اظهارنامه ثبتی

اظهارنامه ثبتی

تهیه اظهارنامه ثبتی یک کار حقوقی است که توسط نماینده اداره ثبت تنظیم می‌گردد و به این شکل است که مشخصات فرد مانند نام و نام خانوادگی و شماره شناسنامه و محل صدور ثبت می‌گردد. همچنین در اظهارنامه ثبتی مقدار درخواست و کلیه مطالب اظهارنامه و سهام مالکین مشخص می‌گردد. علاوه بر آن کد ملی و نام پدر و سمت دهنده اظهارنامه و نسبت به ملک مورد درخواست و محل اقامت باید در اظهارنامه ثبت شود. برای تهیه آن کلیه متون اظهارنامه باید صحیح نوشته شود.

هرگونه بی دقتی و یا اشتباه برای او مسئولیت خواهد داشت. نوع مال غیر منقول با تعیین محل وقوع مانند حوزه ثبتی بخش یا روستا و شماره پلاک اصلی و فرعی حدود و مشخصات و متعلقات آن و آدرس ملک و بهای ملک و بلوک شهرداری و تاریخ درخواست ثبت و محل اقامت متقاضی باید در اظهارنامه اضافه میشود.

تنظیم اظهارنامه ثبتی و شرح عینی

در امورحقوقی تنظیم اظهارنامه ثبتی ملک باید شرح عینی داشته باشد. شرح عینی باعث می‌شود که موقعیت جغرافیایی و فیزیکی ملک به صورت شفاف مشخص گردد. در شرح عینی نقشه کروکی ملک و مساحت و مکان ملک مشخص می‌گردد. تمامی موارد در بخشنامه های اداره ثبت مشخص شده است و بصورت دستورالعمل در حال اجرا می‌گردد.

در اظهارنامه ثبتی باید نمونه امضاء مستدعی ثبت یا جانشین قانونی او یا وکیل به اداره ثبت محل داده شود. البته اثر انگشت برای افرادی که نمی‌توانند امضا کنند نیز قابل ثبت است.

برای افرادی که اظهارنامه توسط وکیل یا جانشین مستدعی ثبت داده شود، اوراق مربوط ضمیمه یا وکالتنامه لازم و ضروری می‌باشد. شهروندان در موضوعات مربوط به امور حقوقی و اوراق قضایی در تنظیم اظهارنامه ثبتی با آن درگیر هستند. بنابراین این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار می‌باشد.

شرکت آرمان سنجش یک شرکت کارشناس رسمی دادگستری است که در جهت تنظیم و تهیه اظهارنامه ثبتی خدمات قابل توجهی را ارائه می‌نماید.

تنظیم اظهارنامه ثبتی
تنظیم اظهارنامه ثبتی

داوری در تنظیم اظهارنامه ثبتی

افرادی که خود را صاحب حق می‌دانند. برای اثبات دعوا در امور حقوقی تهیه اظهارنامه ثبتی از سوی مراجع رسمی و تحویل آن به مراجع قضایی، دعوا را اثبات می کند. نیاز نیست برای رسیدن به حق خود اقدام به شکواییه قضایی کنند.

در دعواهای قضایی ممکن است فرد شاکی به اهداف خود نرسد. اثبات حق در دعواهای قضایی نیاز به اثبات سند وجود دارد. در صورت فقدان اسناد رسمی جهت اثبات دعوا روند قضایی پیش نخواهد رفت و ممکن است که پیشرفت حاصل نشود. یا اینکه نتایج آن برعکس و خواهان را متضرر نماید. بنابراین خواهان با تهیه و تنظیم اظهارنامه ثبتی با مراجعه به داور حقوقی به حل مشکل خود می‌پردازد.

تهیه اظهارنامه در امور حقوقی

زمانی خواهان می تواند حق و حقوق را مطالبه کند. که طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرده باشد. در اظهارنامه ثبتی، امور حقوقی و آیین دادرسی در آن اعمال می‌شود. برای اثبات دعوا نیاز به اثبات و تحویل اسناد رسمی است، تا بتوان به آن استناد کرد.

اسناد رسمی توسط مأمور دولت طراحی و به ثبت می‌رسد. در حقیقت هر گزارشی که توسط مأمور دولت به ثبت می‌رسد سند رسمی است. و قضات دادگاه می‌توانند به آن استناد نمایند. در صورت عدم استرداد مال، خیانت در امانت محسوب می‌شود. و طبق قانون جرم است. و با مجرم اعمال قانون می‌شود. علاوه بر آن دعوای رفع تصرف عدوانی مزایایی دارد، که در کتاب آیین دادرسی مدنی نوشته شده است.

با توجه به مطالب فوق هر شخصی می‌تواند هر نوع اظهاری راجع به معاملات و تعهدات تهیه و ارسال کند. بنابراین در دعوای حقوقی هر شخصی می‌تواند از راه رسمی و با تهیه و ارسال اظهار نامه به طرف مقابل تذکر دهد.

طرفین اختلاف در تنظیم و ارسال اظهارنامه نباید خارج از اخلاق عمل نمایند. زیرا همین بهانه خواهد شد تا طرف مقابل از این روش استفاده نموده و آیین دادرسی را طولانی نماید. در قانون نیز استفاده از کلمات توهین آمیز یک تهمت محسوب و عواقب بدی را برای مرتکب به همراه خواهد داشت.

5 / 5. مجموع: 3

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *