ارزیابی جواهرات

ارزیابی جواهرات

ارزیابی جواهرات از گذشته تا کنون مورد توجه بسیاری از افراد بوده است. طلا و جواهرات به دلیل شکل پذیری و همچنین ثبات رنگ مورد علاقه بسیاری از افراد هستند. طلا از نظر ارزش در کنار نفت قرار می گیرد و یکی از کالا های مهم در دنیا محسوب می‌شود.

عوامل مختلفی بر روی قیمت جواهرات و طلا تاثیر می‌گذارد. یکی از این عوامل قیمت نفت و دیگری رشد اقتصادی در جهان می‌باشد. تورم جهانی نیز بر روی قیمت جواهرات تاثیر گذار است به طوری که وقتی ارزش پول کم می شود مردم به خرید جواهرات روی می‌آورند و ممکن است قیمت آن تحت تاثیر قرار بگیرد.

ارزیابی جواهرات نگین دار و یا بدون نگین

ارزیابی جواهرات طبق نظر کارشناسان متبحر انجام می‌گیرد. طرح و مدل جواهر و کاری که بر روی آن انجام شده است، همچنین دستی بودن یا نبودن تراش هایی که بر روی جواهرات انجام می‌شود می‌تواند بر تعیین قیمت جواهر تاثیر بگذارد. در بررسی جواهرات مدل جواهر و عیار آن و همچنین نوع نگین دار و بدون نگین آن از یکدیگر تفکیک می‌شود.

ارزیابی جواهرات نگین دار
ارزیابی جواهرات نگین دار

ارزیابی جواهرات می‌تواند بر روی وسایل تزیینی و همچنین گوشواره و گردنبند و انگشتر انجام گیرد و ارزش آن مورد بررسی قرار گیرد. ابتدا وزن جواهر مورد آزمون قرار گرفته و عیار فلز مشخص می‌شود. سپس نوع نگین و ارزش آن مورد توجه قرار می‌گیرد و نسبت به آن قیمت گذاری بر روی جواهرات انجام می‌شود.

ارزیابی ظروف و تندیس ها

در خصوص ظروف ابتدا سال ساخت آن ها و کاری که بر روی آن انجام گرفته مورد بررسی قرار می‌گیرد. سپس وزن آن اندازه گیری می‌شود. قیمت گذاری بر روی این وسایل و تندیس ها به طور حدودی انجام می‌شود و نمی‌توان ارزش آن ها را به طور دقیق ارزیابی نمود. برای این کار باید از افراد کارشناس در این زمینه کمک گرفت.

کارشناسان با انجام آزمایشات گوناگون می‌توانند اصل و یا غیر اصل بودن کالا را تشخیص دهند.این افراد آزمون هایی را برای بررسی مقاومت اشیا در نظر میگیرند وبراساس آن نظر کارشناسی خود را اعلام میکنند.

انواع سنگ های استفاده شده در جواهرات و ارزیابی آن ها

سنگ هایی که بر روی جواهرات مورد استفاده قرار می گیرند می توانند از جنس های مختلف باشد. ارزیابی جواهراتی که دارای سنگ می‌باشند دشوار تر است. عموما سنگ هایی که رنگ یکنواخت دارند از ارزش بیشتری برخوردارند. مثلا یاقوت کبود که رنگ یکنواخت آبی دارد در مقایسه با سایر یاقوت ها ارزش بیشتری دارد و گران تر است. این مسئله در مورد همه‌ی سنگ‌های رنگی به جز الماس صدق می‌کند.

تعیین قیمت جواهرات
تعیین قیمت جواهرات

در سنگ های قیمتی کشور مبدا که معدن سنگ در آنجا قرار دارد بر قیمت جواهر تاثیر گذار می‌باشد. هر نوع سنگ از معدن هایی در کشور هایی خاص به دست می‌آید. برای تعیین کشور مبدا آزمایش های خاص و بررسی مواد تشکیل دهنده سنگ، مورد نیاز است.

افراد کارشناس باید بسیار متبحر باشند و بتوانند در این مورد ( ارزشگذاری و ارزیابی جواهرات و سنگ های قیمتی ) نظر خود را اعلام نمایند. شرکت آرمان سنجش، با داشتن سابقه 15ساله در راستای ارزیابی و ارزشگذاری دارایی های افراد گام مهمی را برداشته است، کارشناسان متخصص آرمان سنجش خدمات قابل توجهی را در راستای ارزیابی جواهرات و سنگ های قیمتی ارائه می‌نماید.

1 / 5. مجموع: 1

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *