرسوم بوده است که بیمه گران حداکثر خسارت احتمالی یا حداکثر خسارت قابل پیش‌بینی در آتش سوزی یا مبلغی از مورد بیمه را که در معرض خطر بوده است برآورد نمایند.

برای انجام برآورد خسارت باید اطلاعات زیر را در اختیار داشت:

  1. مبلغ مورد بیمه محل موردنظر و اطلاع از اینکه بیمه بر اساس جایگزینی است یا بر اساس ارزش اسمی.
  2. آخرین قیمت‌ها به نسبت قیمت روز (باارزش حقیقی) برای ساختمان‌ها، تجهیزات، اموال، موجودی، انبارها، مواد اولیه، مواد شیمیائی، طرح‌ها، نقشه‌ها و از این قبیل.
  3. گزارش بخش مهندسی و گزارش بازدید اولیه کارشناس.
  4. آخرین نقشه محل موردنظر.
  5. بیمه خسارت آتش سوزی، خسارت به اموال، توقف فعالیت، پرداخت حقوق و تعهدات قانونی را پوشش می‌دهد.

البته بیمه اضافی مثل زلزله، انفجار دیگ بخار و شکست ماشین‌آلات معمولاً نیروی بالقوه حداکثر خسارت قابل پیش‌بینی را افزایش نخواهد داد ولی ممکن است علت مجاور آن باشد.

حداکثر خسارت قابل پیش بینی در آتش سوزی

تعریفی که در زیر می‌آید تعریفی است که کمیته مشترک متشکل از بیمه گران باتجربه برای برآورد حداکثر خسارت قابل پیش بینی در مورد مخاطرات بزرگ پذیرفته است.

« حداکثر خسارت قابل پیش‌بینی بیشترین خسارتی هست که ناشی از یک آتش سوزی با مخاطره مشخص با در نظر گرفتن ضعف لوازم اطفای حریق بر اساس تجربه درگذشته انتظار می‌رود.» منظور از ضعف لوازم اطفای حریق آن‌است‌که شرایط به صورتی باشد که خاموش شدن آتش به ممانعت‌های فیزیکی و لوازم اطفای حریقی که سازمان‌ها و تشکیلات عمومی در خارج از محل دارند متکی باشد.

برای یک مخاطره بزرگ یا پیچیده باید مناطق گوناگون را بررسی کرد تا دریافت که کدام‌یک حداکثر خسارت موقت فعالیت را سبب خواهد شد؛ و پس‌ازآن درجه احتمال آتش سوزی‌های غیرقابل‌کنترل در آن محل باید تعیین نمود. البته در بررسی نقشه‌ها و همین‌طور در بررسی حداکثر خسارت قابل پیش‌بینی باید شرایطی را که موجب بروز حداکثر خسارت احتمالی می‌شود در نظر گرفت.

آتش‌سوزی، انفجار یا وزش باد علل معمولی هستند. در این مرحله باید دیوارهای مقاوم در مقابل آتش‌سوزی، فضاهای جداکننده، تداوم مواد قابل سوختن و لوازم اطفای حریق دستی مدنظر باشد. در مورد دیوارهای مقاوم در مقابل آتش سوزی باید مقاومت مناسب آن‌ها، نقاط ضعفشان و نوع آن‌ها نصب هریک در نظر گرفته شود.

0 / 5. مجموع: 0

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *