ارزیابی عملکرد مالی شرکت

ارزیابی عملکرد مالی شرکت ها

هر جا که سخن از ارزیابی عملکرد شرکت ها در میان باشد، منظور عموماً ارزیابی عملکرد مالی مجموعه‌ها می‌باشد. این ارزیابی یک مسئله بسیار مهم و حیاتی برای مدیران مجموعه‌ها و شرکت‌ها در نظر گرفته می‌شود.

به وسیله ارزیابی عملکرد مالی شرکتها که به صورت دوره ای، سالیانه و یا حتی ماهیانه شکل می‌گیرد. مدیران می‌توانند به میزان فروش، سود خالص و دیگر سنجش های مالی پی ببرند. از این ارزیابی معمولاً برای مقایسه رشد یک شرکت با دیگر شرکت‌ها بهره برده می‌شود، چرا که به وسیله آن می‌توان تجزیه و تحلیل صحیحی نسبت به فعالیت داشت.

همچنین عملکرد مالی شرکت‌ها این امکان را فراهم می‌کند که بتوانید استراتژی‌های مناسبی را بنا به کسب و کار خود داشته باشید. به وسیله این استراتژی‌ها می‌توانید از رقیبان خود پیشی بگیرید و به اهداف خود برسید.

اهداف ارزیابی عملکرد شرکتها

به وسیله نسبت‌های محاسباتی و ارزیابی عملکرد مالی می‌توانید متوجه شوید که در کدام بخش از فعالیت‌های خود بازدهی بهترین را کسب کرده‌اید. در مقابل در کدام بخش ضعیف عمل کرده‌اید. تحلیلی به شما کمک می‌کند تا بتوانید محتوای استراتژی‌های مجموعه خود را به صورت درست و متناسب با اهدافتان بچینید. همچنین تا حد زیادی نیز در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

شاخص های ارزیابی عملکرد مالی شرکت ها

در ارزیابی عملکرد مالی شرکتها بازده حقوق سهام داران و صاحبان سهام و نسبت مالی پرکاربرد و بسیار مهم است. اگر در زمره افرادی هستید که می‌خواهید به‌صورت دقیق‌تر از عملکرد مالی شرکت خود مطلع باشید نیاز است تا مضاف بر بررسی مواردی که در قسمت قبل به آن‌ها اشاره شد موارد دیگری را نیز محاسبه نمایید. باید سعی کنید برای اجرای استراتژی‌های خود نقدینگی شرکت خود را نیز محاسبه نمایید. به‌وسیله محاسبه این نقدینگی می‌توانید برنامه‌ریزی‌های خود را دقیق‌تر انجام دهید.

شاخص عملکرد مالی شرکت
شاخص عملکرد مالی شرکت

به‌منظور بررسی عملکرد مالی شرکت‌ها، هر دو عملکرد مالی کلان مجموعه باید موردبررسی قرار گیرد که به‌صورت توضیح داده‌شده در زیر، محاسبه می‌شود:

  • بازده دارایی‌ها: کل دارایی‌ها / سود خالص.
  • بازده حقوق صاحبان سهام: کل حقوق صاحبان سهام / سود خالص.
  • برآورد سود خالص: فروش / سود ناخالص.
  • برآورد نسبت گردش دارایی‌ها: خالص فروش / میانگین کل دارایی‌ها.

ازآنجایی‌که ارزیابی عملکرد مالی شرکت‌ها یک موضوع اساسی برای هر مجموعه به شمار می‌آید پس نمی‌توان کار محاسبه آن را به دست افراد بی‌تجربه سپرد. چراکه به‌وسیله این ارزیابی، استراتژی‌ها چیده می‌شود و باعث پیشرفت و ارتقا کسب‌وکارتان می‌شود.

شرکت آرمان سنجش یکی از شرکت‌های معتبر با بیش از یک دهه سابقه در خصوص ارزیابی عملکرد مالی شرکت‌ها می‌باشد. شما عزیزان می‌توانید با مجموعه ما در ارتباط باشید و از خدمات ما بهره‌مند شوید.

5 / 5. مجموع: 1

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *