Building plans

هزینه نقشه کشی ساختمان

هزینه نقشه کشی ساختمان بعنوان مهم ترین اصل در ساخت ساختمان و ارزشمندترین قسمت هر طراحی ساختمان برای سرمایه گذاری، است. به منظور نقشه کشی ساختمان باید با مهندس معمار جلسه گزاشته و با بیان تمام خواسته های خود در ارتباط با نقشه کشی ساختمان، فضاهای مد نظر خود و ارتباط آن را بیان نمایید.

همچنین باید معمار را در جریان میزان بودجه خود قرار دهید، تا نقشه کشی ساختمان متناسب با بودجه شما تعیین شود. نقشه کشی ساختمان و تعیین هزینه آن از مهم ترین اقدامات در ساخت‌و‌ساز می‌باشد. سبک طراحی معماری ساختمان، پیش از طراحی و نقشه ساختمان تعیین می‌شود. اگر طراحی نقشه ساختمان شما وقت زیادی از معمار را بگیرد، قاعدتاً هزینه بالاتری خواهد داشت.

عوامل مؤثر در تعیین هزینه طراحی نقشه

هزینه نقشه کشی ساختمان وابسته به عوامل مختلفی می باشد، که عبارتند از:

  • کاربری ساختمان: کاربری ساختمان از عوامل تاثیرگذار در هزینه نقشه کشی ساختمان می‌باشد. کاربری امکان دارد مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی و… باشد.
  • متراژ ساختمان: متراژ ساختمان و تعداد طبقاتی که مالک تصمیم به ساخت آنها دارد، در تعیین هزینه نقشه کشی مهم و موثر می باشند. مثلاً نقشه کشی ساختمان برای ویلا یک طبقه با چند طبقه،. متفاوت است.
  • توپوگرافی منطقه: فضای سبز، توپوگرافی، فرهنگ و نوع ساخت و ساز ساختمان های اطراف ملک هزینه نقشه کشی ساختمان را مشخص می‌کند. 
  • هزینه طراحی پلان: هزینه طراحی پلان که به خود نقشه و نوع طراحی نقشه بستگی دارد، از عواملی است که در هزینه به طور کلی تأثیر گذار هستند.
  • پیچیدگی و وقت گیر بودن: هر چه نقشه پیچیده تر باشد، طراحی آن هم سخت تر خواهد بود و وقت بیشتری از معمار را می گیرد. این عوامل هم باعث بالا رفتن هزینه نقشه کشی می‌شود.

نقشه کشی ساختمان روستایی و شهری

هزینه نقشه کشی ساختمان
هزینه نقشه کشی ساختمان

در روستا و شهر با توجه به نوع ملک و متراژ آنها هزینه ها با هم متفاوت است. برای نقشه کشی ساختمان شهری معمولاً به پارکینگ اهمیت زیادی ‌می دهند، اما طبقات ساختمان نقشه های مشابه و تکراری دارند. اما در خانه های روستایی بیشترین تمرکز روی حیاط و محوطه سازی می‌باشد. هزینه نقشه کشی ساختمان روستایی خیلی پایین تر از ساختمان های شهری است.

ساختمان های روستایی هزینه ی طراحی ۲۰ درصد پایین تر از ساختمان های شهری، دارند. هزینه نقشه کشی توسط مالک پرداخت می گردد همچنین مالک برای کمتر شدن هزینه ها میتواند نقشه را خود طراحی نماید و سپس بعد از طراحی آن را به مهندس معمار نشان دهد در صورت تأیید مهندس ناظر مجوز ساخت پیدا خواهد کرد. با کشیدن نقشه توسط مالک در واقع هزینه طراحی نقشه حذف خواهد شد، فقط هزینه ای جهت تایید و دریافت مجوز ساخت پرداخت خواهد کرد.

4.8 / 5. مجموع: 4

اشتراک گذاری توسط:

فیسبوک
توییتر
لینکدین
واتس‌اپ
تلگرام
ایمیل

مقالات مرتبط را مطالعه کنید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *