ارزیابی ریسک معادن روباز

ارزیابی ریسک حوادث معادن روباز

ارزیابی ریسک حوادث معادن روباز کمک می‌کند بهره برداری بهتری از معادن انجام شود و آن معدن بتواند زمان بیشتری به کار خود ادامه دهد. یکی از مهمترین کارهایی که باید در معادن انجام شود به‌وجود آوردن شرایط ایمن می‌باشد. برای این کار باید خطرات احتمالی و تاثیرات آنها را شناخته و برای تامین ایمنی راه حل هایی پیدا کنیم.

برای به وجود آوردن شرایط مطلوب باید از فناوری های مناسب در جهت بهره وری معدن استفاده نمود. به این منظور، ریسک های معادن روباز شناسایی شده و مواردی که اولویت بیشتری دارند، در دستور کار قرار می‌گیرند.

مراحل لازم برای تحلیل رسیک معدن

همانطور که میدانید معدن‌کاری یکی از شغل های پر خطر بوده و ارزیابی ریسک حوادث معادن روباز در آن بسیار مهم و ضروری می‌باشد. ابتدا لیستی از حوادث احتمالی در معدن تهیه نموده و با رتبه بندی و اولویت بندی آنها، احتمال وقوع هر یک راه میسنجیم.

در مرحله بعد شاخص‌های ارزیابی آن ریسک‌ها را تعیین نموده و احتمال وقوع هر یک را بررسی می‌نماییم. همچنین میزان تکرار هر یک از ریسک‌ها را محاسبه کرده و به بررسی زمان اتفاق افتادن آنها می‌پردازیم. در بخش بعد به صورت سلسله مراتبی ریسک را تحلیل نموده و هر یک از آنها را نسبت به ریسک قبلی مقایسه کرده و برای راه حل آنها برنامه ریزی می‌نماییم.

برای ارزیابی ریسک حوادث معادن روباز باید انواع ریسک را به صورت سطحی تعیین نموده و زیر سطح های آن را نیز مشخص نمایید. پس از آن احتمال وقوع هر یک را شناسایی کرده و اثر هر یک بر پروژه را مورد توجه قرار دهید. با این کار مهمترین ریسک‌هایی که بر پروژه اثر می گذارند را از نظر اقتصادی و سیاسی مورد توجه قرار داده و برای هر کدام راه حل مناسبی را می‌یابیم.

ریسک معادن
ریسک معادن

رتبه بندی ریسک ها و مدل سازی آنها

رتبه بندی ریسکها از مهم‌ترین فرایندهای مدیریت ریسک می‌باشد. شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف درونی و بیرونی ضروری بوده و به مدل سازی ریسک ها کمک می‌کند.

عملیات انفجار در معادن روباز و تاثیرات آن

در معادن روباز یکی از پرمخاطره ترین عملیات، عملیات انفجار می‌باشد. این عملیات بر باربری و هزینه ها تاثیر مستقیمی دارد. برای عملیات انفجار باید محیط را به طور کامل مورد کاوش قرار داده و اثرات انفجار را نیز مورد توجه قرار دهیم. این کار باعث می‌شود عوارض نامطلوب را شناسایی کرده و از هزینه های جانی و مالی پیشگیری کنیم.

عوامل درونی و بیرونی تاثیرگذار بر شرایط معدن

انتخاب روش مناسب برای رتبه بندی ریسک ها و راههای مقابله با آن به شرایط معدن بستگی دارد و نمی‌توان یک روش را برای همه معادن استفاده نمود. عوامل بسیار زیادی در این کار دخیل می‌باشد. همچنین عوامل بیرونی در شرایط معدنکاری تاثیر می‌گذارد از جمله این عوامل می‌توان تاثیر بازار و وضعیت اقتصادی جامعه را نام برد.

ریسک معادن روباز
ریسک معادن روباز

ارزیابی و بررسی ریسک های معادن از عوامل بسیار مهم و کاربردی در تعیین ارزشگذاری معادن است. دانستن ارزش معدن و تعیین رتبه آن برای دارندگان معادن به منظور خرید و فروش معدن از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد افراد کارشناس باید بسیار متبحر باشند و بتوانند در این مورد ( ارزشگذاری و ارزیابی معادن) نظر خود را اعلام نمایند.

 بدین منظور کارشناسان رسمی آرمان سنجش با داشتن 15 سال سابقه ارزیابی در زمینه های مختلف گروه های کارشناسی، خدمات گسترده ای را در زمینه ارزیابی ریسک خطرات موجود در معادن و رتبه بندی معادن ارائه می‌نماید.

5 / 5. مجموع: 3

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *