loader image
در حال بارگزاری
خسارت های وارده به تونل ایستگاه های مترو پناهگاه ها

بررسی خسارت های وارده به تونل ایستگاه های مترو پناهگاه ها

ایستگاه های مترو، تونل ها و پناهگاه ها در رده ساختمان های ویژه قرار دارند، محاسبه خسارت وارد به ساختمان های ویژه از طریق فرمول های محاسباتی صورت می­گیرد.

 با توجه به اینکه ساختمان های ویژه (ایستگاه های مترو، تونل ها و پناهگاه ها) عمدتاً جزء پروژه های دولتی هستند راجع به قیمت گزاری آن ها نمیتوان نظری داد.

تونل ها، گذرگاه های زیرزمینی هستند که برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند. می توان از آنها برای حمل بار و مسافر، آب، فاضلاب و غیره استفاده کرد. تونل ها از ایجاد مزاحمت یا تداخل با سطح و ترافیک هنگام ساخت جلوگیری می کنند.

سه نوع اساسی ساخت تونل در استفاده معمول وجود دارد: تونل برش و پوشش که در یک ترانشه کم عمق ساخته شده و سپس روی آن پوشانده شده است. تونل حفر شده، تونل ساخته شده در محل، تونل های انتقال و تونل های ترافیکی نیز وجود دارد.

بررسی و ارزیابی خسارت تونل ها، ایستگاه های مترو

ساختمان های ویژه  بعد از حفر در زیر زمین اجرا می شوند، فرآیند بیمه کردن ساختمان های ویژه در رده بیمه های مهندسی قرار میگیرند.

فرض کنید یک پروژه تونل یا پناهگاهی در حال اجرا باشد، قاعدتاً بر اساس صورت وضعیتشان در تاریخ مد نظرمان مقدار اهجام و هزینه های ریالی برای پروژه محاسبه میگردد، به منظور ارزیابی و قیمت گزاری تونلها، پناهگاه و ایستگاه های مترو باید مقدار اهجام به کار رفته مورد بررسی قرار گیرد و قیمت ها  بروز رسانی گردد. قیمت پرداخت شده برای پروژه  ای که چند سال طول کشیده است مشخص است ولی بعد از 30 سال باید قیمت ها بروزرسانی گردد و مقدار اهجام را با توجه به صورت وضعیت حساب کنیم.

بررسی و محاسبه خسارت ساختمان های ویژه

ساختمان های ویژه (ایستگاه های مترو، تونل ها و پناهگاه ها ) با خساراتی همچون آب گرفتگی ایستگاه ها، تخریب سازه، اتصالات تأسیسات و آتش سوزی رو به رو هستند.

به منظور محاسبه خسارت ابتدا باید جز به جز اهجام محاسبه گردد و قیمت های روز محاسبه شود.مقدار خسارت عبارت است از مقدار اهجام ضربدر قیمت روز به اضافه هزینه های بوجود آمده بر اثر خسارت مانند هزینه های بازسازی و جابه جایی و حمل نخاله و رنگ آمیزی.

این موارد باید در گزارش برآورد خسارت تونل ها، پناهگاه ها و ایستگاه های مترو آورده شود.

 کارشناسان رسمی دادگستری آرمان سنجش خدمات گسترده ای را در راستای ارزیابی خسارت تونل ها ارائه می نماید. 

5 / 5. مجموع: 1

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *