آپارتمان چند سال ساخت

محاسبه قیمت آپارتمان چند سال ساخت

ساختمانهای آپارتمانی فارغ از نوع کاربری در صورتی که چند سال ساخت باشند دارای یک سری ویژگی هستند که آپارتمانی نوساز واجد آن نیستند. واحد آپارتمانی چند سال ساخت به ازای هر سال که از عمر آن می‌گذر، دچار استهلاک می‌گردد که در هنگام ارزیابی و قیمت گذاری در مقایسه با آپارتمان نوسازی لازم است این مهم مدنظر قرار گیرد. به ازای هر سالی که از عمر ساختمان می‌گذرد مصالح و تجهیزات ساختمان مستهلک می‌شود و در نتیجه قیمت کاهش خواهد یافت.

نحوه قیمت گذاری آپارتمان چند سال ساخت

قیمت آپارتمان چند سال ساخت براساس ضریب استهلاک آن محاسبه می‌شود اگر ارزش خانه های نوساز را صددرصد بدانیم با گذشت یک سال، شاهد افت ارزش ملک به اندازه 2 تا 3 درصد ارزش اولیه آن خواهیم بود. این روند را می توان هر سال نسبت به سال گذشته انتظار داشت. به این ترتیب اگر ملکی دارای قدمتی 10 ساله باشد در مقایسه با ملک نوساز و مشابه خود 20-30 درصد تفاوت قیمت خواهد داشت.

این روند برای خانه‌های بالاتر از 10 یا 12 سال با شدت کمتری اتفاق می‌افتد. یعنی ملک 12 ساله و ملک 17 ساله چندان تفاوتی نخواهند داشت.

بهترین سن آپارتمان برای خرید کدام است؟
اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم می بایست ابتدا بودجه و هدف فرد از خرید ملک را مورد بررسی قرار داد.

قیمت آپارتمان چند سال ساخت
قیمت آپارتمان چند سال ساخت

هدف سکونت و بودجه قابل قبول

برای این دسته از افراد خانه‌های نوساز گزینه مناسبی خواهند بود. چرا که فرد با هدف سکونت و برای بلند مدت اقدام به خرید کرده و در کنار آن سرمایه گذاری نیز کرده است. علاوه بر این در ابتدای کار که کیفیت ملک بالا می‌باشد خود فرد و خانواده او از ملک و مزایای آن بهره برده اند.

هدف سکونت و بودجه کم

برای افرادی که جهت تامین بودجه با سختی روبرو هستند خانه های نوساز به سبب بالا بودن کیفیت و به طبع بالا بودن قیمت آن ها مناسب نمی‌باشد. توصیه می شود این قبیل افراد اقدام به خرید خانه‌هایی با 5 -10 سال قدمت کرده و در صورت نیاز با اندک هزینه‌ای شرایط کیفی ملک را بهبود بخشیده و در آن ساکن شوند.

این گروه از آپارتمان‌ها به گفته فعالان بخش مسکن آن‌قدر فرسوده نشده‌اند که هزینه بازسازی آنها قابل‌توجه باشد.

هدف سرمایه گذاری

اگرسرمایه گذار هستید خانه های نوساز به سبب افت قیمت آنها با گذر زمان بدترین گزینه برای سرمایه گذاری می‌باشند. اما در مقایسه با این دسته از املاک خانه‌های کلنگی در کف قیمت خود قرارداشته و لذا سرمایه گذاری بر روی خانه های کلنگی را می‌توان بهترین گزینه در بازار دانست.

محاسبه قیمت آپارتمان نوساز

آپارتمان نوساز به جهت شروع استفاده از تجهیزات، تدسیسات و بنای ساختمان از نظر نو بود نو جدید بودن حس خوبی به ساکنین می دهد. زندگی در خانه ای که هیچ کس قبلاً آنجا زندگی نکرده و شما اولین کسی هستید که در آن زندگی می کنید بسیار رضایت بخش است.

برای فهمیدن نحوه محاسبه قیمت آپارتمان نوساز پیشنهاد می‌کنیم مقاله ارزیابی آپارتمان را مطالعه نمایید.

تفاوت آپارتمان های نوساز و چند سال ساخت

برای درک بهتر این موضوع مزایا و معایب آپارتمان های نوساز و چند سال ساخت را جداگانه شرح می‌دهیم:

  • اگر در مراحل اولیه‌ی ساخت‌وساز اقدام به خرید خانه کنید، می‌توانید همه چیز، از رنگ کف تا مدل آشپزخانه را خودتان انتخاب کنید یعنی دکور خانه را باب میل خود بسازید.
  • خانه های نوساز معمولاً با دیوار و لعاب دوجداره به خوبی عایق بندی شده‌اند. درنتیجه، هزینه ی گرم نگه داشتن خانه پایین تر است و تبدیل به جای گرم و دنج می‌شود.
  • امروزه اکثر خانه های جدید با دیوارهای نازک و سبک و روکش گچی ساخته می‌شود که یعنی دیوارها اغلب نازک و توخالی است، نسبت به خانه های قدیمی بیشتر سروصدای همسایه را می‌شنوید.
  • گرچه ساختمان های نوساز معمولاً نسبت به خانه‌های قدیمی کم مصرف هستند، اما در مقایسه با خانه‌های قدیمی گران تر هستند.

مزایای آپارتمان چند سال ساخت

  1. آپارتمان های قدیمی اغلب دارای فضای زیادی هستند که تا به امروز هنوز برای صاحبان ملک برتری مهمی محسوب می شود.
  2. آپارتمان های قدیمی معمولاً دیوارهای ضخیم از جنس آجر یا سنگ دارند.

معایب آپارتمان های چند سال ساخت

خانه های قدیمی به خاطر ضعیف شدن سیستم گرمایشی گرم کردن آپارتمان های قدیمی بیشتر طول می‌کشد.

عیب دیگر خانه‌ی قدیمی فرسودگی است که شاید مورد بازسازی قرار نگرفته باشد. ممکن است با مشکلاتی نظیر رطوبت، سوراخی دیوار و سقف ها و لوله‌ها و سیم‌های کهنه و فرسوده روبه رو شوید.

بعد از اسباب کشی به خانه‌ی قدیمی، اغلب برای راحتی خودتان باید تعمیراتی انجام دهید.

علت تفاوت قیمت آپارتمان های نوساز و چند سال ساخت

تفاوت قیمت آپارتمان نوساز
تفاوت قیمت آپارتمان نوساز

آپارتمان‌های نوساز با توجه به شرایط کیفی آنها در بالاترین سطح قیمت قرار داشته و با استفاده از آن‌ها و با گذشت زمان دچار افت قیمت می‌شوند. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم آپارتمان‌های چند سال ساخت به دلیل مستهلک شدن مصالح و تجهیزات و تعمیرات قیمت پایین تری دارند.

3.3 / 5. مجموع: 3

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *