هزینه گرفتن سند ملک آپارتمان

هزینه تفکیک سند ملک

تفکیک سند ملک یک اصطلاح در ثبت املاک می‌باشد که طبق آن یک قطعه ملک با هر نوع کاربری، به قطعاتی با متراژ کمتر تقسیم می‌گردد. لازم به ذکر است که این تقسیم بندی اراضی بر اساس قوانین و مقررات مصوب انجام می‌پذیرد.

با تقسیم بندی املاک متراژ بالا به قطعات کوچکتر، امکان فروش آن یا ساخت و ساز در آنها ساده تر خواهد شد. به همین منظور مالک یا مالکان املاک مشاع یا غیر مشاع، در صورت صلاحدید، هر زمان که مایل باشند قادر خواهند بود سند ملک خود را تفکیک کرده و برای هر قطعه آن، سند رسمی و مورد تایید قانون به طور جداگانه دریافت نمایند.

عملیات تقسیم بندی ملک به طور کامل به نظر مالک وابسته نیست. صاحب ملک قادر است تنها بخشی از ملک خود را تقسیم کرده و بایستی مابقی را به شکل اولیه خود رها کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه تفکیک سند ملک در املاکی با کاربری مختلف، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. ما در مورد مباحث مرتبط با این موضوع اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

محاسبه هزینه تفکیک سند ملک

همچون سایر اقدامات ثبتی، تفکیک ملک نیز مشمول پرداخت می‌شود. محاسبه هزینه تفکیک سند ملک، از سوی کارشناسان اداره ثبت و بر اساس ارزش به روز ملک مورد معامله انجام می‌گیرد. مبلغ تعیین شده توسط ذینفع یا صاحب ملک واریز شده و گواهی واریزی به اداره ثبت ارائه گردد. پس از این مرحله و با گذشت زمان، نتیجه تفکیک سند اعلام می‌شود.

در محاسبه هزینه تفکیک سند ملک معیارهای مختلفی مدنظر قرار داده می‌شوند. بر اساس نوع کاربری ملک، هزینه تفکیک سند شش دانگ یا هزینه تفکیک سند مادر محاسبه خواهد شد. در ادامه قصد داریم در مورد نحوه محاسبه این هزینه‌ها به تفکیک نوع کاربری آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

  • هزینه تفکیک سند آپارتمان یا ملک با کاربری مسکونی: برای تفکیک هر مترمربع زمین با کاربری مسکونی برابر است با 10 درصد قیمت منطقه ای روز ملک در دارایی. مدت زمان تفکیک سند آپارتمان از زمان تشکیل پرونده تا تحویل نقشه های تفکیک شده، 15 روز کاری می‌باشد.
  • هزینه تفکیک سند مغازه، ملک تجاری یا صنعتی: برای تفکیک هر مترمربع زمین با کاربری تجاری یا صنعتی برابر است با 100 درصد قیمت منطقه ای روز ملک در دارایی.

هزینه دریافت سند ملک

اخذ سند یک ملک نیاز به گذراندن مراحل مختلف و هزینه های متغیر دارد. گاهی سند برای یک ملک تفکیک شده صادر می‌گردد. در این صورت هزینه تفکیک سند ملک نیز به آن اضافه خواهد شد. هزینه گرفتن سند برای املاک قولنامه ای بسیار بیشتر از یک ملک معمولی است.

بنابراین فاکتورهای زیادی در تعیین هزینه دریافت سند ملک تاثیرگذار خواهند بود. به همین منظور برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این هزینه‌ها بهتر است از مراکز خدماتی املاکی آشنا به قوانین و ضوابط کمک بگیرید.

هزینه گرفتن سند برای آپارتمان

هزینه گرفتن سند آپارتمان
هزینه گرفتن سند آپارتمان

محاسبه هزینه گرفتن سند تک برگ خانه نیز به مشخصات ملک مربوط می‌شود. این هزینه به متراژ خانه، عمر ساخت، امکانات و موقعیت مکانی ملک بستگی دارد. هزینه گرفتن سند آپارتمان برای تمامی بناها ثابت و یکسان نبوده و به متراژ و منطقه آن ملک بستگی دارد. ارزش معاملاتی ملک توسط اداره دارایی تعیین می‌شود. با این وجود، دفاتر اسناد رسمی، به کمک یک جدول و با توجه به نوع ملک، نوع سند و مبلغ سند، تعرفه ای را برای پرداخت، مشخص می‌کنند.

نحوه گرفتن سند خانه روستایی

برای گرفتن سند خانه روستایی ، ارائه مدارک زیر به دهیاری آن روستا الزامی می‌باشد:

  • اصل شناسنامه صاحب زمین و کپی آن
  • اصل و کپی قولنامه ملک یا خانه رو‌ستایی
  • نقشه هوایی ملک
  • تکمیل فرم درخواست سند توسط مالک یا متقاضی

هزینه دریافت سند روستایی مبلغ اندکی است که ارتباط مستقیمی با متراژ، ارزش و موقعیت ملک دارد. مالک با صرف هزینه محدود، ملک خود را صاحب سند خواهد کرد. هزینه صدور سند روستایی با اندازه ملک ارتباط مستقیمی دارد. هزینه صدور سند برای یک خانه روستایی بزرگ بسیار بیشتر از یک خانه کوچک می‌باشد. البته ناگفته نماند که قدمت و عمر بنا نیز در این هزینه بی‌تاثیر نخواهد بود.

هزینه تبدیل سند اوقافی به ملکی

در مقوله املاک و مسکن و در کنار انواع اسناد، املاکی به چشم می‌خورند که دارای سند وقفی هستند. این املاک متولی دارند. در تبدیل سند اوقافی به ملکی، رضایت متولی ملک، ضروری بوده و با استناد به قوانین اوقافی انجام پذیر خواهد بود. با رضایت متولی، سند وقفی به سند شش دانگ وقفی تبدیل می‌شود.

در حالت کلی و طبق عرف، انتقال یا تبدیل املاک اوقافی از نظر قانونی صحیح و درست نمی‌باشد. با این وجود با آگاهی از قوانین، تبصره ها و ضوابط، این امکان وجود دارد که سند تبدیل شده یا به فرد دیگری انتقال داده شود.

هزینه تبدیل سند اوقافی
هزینه تبدیل سند اوقافی

هزینه تبدیل سند اوقافی به ملکی در دوره های زمانی مختلف متفاوت می‌باشد. این هزینه با توجه به شرایط ملک و فرد یا سازمانی که ملک برای آن وقف شده است، متغیر بوده و طبق قوانین مشخصی تعیین می‌گردد. در این میان کمک گرفتن از یک وکیل یا مشاور آشنا به قوانین اوقافی بسیار کمک کننده بوده و این امر دشوار را با سهولت بیشتری همراه خواهد کرد.

در راستای اخذ سند مالکیت، اخذ سند اوقافی، تبدیل سند اوقافی به ملکی، اخذ سند خانه های روستایی،آگاهی از مدت زمان صدور سند تفکیکی آپارتمان یا آگاهی از فرایند تبدیل سند اوقافی به معمولی، داوری، مالکیت های فکری، ارزیابی خسارت کارشناسان مجرب آرمان سنجش خدمات قابل توجهی را ارائه می‌نمایند.

این مجموعه با داشتن کارشناسان خبره، مشاوران متخصص، علم و دانش به روز، شما را در بهترین شکل ممکن یاری خواهند رساند. باعث بسی افتخار و خرسندی است که آرمان سنجش در تمام طول عمر کاری خود، توانسته است رضایت خاطر مراجعه کنندگان را به خوبی فراهم آورد.

5 / 5. مجموع: 1

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *